Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

MSR700 2

NAVITEL MSR700 -  czyli mniejszy brat Navitela MSR900. 

Kilka dni temu prezentowałem wam recenzje najwyższego modelu wideo-rejestratora samochodowego z oferty firmy Navitel, jakim jest wspomniany już MSR900, natomiast dzisiaj chciałbym zaprosić was na test nieco mniejszej i tańszej kamerki oznaczonej symbolem MSR700. Model ten pomimo iż pod względem budowy i designu różni się od swojego starszego brata w prawie każdym szczególe, to jednak pod względem specyfikacji i oferowanych funkcji jest niemal identyczny. 

I. Zawartość pudełka i ocena zewnętrzna:

NAVITEL MSR700 zapakowany został w solidne pudełko wykonane z twardego kartonu, na wierzchu którego znajdziemy zdjęcie rejestratora, jego model, oraz logo producenta. Zarówno na boku jak i spodzie opakowania producent zamieścił podstawowe informacje dotyczące jego specyfikacji oraz kilka dodatkowych zdjęć produktu.

Sprawdźmy teraz co znajdziemy wewnątrz.

W zestawie wraz z video-rejestratorem otrzymujemy: uchwyt samochodowy, ładowarkę/zasilacz do gniazdka zapalniczki z długim kablem, przewód USB/miniUSB do łączenia się z komputerem, ściereczkę do czyszczenia obiektywu i ekranu, instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną, oraz podobnie jak w przypadku modelu MSR900, voucher z kodem aktywującym na 12 miesięcy mapę Polski w aplikacji Navitel Navigator, dostępnej na smartfony i tablety. Trzeba przyznać że pod względem wyposażenia, zestaw należy do wyróżniających się na rynku. 

Przejdźmy teraz do oceny wykonania tego video-rejestratora.

Jak już wspominałem jest on zupełnym przeciwieństwem modelu MSR900, nie znajdziemy tu dużego wyświetlacza, metalowej obudowy czy ekskluzywnego designu. 

Obudowa rejestratora wykonana została z plastiku, urządzenie wyposażone zostało w nieduży 2 calowy wyświetlacz a do nawigowania po menu będą służyły wam fizyczne przyciski umieszczone na jego lewej krawędzi.

Oprócz fizycznych przycisków na obudowie rejestratora znajdziemy jeszcze gniazdo na kartę microSD, umieszczone na dolnej krawędzi urządzenia, oraz gniazdo zasilania miniUSB, które znalazło się na jego prawej krawędzi. 

Jeżeli jesteśmy już przy złączu zasilania miniUSB, to trzeba zaznaczyć że producent pozostawił nam tutaj wybór w postaci drugiego złącza miniUSB umieszczonego w uchwycie rejestratora. 

Ważnym elementem każdego wideo-rejestratora jest uchwyt pozwalający na zamontowanie urządzenia w samochodzie. W przypadku NAVITEL MSR700 postawiono na całkiem inne rozwiązanie niż w modelu MSR900, a mianowicie wraz z wideo-rejestratorem otrzymujemy uchwyt przyklejany do szyby za pomocą taśmy 3M, do którego wpinamy naszą kamerkę. Dodatkowo jak już wspominałem uchwyt ten  wyposażony jest w złącze miniUSB dzięki czemu możemy na stałe podłączyć do niego zasilanie i w ten sposób zasilać rejestrator.

Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ jednym ruchem możemy zdemontować nasz wideo-rejestrator, bez konieczności demontowania uchwytu i odpinania zasilania. 

Wraz z wideo-rejestratorem otrzymujemy długi przewód zasilający, który będziemy mogli ukryć w tapicerce samochodu i tak przeprowadzić aby nie przeszkadzał nam w komfortowej obserwacji drogi. 

II. Specyfikacja techniczna

Poznaliśmy już budowę wideo-rejestratora NAVITEL MSR700, sprawdźmy teraz jak wypada on pod względem specyfikacji technicznej

Rozdzielczość nagrywania 1080P full HD Digital Video oraz rozdzielczość obrazu 12 Mpx. Format nagrywania MOV

Szerokokątny obiektyw (170°).

Detektor ruchu G-sensor: Przechwytuje i chroni materiał podczas wypadku, w sytuacji nagłego przyspieszenia, hamowania lub zderzenia.

Nagrywanie w pętli – bez przerw między nagraniami.

Sprawne działanie nawet przy mniejszym oświetleniu w trybie nocnym.

Rzeczywisty czas i data wyświetlana na nagraniu i na zrzutach obrazu.

Czytnik kart Micro SD/SDHC do 256GB

Funkcja automatycznego nagrywania po uruchomieniu silnika.

Przenośne, wygodne montowanie i użytkowanie.

Wbudowana bateria 200mAh

III. Funkcje i ustawienia

Jeżeli chodzi o możliwości i dodatkowe funkcje w jakie wyposażony został ten wideo-rejestrator to niestety trudno powiedzieć że wybija się on ponad przeciętną. Nie znajdziecie tu funkcji znanych z droższych modeli takich jak WiFi, GPS czy np.funkcja ostrzegania o fotoradarach, ale z drugiej strony droższy MSR900 pod tym względem wygląda identycznie.

Co prawda będę się powtarzał ale jedną z funkcji o której należało by wspomnieć to tryb parkingowy. Rejestrator po wykryciu uderzenia, automatycznie się włączy i rozpocznie nagrywanie, dzięki czemu mamy szansę nagrania sprawcy który ucieka z miejsca zdarzenia. Ponadto będziemy mieli zarejestrowaną dokładną datę i godzinę zdarzenia, co może pomóc w odnalezieniu sprawcy przez policję.

Pozostałe funkcje takie jak np. uruchamianie nagrywania po przekręceniu zapłonu, nagrywanie w pętli, zabezpieczanie nagranego materiału po kolizji czy wypadku itp. są standardowymi funkcjami dostępnymi w większości rejestratorów dlatego też nie ma sensu ich ponownie omawiać.

Przejdźmy teraz do menu oraz ustawień wideo-rejestratora NAVITEL MSR700 

Menu rejestratora podzielone zostało na 6 zakładek. 

Pierwsze dwie zakładki służą do przełączania się z trybu kamerki na aparat fotograficzny. Domyślnie po uruchomieniu samochodu rejestrator uruchamia się w trybie kamery i rozpoczyna rejestrację trasy.

MSR700 pozwala nam oprócz nagrywania filmów, na wykonywanie zdjęć, trzeba jedynie pamiętać że gdy jesteśmy poza samochodem, wbudowana bateria 200mAh nie wystarczy na zbyt długo dlatego też warto wsiąść to pod uwagę.

Zdjęcia wykonywane są w maksymalnej  rozdzielczości 12 Mpix ( 4032x3024) i  całkiem przyzwoitej jakości 

Kolejną i chyba najważniejsza zakładką jest menu. To tutaj znajdziemy wszystkie ustawienia związane z jakością nagrań, zdjęć oraz nastaw pozostałych parametrów. Wszystkie ustawienia możecie zobaczyć na poniższych slajdach.

- pozostały nam jeszcze trzy zakładki, w pierwszych dwóch znajdziemy galerię naszych filmów i zdjęć, natomiast w trzeciej ustawimy datę i godzinę.

IV. Jakość nagrań

Na koniec to co najważniejsze w przypadku każdego wideo-rejestratora a mianowicie jakość nagrywanego obrazu.  

Atutem rejestratora NAVITEL MSR700 jest szerokokątny obiektyw, którego kąt widzenia to aż 170 stopni. To właśnie dzięki niemu zarejestrujemy nie tylko to co dzieje się bezpośrednio przed maską naszego samochodu, ale również na obu poboczach drogi. Co prawda przy tak szerokim kącie nagrywania mamy do czynienia z tzw. efektem rybiego oka, ale za to mamy bardziej dokładny obraz sytuacji w przypadku np. zderzenia bocznego lub jakiegoś niebezpiecznego zdarzenia, co później może być niezastąpionym dowodem w sądzie. 

Filmy nagrywane są w rozdzielczości FullHD 1920x1080 i zapisywane w formacie MOV. Nagrania w dzień przy ładnej pogodzie wyglądają dobrze, jednak brak stabilizacji obrazu powoduje że w przypadku nierównej nawierzchni obraz dość mocno drga co zresztą zobaczycie na przykładowych filmikach.

Nieco gorzej wyglądają filmy nagrywane po zmroku, chociaż moim zdaniem MSR700 radzi sobie tutaj lepiej niż droższy MSR900.  

Ponieważ ocena jakości nagrywanych materiałów może być subiektywna, przed wyborem rejestratora proponuje zapoznać się z filmikami nagranymi za pomocą NAVITEL MSR700. Przykładowe nagrania znajdziecie na końcu video-recenzji którą zamieściłem poniżej.

V. Podsumowanie

NAVITEL MSR700 - to całkiem udany wideo-rejestrator samochodowy o niezłych parametrach technicznych i przyzwoitym wykonaniu, który jednak zbytnio nie wyróżnia się na tle podobnych rejestratorów dostępnych na rynku. Jeżeli miałbym wskazać jego atuty to będzie to z pewnością niezły obiektyw o kącie widzenia 170 stopni, tryb parkingowy, obsługa kart microSD do 256GB, oraz uchwyt pozwalający na szybki demontaż samego rejestratora wraz z możliwością zasilania urządzenia. Miłym dodatkiem jest też dołączona do zestawu 12 miesięczna licencja na używanie nawigacji samochodowej Navitela w telefonie lub tablecie dzięki czemu kupno tej kamerki staje się jeszcze bardziej opłacalne.