Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

Ferguson SmartHome 014

Inteligentny dom to już nie fantastyka ale rzeczywistość. Technologia która jeszcze do niedawna była poza naszym zasięgiem, teraz dostępna jest praktycznie na wyciągnięcie ręki. Dzięki gotowym zestawom jakie pojawiły się niedawno na rynku, nie musimy już zatrudniać profesjonalnej firmy aby nasz dom, czy też mieszkanie, mogło zyskać miano "inteligentnego". Z instalacją poradzą sobie nawet osoby bez doświadczenia, i większej wiedzy technicznej. Ponieważ temat jest bardzo interesujący, postanowiłem przygotować dla was recenzję jednego z takich systemów jakim jest - SmartHome firmy Ferguson.

Zaletą systemu Ferguson SmartHome jest jego wszechstronność i modułowa budowa, która pozwala na dowolną konfigurację zestawu w zależności od naszych potrzeb. Z powodzeniem wykorzystamy go jako system alarmowy (czujniki ruchu, czajniki otwarcia drzwi lub okien), system monitoringu (kamery WiFi z detekcją ruchu i nagrywaniem), system bezpieczeństwa (czujniki czadu, dymu, gazu, zalania), system sterowania (gniazdka WiFi, Transmitery IR WiFi, czujniki temperatury i wilgotności). Wszystkie elementy systemy dostępne są oddzielnie i możemy łączyć je w jeden współpracujący ze sobą system. 

Urządzenia komunikują się pomiędzy sobą za pomocą bezprzewodowego protokołu transmisji danych ZigBee, charakteryzującego się niewielkim poborem energii oraz niskimi przepływnościami. Natomiast całość zarządzana jest poprzez mobilną aplikację, dostępną na urządzenia z systemem Android jak i urządzenia firmy Apple. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieli dostęp zarówno do zdalnego odczytu informacji z czujników, jak i zarządzania podłączonymi do systemu urządzeniami z dowolnego miejsca na świecie. 

I. Rozpoczęcie pracy z systemem.

Pomimo iż większość elementów systemu Ferguson SmartHome jest dostępnych oddzielnie, to jednak chcąc zapewnić sobie pełną kontrolę nad naszym domem, musimy naszą przygodę rozpocząć od zakupu zestawu startowego - "Ferguson SmartHome Security Kit"

Najważniejszym elementem tego zestawu jest Smart Hub, czyli nasze centrum zdalnej kontroli domu. Jest to tak naprawdę serce i mózg całego systemu, do którego będziemy podłączać pozostałe urządzenia, zarówno te znajdujące się w zestawie jak i te o które będziemy chcieli rozbudować nasz system. Smart Hub obsługuje równocześnie standard Wi-Fi i ZigBee, dzięki czemu komunikuje się z poszczególnymi urządzeniami, oraz zapewnia nam dostęp do systemu za pośrednictwem sieci internetowej i aplikacji w naszym telefonie. Smart Hub wyposażony został też w syrenę alarmową, oraz podświetlenie LED.

Samo urządzenie jest niedużych rozmiarów, posiada zintegrowaną wtyczkę, wykonane zostało z wysokiej jakości materiałów i co mnie akurat bardzo cieszy, świetnie prezentuje się pod względem designu. 

W zestawie znalazło się jeszcze kilka elementów takich jak:

Czujnik ruchu

Czujnik po wykryciu ruchu przesyła informację do Smart Huba, a ten w zależności od zdefiniowanych przez nas funkcji, uruchamia syrenę alarmową, oraz wysyła powiadomienie na nasz telefon.

Czujnik temperatury i wilgotności

Działania tego czujnika nie ma co opisywać, ponieważ jest to chyba dla każdego oczywiste, należy jedynie wspomnieć że wszystkie pomiary możemy obserwować zarówno w czasie rzeczywistym jak też przeglądać krzywą zmian temperatury i wilgotności w danym okresie czasu. Czujnik może być też bardzo przydatny w przypadku rozbudowania naszego systemu o inne urządzenia np. sterowanie grzejnikiem elektrycznym podłączonym do gniazdka Smart WiFi.

Czujnik wielozadaniowy

Czujnik pomimo bardzo prostej zasady działania może mieć szereg zastosowań. Składa się on z dwóch elementów, które gdy znajdują się blisko siebie wysyłają informację o zamkniętym obwodzie, natomiast jeżeli jeden z nich się oddali od drugiego, Smart Hub otrzymuje informację o obwodzie otwartym i podejmuje odpowiednie działanie, np. uruchamia alarm.  Najczęściej stosujemy go przy drzwiach lub oknach, jednak pomysłowość jego zastosowania zależy jedynie od was. 

Dwa piloty zdalnego sterowania

Jak przystało na inteligentny system alarmowy, w zestawie nie mogło zabraknąć pilota zdalnego sterowania. Wyposażony on został w cztery przyciski pozwalające na uzbrojenie alarmu, jego rozbrojenie, ustawienie trybu domowego oraz przycisk SOS pozwalający na ręczne uruchomienie syreny alarmu. W zestawie znajdziecie dwa takie piloty. 

Zestaw startowy jak więc widzicie pełni głównie rolę systemu alarmowego, z dodatkową opcją zdalnego pomiaru temperatury i wilgotności.  Aby więc można było mówić że nasz dom ma w pełni inteligentne rozwiązania, musimy rozbudować go o dodatkowe urządzenia, które to wchodzą w skład systemu, jednak sprzedawane są oddzielnie. W dalszej części naszej recenzji postaram się przynajmniej  pokazać wam te urządzenia, tak abyście mogli w pełni zapoznać się z jego możliwościami.

Skoro omówiliśmy już sobie poszczególne urządzenia wchodzące w skład zestawu Ferguson SmartHome Security Kit, możemy przejść do jego zamontowania i uruchomienia. Wszystkie elementy z wyjątkiem Smart Huba, posiadają specjalne uchwyty montażowe wyposażone w taśmę umożliwiającą ich szybkie zamontowanie w wybranym przez nas miejscu. Po przyklejeniu uchwytu będziemy mogli z niego wypinać i wpinać nasze urządzenie bez konieczności jego odklejania, co może być przydatne np. w przypadku wymiany baterii. Jeżeli chodzi o sam Smart Hub, to po prostu wpinamy go do gniazdka i tak naprawdę nasz system jest już gotowy do pracy. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia konfiguracji której to dokonujemy za pomocą aplikacji mobilnej.

 II. Aplikacja do zarządzania Smart Hub.

Do obsługi i zarządzania zestawem Smart Home, producent oddaje nam dedykowaną aplikacje, dostępną pod tą samą nazwą "Smart Home", którą to pobierzecie ze sklepu Google Play, lub też App Store. (po pierwszym uruchomieniu aplikacji zostaniemy poproszeni o utworzenie konta oraz zalogowanie się) 

Jeżeli macie już pobraną aplikację a Smart HUB jest podłączony do gniazdka elektrycznego (najlepiej w odległości nie większej niż 10m od routera), możemy przejść do sparowania, czyli połączenia aplikacji z Smart Hubem. W tym celu w aplikacji klikamy na plusik oznaczający funkcję dodaj urządzenie, a następnie na naszym Hubie przyciskamy przez 5s przycisk znajdujący się na obudowie. Teraz pozostaje nam tylko wprowadzenie ustawień naszej sieci WiFi i to wszystko, od teraz mamy już w pełni działający system którym możemy zarządzać z poziomu telefonu lub tabletu. 

Jak widzicie procedura parowania jest bardzo prosta, a aplikacja intuicyjna i przyjazna dla użytkownika. 

Kiedy mamy już dodany nasz Smart Hub do aplikacji, możemy przejść do dodawania do niego poszczególnych urządzeń którymi chcemy zarządzać. Jest to niezwykle łatwe i odbywa się bardzo szybko. Podobnie jak w przypadku parowania aplikacji z Smart Hub, wystarczy kliknąć przycisk "+" (dodaj urządzenie), a następnie w ciągu 60 sekund przycisnąć przycisk parowania na wybranym urządzeniu które chcemy dodać do systemu. Wszystko odbywa się automatycznie i trwa jedynie kilka sekund, po czym urządzenie pojawia się na liście urządzeń podpiętych pod nasz HUB i możemy już nim zarządzać.

Urządzenia które znajdują się w zestawie wraz z Smart Hubem są już z nim sparowane, tak więc nie musimy ich dodawać.   

Każde urządzenie jest identyfikowane po nazwie, oraz unikalnym numerze, którą to możemy zmienić na własną. Jest to szczególnie przydatne gdy mamy podłączonych kilka, lub kilkanaście takich samych czujników np. wielozadaniowych. Dużo łatwiej będzie nam analizować dane jeżeli wyświetli nam się np. nazwa "okno w salonie" niż WDoor 517B2F. 

Klikając na dowolny czujnik podłączony do systemu będziemy mogli przeglądać historię zarejestrowanych przez niego zdarzeń, z podaną dokładną data i godziną zdarzenia. Kilka przykładowych danych możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Na koniec chciałbym wam jeszcze pokazać kilka ustawień dotyczących samego Smart Huba, który jak już wspominałem wyposażony jest też w syrenę alarmową oraz podświetlenie. 

Jeżeli chcecie zobaczyć jak działa gotowy system SmartHome to zapraszam do oglądania wideo-recenzji którą dla was przygotowałem.

III. Pozostałe czujniki i urządzenia wchodzące w skład systemu Ferguson SmartHome

Jak już wspominałem wcześniej, zestaw startowy "Ferguson SmartHome Security Kit", to dopiero początek naszej przygody z inteligentnym domem. O sile systemu marki Ferguson decydują tak naprawdę dodatkowe urządzenia i czujniki, które będziemy mogli do niego dokupić i podłączyć.

Ponieważ Firma Ferguson dość mocno stawia na ciągły rozwój swojego systemu, to liczba urządzeń SmartHome jest już dość liczna, i ciągle pojawiają się nowe urządzenia wprowadzające kolejne funkcjonalności. Poniżej możecie zapoznać się z urządzeniami które na dzień dzisiejszy znajdują się w ofercie tego producenta, a o które możecie rozbudować swój system.

Ferguson SmartHome Smoke Detector FS1SD

Ten nowoczesny wykrywacz dymu to bardzo istotny element systemu inteligentnego domu. To on decyduje o naszym bezpieczeństwie, i bezpieczeństwie naszego domu. Czujnik potrafi wykryć dym już w początkowej fazie pożaru, co znacznie zwiększa szanse na ugaszenie ognia zanim dojdzie do jego rozprzestrzenienia. Czujnik informuje nas o wykryciu dymu zarówno syreną dźwiękową, jak i światłem, oraz przekazuje informacje do systemu SmartHome, który to natychmiast wysyła nam powiadomienie na nasz telefon.  Czujnik może też być używany niezależnie, jako zwykła czujka z alarmem dźwiękowo-świetlnym.

Ferguson SmartHome Water Leak Sensor FS1WL

 

To kolejny z czujników który dba o bezpieczeństwo naszego domu. Zamontowany w miejscu narażonym na zalanie, potrafi wykryć już bardzo niewielką ilość wody i poinformować nas o tym poprzez wysłanie wiadomości na nasz telefon. Czujnik ten do prawidłowego działania musi współpracować z systemem SmartHome.

Ferguson SmartHome Repeater and Gas Leak Sensor FS1RG

To urządzenie pełni podwójne zadanie, zwiększa zasięg i działanie sieci ZigBee, oraz wykrywa wycieki gazu. Czujnik gazu chroni domowników przed zatruciem gazem, sygnalizując przekroczenie zanieczyszczenia powietrza sygnałem dźwiękowym i świeceniem diody. Dodatkową funkcją tego czujnika jest poszerzanie zasięgu sieci ZigBee, co ma szczególne znaczenie gdy korzystamy z systemu w większych domach, gdzie odległości pomiędzy czujnikami a Smart Hubem są dość znaczne. Czujnik może działać niezależnie od tego czy korzystamy z systemu SmartHome czy też nie.

Czujnik czadu CO detektor FS1CO

Jak niebezpieczny potrafi być czad chyba nikogo nie trzeba przekonywać, dlatego moim zdaniem jest to jeden z najważniejszych czujników dbających o nasze bezpieczeństwo. Czujnik podobnie jak wspomniane już czujniki dymu i gazu, informuje nas o wykryciu cichego zabójcy za pomocą sygnałów dźwiękowych i świetlnych, dodatkowo wysyłając informację na nasz telefon. Czujnik może działać niezależnie od systemu SmartHome.

Ferguson WiFi IR Transmitter

Ferguson WiFi IR Transmitter jest urządzeniem które może zastąpić wszystkie znajdujące się w domu piloty IR i zdalnie sterować współpracującymi z nimi urządzeniami za pomocą dedykowanej aplikacji na telefon lub tablet.. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, dlatego też jeżeli tylko czas pozwoli, postaram się przygotować dla was osobną recenzje tego urządzenia.

Ostatnie trzy urządzenia wchodzące w skład systemu Ferguson SmartHome to kamery SmartEYE, oraz gniazdko Smart WiFi Plug. Ponieważ dla tych urządzeń przygotowywałem już jakiś czas temu odrębne recenzje, pod każdą z galerii zamieściłem wam do nich bezpośredni link.   

Ferguson SmartHome Smart EYE 200 IP Cam i Smart EYE100 IP Cam

 

link do recenzji - kliknij 

Ferguson Smart Wi-Fi Plug

link do recenzji - kliknij

IV. Tworzenie scenariuszy

Uwaga!!! Funkcja jest wyłączona, ze względu na trwające pracę nad nią i będzie dostępna wkrótce

System Ferguson SmartHome to nie tylko zarządzanie, monitoring czy system alarmowy. Jak sama nazwa sugeruje ("inteligentny dom"), może on w sposób inteligentny sterować urządzeniami znajdującymi się w naszym domu. Poszczególne urządzenia podłączone do naszego Smart Huba mogą ze sobą współpracować, realizując zaaranżowane przez nas scenariusze. 

Do układania scenariuszy służy zakładka "sceny" dostępna w naszej aplikacji mobilnej, to tutaj możemy zaprogramować sobie określone działania które później system będzie realizował. Tak naprawdę tylko od naszej wyobraźni zależy to, w jaki sposób będziemy z tego korzystać. Poniżej kilka przykładowych scenariuszy.

- czujnik temperatury zamontowany w pokoju wykrył spadek temperatury poniżej ustalonego przez nas poziomu, wiec wysyła sygnał do centralki Smart Hub, która z kolei uruchamia grzejnik elektryczny podpięty do gniazdka SmartWiFi Plug. Gdy temperatura osiągnie już odpowiedni poziom grzejnik zostaje odłączony.

- czujka ruchu wykrywa naszą obecność w pomieszczeniu i uruchamia określone urządzenie podłączone do gniazdka WiFi - lampkę, telewizor, radio itp.

- czujka dymu wykrywa ogień i wysyła informację do centralki która uruchamia zraszacze.

V. Podsumowanie 

System SmartHome oferowany przez firmę Ferguson to z pewnością jedna z ciekawszych propozycji tego typu rozwiązań, jakie pojawiły się na rynku. Tym co już na pierwszy rzut oka wyróżnia go i zachęca do zakupu, jest jakość wykonania i nowoczesny design. Cały zestaw utrzymany został w eleganckiej, białej kolorystyce, materiały użyte do jego wykonania są najwyższej jakości, a małe gabaryty poszczególnych urządzeń, sprawiają że łatwo je wkomponować w każde pomieszczenie. Kolejnym aspektem który mi się osobiście bardzo spodobał, to łatwość montażu. Bezprzewodowa komunikacja ZigBee oraz fakt iż większość urządzeń z wyjątkiem kamer, zasilana jest z baterii, sprawia że działają one niezależnie i nie potrzebujemy doprowadzać do nich żadnych kabli, dzięki czemu montaż sprowadza się jedynie do przyklejenia czujników i nawet nie wymaga użycia narzędzi. Trzeba też pochwalić samą aplikację do zarządzania systemem, łatwość konfiguracji i dodawania poszczególnych urządzeń, podgląd przesyłanych danych, zarówno w czasie rzeczywistym, jak i dostęp do danych historycznych, oraz przede wszystkim zarządzanie wszystkimi urządzeniami z dowolnego miejsca na świecie, to funkcje zasługujące na wysoką ocenę. Jeżeli wiec szukacie funkcjonalnego zestawu do monitoringu, alarmu oraz zdalnego sterowania urządzeniami znajdującymi się w waszych domach, a przy tym chcielibyście uniknąć wysokich kosztów związanych z koniecznością wynajęcia firmy instalacyjnej i przeprowadzenia remontu mieszkania związanego z wykonaniem niezbędnego okablowania, to zestaw SmartHome firmy Ferguson może być dla was idealnym rozwiązaniem. Ze swojej strony, mogę wam go jak najbardziej polecić.