Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

 cr900 main pl

NAVITEL CR900 

Wideorejestratory stały się już niemal obowiązkowym wyposażeniem samochodów, co sprawiło że na rynku mamy naprawdę szeroki wybór tych urządzeń, posiadających coraz bardziej zaawansowane funkcje i oferowanych w różnych przedziałach cenowych. To wszystko powoduje że wybór odpowiedniej kamery samochodowej wcale nie jest łatwy i często zwracacie się do nas z zapytaniem - jaki wideorejestrator wybrać?. Oczywiście na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale postanowiliśmy ułatwić wam nieco zadanie publikując cykl recenzje wybranych kamer samochodowych. Dzisiaj recenzja wideorejestratora Navitel DVR CR900.

I. Zawartość pudełka i ocena zewnętrzna:

NAVITEL CR900 zapakowany został w klasyczne białe pudełko, wykonane z twardego kartonu na wierzchu którego znajdziemy zdjęcie rejestratora, jego model, oraz logo producenta. Na bocznej ściance znalazło się kilka informacji dotyczących specyfikacji technicznej natomiast na spodzie  wykaz elementów wchodzących w skład zestawu.

Sprawdźmy więc co otrzymamy wraz z wideorejestratorem.

W zestawie znajdziemy aż dwa uchwyty do zamocowania kamerki ( jeden to typowa przyssawka, natomiast drugi to wklejka na taśmę 3M), dodatkowa taśma 3M, zasilacz do gniazdka zapalniczki 12/24V z długim kablem i zielonym podświetleniem, przewód USB/miniUSB,  ściereczkę do czyszczenia obiektywu i ekranu, instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną, oraz voucher z kodem aktywującym na 12 miesięcy mapy Europy dostępne na smartfony i tablety. Trzeba przyznać że pod względem wyposażenia wygląda to naprawdę obiecująco.

W przeciwieństwie do wideorejestratora NAVITEL R1000 którego recenzje niedawno wam prezentowałem, model DVR CR900 nie zachwyca wyszukanym designem czy nowoczesną konstrukcją. Jest to raczej klasyczne rozwiązanie w którym rejestrator wyglądem przypomina nieco mały aparat fotograficzny z mocno wysuniętym obiektywem na froncie i czytelnym wyświetlaczem z tyłu. 

Korpus Navitela CR900 wykonany został w całości z tworzywa sztucznego o lekko podgumowanej powierzchni, która nie tylko jest przyjemna w dotyku, ale też łatwa do utrzymania w czystości. Na obudowie znajdziemy pięć przycisków służących do zarządzania funkcjami wideorejestratora, wejście miniUSB oraz czytnik kart microSD, całość uzupełniają głośnik, mikrofon i przycisk reset. 

Trzeba zaznaczyć że  konstrukcja jest niezwykle lekka, przez co wideorejestrator na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco zabawkowy, jednak ma to swoje zalety szczególnie po zamontowaniu go w samochodzie.

 

NAVITEL CR900 wyposażony został w czytelny ekran o przekątnej 2.7" i rozdzielczości 960х240 co jak na tego typu urządzenie jest w zupełności wystarczające. Zapewnia on zarówno dobry podgląd rejestrowanego obrazu jak i czytelność wyświetlanych na ekranie funkcji. Jak się pewnie domyślacie podobnie jak w większości wideorejestratorów, nie jest on dotykowy a nawigowanie po opcjach odbywa się za pomocą przycisków na obudowie.

Urządzenie wyposażone zostało też w wewnętrzną baterię o pojemności 110mAh, która pozwala na krótką chwilę korzystanie z rejestratora bez podłączonego zasilania (niestety trzeba zaliczyć ją do najsłabszych elementów Navitela CR900.) Jest to szczególnie przydatne gdy chcemy skorzystać z rejestratora jako aparatu fotograficznego. W awaryjnej sytuacji możemy wypiąć rejestrator z uchwytu i zabrać go na zewnątrz celem wykonania kilku  zdjęć. Muszę tu jedynie wspomnieć że pomimo iż bateria nie jest rozładowana to jednak rejestrator bardzo szybko sygnalizuje jej niski poziom i automatycznie się wyłącza. Po ponownym włączeniu, znowu możemy zrobić kilka zdjęć i sytuacja się powtarza, pozostaje więc mieć nadzieję na jakąś aktualizacje oprogramowania która rozwiąże ten problem. 

Zanim przejdziemy do omówienia funkcji w jakie wyposażona została ta niewielka kamerka samochodowa, to jeszcze kilka słów o uchwycie i jej montażu w samochodzie. Jak już wspominałem na wstępie, w zestawie znalazły się dwa uchwyty różniące się jedynie sposobem montażu do szyby czy też kokpitu. Bez względu na to który z uchwytów wybierzecie, możecie mieć pewność że kamera będzie solidnie zamocowana i z pewnością nie odpadnie wam podczas jazdy. Martwić może jedynie sposób połączenia rejestratora z uchwytem, który jak dla mnie nie jest zbyt udanym rozwiązaniem. Połączenie obu elementów wymaga użycia dość dużej siły, podobnie zresztą jak ich rozłączenie, co w sytuacji gdy szybko chcemy zabrać ze sobą samą kamerę może być dość kłopotliwe. 

Jeżeli wspominamy już o słabszych stronach rejestratora NAVITEL CR900 w kwestii samej konstrukcji, to warto jeszcze zwrócić uwagę na dość niefortunne umieszczenie gniazda miniUSB, które jak dla mnie jest zbyt bliski uchwytu mocującego, przez co podłączenie zasilania jest mocno utrudnione.

II. Specyfikacja techniczna

Poznaliśmy już budowę wideo-rejestratora NAVITEL DVR CR900 wiec sprawdźmy jeszcze jego specyfikację.

Parametry techniczne
CPU MStar AIT8328P
Obsługa microSD do 64 GB
G-Sensor tak
Auto Start tak
Tryb parkingowy tak
Nagrywanie
Format zapisu video MOV                                                                                                                                          
Format kompresji H.264
Rozdzielczość video 1920х1080 FullHD
Ilość klatek/s 30
Format obrazu JPG
Rozdzielczość obrazu 12 MP
Obiektyw
Rodzaj obiektywu 4-warstwowe szkło
Kąt widzen 120°
Wyświetlacz
Typ ekranu TN
Wielkość ekranu 2.7"
Rozdzielczość ekranu 960х240
Gwarancja
Okres gwarancji 24 miesiące

III. Funkcje i ustawienia

Po wideorejestratorze za niecałe 300zł trudno spodziewać jakichś zaawansowanych funkcji typu GPS czy też WiFi i takich funkcji oczywiśćie tu nie znajdziecie. Mamy natomiast dość rozbudowane menu pozwalające na szereg ustawień odnośnie samego urządzenia jak i rejestrowanego obrazu. Menu podzielone zostało na pięć zakładek:

tryb filmowy

Mozemy tu  ustawić takie parametry jak: balans bieli, czułość ISO, ekspozycję, kolory czy też włączyć funkcję HDR. To w tym menu wybierzemy też rozdzielczość w jakiej mają zapisywać się filmy (max 1920x1080 30kl/s), czas trwania klipów, czy też ustawimy tryb SlowMotion

przechwytywanie zdjęc

W tym menu znajdziecie ustawienia związane z jakośćią zdjęć jakie możemy wykonać za pomocą tego rejestratora, tutaj również możemy wyregulować kontrast, czułość ISO, nasycenie czy ostrość.

odtwarzanie

Możemy tu ustawić głośność, usunąc lub zabezpieczyć pliki nagrań oraz wybrać tryb wideo

narzędzia multimedialne

W tej zakładce sprawdzimy informacje o karcie SD, jak również będziemy ją mogli z tej pozycji sformatować

ustawienia ogólne

To tutaj ustawimy takie funkcje jak datę i godzine, zmienimy język OSD, skonfigurujemy tryb parkingowy czy też aktywujemy czujnik ruchu

Jak na urządzenia za niespełna 300zł, NAVITEL CR900 oferuje calkiem sporo funkcji i ustawień, które pozwalają jak najlepiej dopasować go do naszych oczekiwań.

IV. Nagrania i zdjęcia

Zanim przejdziemy do nagrań i zdjęć przypomnę tylko że niezbędne będzie dokupienie sobie karty microSD, ponieważ jak wiekszość wideorejestratorów nie posiada on wbudowanej pamięci. NAVITEL CR900 obsługuje karty o pojemności do 64GB, pamiętajcie jedynie aby były to karty przynajmniej klasy 10 tak aby nie było problemu z płynnością nagrań. 

Za  jakość nagrań odpowiada wysokiej jakości obiektyw z czujnikiem optycznym Sony Exmor o kącie widzenia 120 stopni, wyposażony w 4-warstwowe szkło. 

Filmy nagrywane są w rozdzielczości FullHD 1920x1080 z prędkością 30fps  i zapisywane za pomocą kodeka H.264. Jak na sprzęt oferowany w relatywnie niskiej cenie jakoś nagrań stoi na przyzwoitym poziomie. Po drobnych korektach związanych z balansem bieli obraz jest wyraźny, kolory nieźle odwzorowane nie ma też problemów z płynnością ruchu. Oczywiście dużo lepiej wypadają tu filmy nagrywane w dzień, ponieważ bez problemu jesteśmy w stanie odczytać tablice rejestracyjne samochodów nadjeżdżających z przeciwka z czym w przypadku nocnych filmów jest spory kłopot, choć też trzeba jasno powiedzieć że nawet znacznie droższe rejestratory dużo lepiej tu nie wypadają. 

Osobiście nieco brakuje mi w nim szerszego kąta widzenia, oraz możliwośći zapisu filmów z prędkością 60fps, ale też pamiętajmy że jest to jeden z prostszych i bardziej podstawowych wideorejestratorów, kierowany do mniej wymagających użytkowników, dla których nagranie ma być materiałem dowodowym w przypadku kolizji, a do tego Navitel CR900 świetnie sie nadaje.

Jeżeli chodzi o zdjęcia jakie uda wam się wykonać za pomocą tego wideorejestratora, to ich jakość w zupełności wystarczy do udokumentowania jakiegoś zdarzenia, jednak nie jest to aparat którym zrobicie pamiątkowe zdjęcia z wycieczki i będziecie się nimi chwalić na portalach społecznościowych. 


V. Podsumowanie

NAVITEL CR900 to jeden z prostszych wideorejestratorów w ofercie tego producenta, którego atutem jest niezła jakość nagrań w rozdzielczości FullHD, przyzwoite wykonanie oraz niska cena. Rejestrator posiada G-sensor, tryb parkingowy, funkcję HDR czy też tryb SlowMotion, a ponadto współpracuje z kartami microSD do 64 GB co pozwala na rejestracje dużej ilośći materiału. W porównaniu z droższymi modelami brakuje mu niewątpliwie takich funkcji jak GPS czy WiFi, szerszego kąta widzenia czy też większej prędkośći nagrywania (np. 60fps). Jeżeli szukacie więc prostego, taniego wideorejestratora jedynie do dokumentacji zdarzeń podczas ewentualnej kolizji, to tutaj Navitel CR900 moze być całkiem niezłym i opłacalnym wyborem. Osobiście jednak proponowałbym dołożyć 100zł do modelu Navitel R1000 który bije go o głowę niemal pod każdym względem.