Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

 NavitelMR250027m

NAVITEL MR250 - lusterko, wideorejestrator i kamera cofania (sprawdź aktualną cenę)

Firma Navitel wprowadziła niedawno do sprzedaży bardzo ciekawy wideo-rejestrator samochodowy którego atutem jest możliwość równoczesnego rejestrowania tego co dzieje się przed jak i za samochodem. Jeżeli dodamy że zintegrowano go z lusterkiem wstecznym na którym wyświetlany jest obraz o przekątnej aż 5", to myślę że warto się będzie nim zainteresować. W dzisiejszej recenzji postaram się sprawdzić jak działa czy rzeczywiście warto go kupić.

I. Zawartość pudełka i ocena zewnętrzna:

NAVITEL MR250  zapakowany został w duże, prostokątne pudełko wykonane z twardego białego kartonu, na wierzchu którego znajdziemy zdjęcie rejestratora, jego model, oraz logo producenta. Zarówno na boku jak i spodzie opakowania producent zamieścił podstawowe informacje dotyczące jego specyfikacji oraz zawartości pudełka.

Sprawdźmy teraz co znajdziemy wewnątrz.

W zestawie wraz z video-rejestratorem (lusterkiem), otrzymujemy tylną kamerę zintegrowaną z długim przewodem umożliwiającym przeprowadzenie instalacji przez całą długość samochodu, zasilacz do gniazdka zapalniczki 12/24V również z długim kablem, przewód USB/miniUSB, pecjalne gumki do przymocowania wideo-rejestratora do lusterka wstecznego naszego samochodu, ściereczkę do czyszczenia obiektywu i ekranu, instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną, oraz voucher z kodem aktywującym na 12 miesięcy mapy Europy dostępne na smartfony i tablety. Trzeba przyznać że pod względem wyposażenia, zestaw należy do wyróżniających się na rynku.

 

NAVITEL MR250 to ciekawa konstrukcja, ponieważ rejestrator został tu zintegrowany z lusterkiem wstecznym które wygląda niemal identycznie jak nasze lusterka w samochodach. Konstrukcja jest metalowa i naprawdę solidna, nie można mieć też zastrzeżeń co do spasowani i wykończenia poszczególnych elementów tak więc tutaj moja ocena jest bardzo pozytywna. 

Powierzchnia lusterka jest naprawdę duża, dzięki czemu obserwacja tego co dzieje się za samochodem nie stanowi problemu. W środkowej części lusterka umieszczono duży 5" wyświetlacz który w momencie gdy jest wygaszony jest praktycznie nie widoczny, dzięki czemu mamy do dyspozycji całą powierzchnię lusterka, natomiast w momencie uruchomienia, pozwala na czytelny podgląd obrazu z kamer czy też menu i ustawień w jakie wyposażony został ten wideo rejestrator. Ten element również oceniam pozytywnie, chociaż nie wiem czy nie lepsze było by jego umiejscowienie bliżej którejś ze skrajnych krawędzi lusterka. 

Oczywiście najważniejszym elementem wideo-rejestratora jest kamera. Znajdziemy ją z tyłu lusterka, umieszczoną w specjalnym przegubie kulowym umożliwiającym regulację obiektywu kamery we wszystkich kierunkach. Jest to niezbędne ponieważ samo lusterko musimy ustawić tak aby komfortowo obserwować drogę za nami a dopiero później regulujemy kamerę, tak aby uzyskać jak najlepsze nagrania.

 

Dość ciekawie rozwiązano tu sposób montażu wideo-rejestratora, ponieważ montujemy go na fabrycznym lusterku naszego samochodu. Montaż jest banalnie prosty ponieważ sprowadza się do przyłożenia rejestratora do lusterka samochodu ( oczywiście rejestrator wyposażony jest w odpowiednie gumowe uchwyty) a następnie zapięcie go za pomocą specjalnych gumek. Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć jak to wygląda w praktyce. Takie rozwiązanie ma swoje plusy, ponieważ montaż jest bardzo szybki i bezpieczny dla oryginalnego lusterka a samo mocowanie wydaje się dość pewne. Szkoda jedynie że producent nie pomyślał tu o jakimś alternatywnym sposobie montażu tego rejestratora do szyby lub kokpitu, ponieważ w przypadku  samochodów dostawczych, gdzie w większości przypadków nie są montowane lusterka wsteczne, zastosowanie wideo-rejestratora Navitel MR250 nie będzie możliwe.

 

Jeżeli chodzi o złącza i przyciski to tutaj nie mam uwag co do ich rozmieszczenia i ergonomii. Na górnej krawędzi znajdziecie złącze miniUSB, złącze tylnej kamery oraz czytnik kart microSD, natomiast na dolnej pięć przycisków sterujących przeznaczonych do obsługi funkcji rejestratora.

Na koniec pozostała nam jeszcze tylna kamera.  Jest ona dość mała, chociaż w dobie downsizingu myślę że można było jeszcze nieco ograniczyć jej wymiary. Na plus trzeba tu zaliczyć fakt że jest ona wodoszczelna (IP65), dzięki czemu bez problemu możemy ją zamontować na zewnątrz samochodu, np. przy tablicy rejestracyjnej. Tutaj producent stanął na wysokości zadania i zamontował ją na specjalnym uchwycie który możemy przykręcić za pomocą dołączonych do zestawu wkrętów lub też np. przykleić do szyby wewnątrz samochodu jeżeli obawiamy się że może nam zostać ona skradziona.  Plusem w przypadku tej kamery jest też zintegrowany z nią długi przewód, który bez problemu przeprowadzicie przez całą długość samochodu ( o ile oczywiście wasz samochód to nie 10 metrowa limuzyna), chowając go np. pod podsufitką. Kamera posiada też drugi krótki przewód który podłączamy do lampy cofania naszego samochodu, dzięki czemu wideorejestrator może pełnić również rolę kamery cofania, ale o tym później.  Niestety muszę wspomnieć też o słabej stronie tej kamery czyli jej rozdzielczości. Kamera wyposażona jest w słaby obiektyw, pozwalający na rejestrację filmów jedynie w rozdzielczości 656 х 492, co jak się domyślacie nie gwarantuje dobrej jakości nagrań.

 

Z wideo-rejestratorem i jego funkcjami możecie zapoznać się na poniższym filmie

 

II. Specyfikacja techniczna

Poznaliśmy już budowę wideo-rejestratora NAVITEL MR250 wiec sprawdźmy jeszcze jego specyfikację.


Procesor MStar MSC8328
G-sensor tak
Tryb parkingowy tak
Nagrywanie w pętlir tak
Format wideo MP4
Format zdjęć JPG
Obsługa kart microSD do 64 GB
Nagrywanie dźwięku tak
Wideorejestrator
Metalowa obudowa tak
Rodzaj soczewki 4-warstwowe szkło
Kąt widzenia 160°
Rozdzielczość nagrań 1920 х 1080 Full HD
Ilość klatek na sekundę 30 fps
Rozdzielczość zdjęć 2048 x 1536
Sposób montażu regulowane paski, nakładane na fabrycznie zamontowane lusterko wsteczne
Wymiary 310 х 85 х 36 mm
Kamera cofania
Metalowa obudowa tak
Kąt nagrywania 85°
Rozdzielczość wideo 656 х 492
Ilość klatek na sekundę 30 fps
Rozdzielczość zdjęć 1962 х 1482
Sposób montażu na tylnej szybie wewnątrz pojazdu (przy użyciu naklejki) / na ramie tablicy rejestracyjnej, na zewnątrz pojazdu (uchwyt metalowy)
Ochrona przed kurzem i wodą Stopień ochrony IP 65
Obrót kamery 180°
Wymiary 23 х 23 х 23 mm
Wyświetlacz
Przekątna ekranu 5"
Rozdzielczość ekranu 854 х 480
Proporcje ekranu 16:9

III. Funkcje / ustawienia / nagrania

Ponieważ wszystkie funkcje i ustawienia pokazałem wam na filmie, myślę że nie ma potrzeby po raz kolejny tego opisywać. Wystarczy powiedzieć że menu jest przejrzyste i  intuicyjne, tak więc nikt nie powinien mieć problemów z jego obsługą. Z ciekawszych funkcji warto tu wspomnieć o możliwości równoczesnego rejestrowania obrazu z dwóch kamer, podglądu na wyświetlaczu drogi za nami czy też trybie kamery cofania. Jak już wspominałem aby móc w pełni korzystać z funkcji kamery cofania niezbędne jest jednak podłączenie się pod lampę cofania w waszym samochodzie co wymaga już pewnej wiedzy w tej dziedzinie, tak więc najlepiej zlecić to komuś z odpowiednimi uprawnieniami. Oczywiście bez takiego podłączenia kamera będzie wam działać, jedynie nie będziecie mogli korzystać z wizualnego asystenta parkowania wyświetlającego się automatycznie po wrzuceniu wstecznego biegu.  

Zanim przejdziemy do nagrań, przypomnę tylko że niezbędne będzie dokupienie sobie karty microSD, ponieważ rejestrator nie posiada wbudowanej pamięci na nagrania. NAVITEL MR250 obsługuje karty o pojemności do 64GB, pamiętajcie jedynie aby były to karty przynajmniej klasy 10 aby nie było problemu z płynnością nagrań. Rejestrator umożliwia też nagrywanie w pętli (czyli najstarsze nagrania są nadpisywane przez nowsze) tak więc możecie korzystać też z mniejszych kart pamięci bez obawy że w najbardziej istotnym momencie zabraknie wam miejsca na nagranie.

Nie ma też obawy że ważne naganie zostanie skasowane, o to dba "G sensor"  który po wykryciu uderzenia, nagłego hamowania czy przyspieszania, oznaczy nagranie i zabezpieczy je przed skasowaniem czy nadpisaniem. 

Rejestrator umożliwia też wybór długości nagrań od 1-5 minut, czyli np. z godzinnego przejazdu będziemy mieli 60 filmów po 1 min lub 12 po 5 min. Ile wybierzecie zleży tylko od was i pojemności waszej karty pamięci. 

Filmy z przedniej kamery nagrywane są w rozdzielczości FullHD 1920x1080 z prędkością 30fps  i zapisywane w formacie MP4. Ich jakość, szczególnie w dzień jest na zadowalającym poziomie, nieźle wyglądają też przejazdy nocne Obraz jest wyraźny, kolory nieźle odwzorowane nie ma też problemów z płynnością. Filmy z przejazdu z pewnością będą się nadawały do pochwalenia się przed znajomymi, nie mówiąc już o wykorzystaniu ich jako materiał dowodowy w przypadku kolizji. 

Zupełnie inaczej wygląda to jeżeli chodzi o filmy z kamery zamontowanej z tyłu samochodu, te jak się zresztą domyślałem są niestety po prostu słabe. Mała szczegółowość, słaba jakość i nie najlepsze odwzorowanie kolorów, to wszystko powoduje że mogą one posłużyć jedynie do celów dowodowych w przypadku kolizji. Trochę szkoda, ale z drugiej strony przecież nie będziemy się chwalić nagraniami drogi za samochodem a bardziej zależeć nam będzie na udowodnieniu swojej niewinności podczas kolizji czy też jakiegoś zdarzenia parkingowego, do czego jakość nagrania z tej kamerki w zupełności wystarczy. 

Ponieważ ocena jakości nagrywanych materiałów jak zawsze może być subiektywna, przed wyborem rejestratora proponuje zapoznać się z filmikami nagranymi za pomocą NAVITEL MR250. 

Jeżeli chodzi o zdjęcia jakie uda wam się wykonać za pomocą tego wideo-rejestratora, to tutaj trzeba powiedzieć że zdjęcia  w rozdzielczości 2048 x 1536px w zupełności wystarczą do udokumentowania jakiegoś zdarzenia co w awaryjnej sytuacji może być bardzo pomocne.


V. Podsumowanie

NAVITEL MR250 to ciekawa propozycja dla wszystkich którym zależy na wideo-rejestratorze który nie będzie zajmował cennego miejsca na szybie czy pulpicie, posiadał duży wyświetlacz oraz pełnił równocześnie kilka funkcji. Za cenę ok 350zł (sprawdż cenę ) otrzymujemy wideo-rejestrator wyposażony w dwie kamery, z czego główna nagrywa filmy FullHD w bardzo dobrej jakości, kamerę cofania z graficznym asystentem parkowania oraz duże lusterko wsteczne zapewniające dobrą widoczność. Dodatkową zachęta do zakupu może być też dołączona do zestawu roczna licencja na mapy Europy  (aplikacja na smartfony i tablety). Jeżeli nie zależy wam na takich opcjach jak GPS, WiFi i oczywiście wasz samochód wyposażony jest w lusterko wsteczne to myślę że NAVITEL MR250 ( sprawdź aktualna cenę )może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych wideo-rejestratorów.