Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

d-link DWR-953 

Router Wi-Fi AC750 4G LTE Multi-WAN

Pewnie nieraz spotkaliście się z sytuacją gdy wasz dostawca internetu stacjonarnego miał awarię a wy akurat pilnie potrzebowaliście dostępu do sieci. Oczywiście w takiej sytuacji możemy skorzystać z internetu LTE lub 3G, poprzez udostępnienie go np. w swoim telefonie, niestety wiąże się to zarówno z koniecznością przerwania pracy jak i dodatkowej konfiguracji takiego połączenia. Dlatego też być może lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzyć się w router z wbudowanym modemem LTE, taki jak np. D-Link DWR-953, który właśnie trafił na testy do naszej redakcji. 

I. Zawartość pudełka i ocena zewnętrzna:

Router D-Link DWR-953 zapakowany został w klasyczne, niezbyt wyróżniające się tekturowe pudełko, na którym znalazło się miejsce na zdjęcie urządzenia oraz specyfikację techniczną   

W skład zestawu oprócz routera wchodzi solidny, 12V zasilacz o mocy 1,5A z wymiennym wtykiem sieciowym, przewód Ethernetowy, instrukcja obsługi, książeczka gwarancyjna oraz płytka CD. 

Przejdźmy jednak do samego routera.

W przeciwieństwie do D-Linka EXO, którego miałem okazję niedawno testować, nie zobaczymy tutaj jakiegoś nowoczesnego wzornictwa, wyróżniającego ten model na tle innych tego typu urządzeń. Jest to raczej powrót do stonowanego, klasycznego designu znanego z poprzednich serii routerów tego producenta.

Również pod względem gabarytów router nie wyróżnia się na tle konkurencji, jego wymiary to 189.5 x 111.5 x 21.9 mm a waga 290g.

Urządzenia marki D-Link przyzwyczaiły nas do wysokiej jakości wykonania i nie inaczej jest też w przypadku tego modelu. Materiały użyte do budowy routera są niezłej jakości, poszczególne elementy obudowy dobrze spasowane i skręcone wkrętami, (a nie jak często mamy do czynienia w tańszych budżetowych urządzeniach na zatrzaski), dzięki czemu obudowa sprawia wrażenie bardzo solidnej.

Wierzch urządzenia to czarny plastik w kolorze fortepianowej czerni o lekko pościnanych i zaokrąglonych bokach. Jest on połączony ze środkową częścią obudowy, wykonaną z białego tworzywa, w której to umieszczono diody informacyjne oraz otwory wentylacyjne. Spodnia część to również plastik, tym razem w czarnym macie.

O ile w przypadku modelu D-Link EXO, nieco narzekałem na brak kontrolek na obudowie routera, to tutaj mamy wręcz odwrotną sytuację. Jeżeli lubicie kiedy wasz router mruga do was kilkunastoma diodami, to będziecie zadowoleni. Poniżej zdjęcie głównego panelu.

Przejdźmy teraz do ciekawszej części czyli panelu tylnego.

Jak widzicie router wyposażony został w trzy odkręcane anteny, z czego dwie przeznaczone są do obsługi sygnału 4G/LTE natomiast jedna sygnału WiFi 5Ghz. Oczywiście jak w każdym routerze nie mogło zabraknąć portu WAN (Gigabit WAN 10/100/1000) oraz czterech portów LAN (Fast Ethernet 10/100). Szkoda jedynie że producent nie pokusił się o zastosowanie szybszych portów LAN, co jak dla mnie w tej klasie urządzenia powinno być już standardem.

Tym co wyróżnia ten router spośród typowych routerów DSL, jest wbudowany modem 4G/LTE, dzięki któremu po zamontowaniu karty SIM, będziemy mogli korzystać z dostępu do szybkiego internetu mobilnego.

 

Z pozostałych elementów jakie znajdziemy na tylnej ściance routera należało by jeszcze wspomnieć o gnieździe zasilacza, oraz przycisku włącznika. 

Kolejny raz zabrakło mi tu złącza USB, jak widać producent uznał że nie jest to priorytetem, a szkoda ponieważ znacznie poprawiło by to atrakcyjność i funkcjonalność tego modelu.

Na koniec jeszcze jedna, być może dla niektórych istotna informacja, a mianowicie router ten nie posiada uchwytów umożliwiających jego zawieszenie na ścianie, tak więc będzie mógł pracować jedynie w pozycji leżącej.

II. Specyfikacja techniczna

Interfejsy urządzenia

Port Gigabit WAN 10/100/1000
4 porty LAN Fast Ethernet 10/100
2 odkręcane anteny 4G LTE
1 odkręcana antena Wi-Fi 5Ghz

Przepustowość

Do 433 Mb/s z klientami 802.11ac
Do 300 Mb/s z klientami 802.11n
6/9/11/12/18/24/36/48/54 Mb/s w trybie 802.11g
1/2/5.5/11 Mb/s w trybie 802.11b
LTE Uplink: Do 50 Mb/s
LTE Downlink: Do 150 Mb/s

Standardy

802.11ac/n/g/b   ; 802.3  ; 802.3u

GSM  850/900/1800/1900 MHz

UMTS/HSDPA/HSUPA/HSPA+/DC-HSPA+  900/2100 MHz

Power Class 3 LTE     800/900/1800/2600

Funkcjonalność

Zabezpieczenia sieci Wi-Fi

64/128-bit WEP (Wired Equivalent Privacy)
WPA & WPA2 (Wi-Fi Protected Access)

Zapora sieciowa

Network Address Translation (NAT)
Stateful Packet Inspection (SPI)

Diody LED

WAN
LAN
2.4 GHz
5 GHz
4 G
2 G/3 G
SMS
Status
Siła sygnału

Wymiary

189.5 x 111.5 x 21.9 mm   Waga 290g

Temperatura

Operacyjna: 0 do 40 °C

Wilgotność

Operacyjna: 10% do 90% bez kondensacji

Certyfikaty 

CE

Maksymalną przepustowość transmisji bezprzewodowej podano zgodnie z normami IEEE 802.11ac oraz IEEE 802.11n. Rzeczywista przepustowość danych może być inna. Rzeczywista przepustowość danych może być mniejsza ze względu na warunki w sieci i warunki otoczenia, takie jak ilość ruchu sieciowego, materiał konstrukcyjny i konstrukcja budynku oraz obecność innych sieci.

Jak widzicie do mocnych stron D-Linka DWR 953 z pewnością możemy zaliczyć zarówno obsługę standardu 4G/LTE jak i dwuzakresowe WiFi (2.4GHz i 5GHz), niestety pozostałe parametry są co najwyżej przeciętne. Prędkości zarówno dla częstotliwości 2.4GHz ( IEEE 802.11n), jak i 5GHz (IEEE 802.11ac) są poniżej naszych oczekiwań, podobnie zresztą jak brak giga-bitowych złącz LAN. Jest to zapewne związane z ceną urządzenia , ale pewien niedosyt pozostaje.

III. Podłączenie i oprogramowanie.

Przejdźmy teraz do podłączenia routera i konfiguracji sieci. Samo podłączenie myślę że nie wymaga specjalnego omawiania, ponieważ podobnie jak w przypadku większości routerów WiFi, sprowadza się do podłączenia kabla internetowego do portu WAN w routerze oraz zasilacza sieciowego. W przypadku routera D-link DWR-953 pozostaje nam jeszcze wsunąć kartę SIM do slotu na plecach routera i już możemy przystąpić do konfiguracji połączenia internetowego.

Ponieważ bezpośrednio po podłączeniu router rozsiewa sieć WiFi zarówno w paśmie 2.4GHz jak i 5GHz, nie musimy łączyć się z nim za pomocą kabla sieciowego w celu dalszej konfiguracji, chociaż taka możliwość oczywiście istnieje. Wystarczy jedynie w aktywnych sieciach WiFi odnaleźć tą z nazwą naszego routera i się z nią połączyć. Ponieważ sieć jest zabezpieczona kluczem WPA-2, przy próbie połączenia zostaniecie poproszeni o jego podanie. Oczywiście klucz ten znajdziecie na naklejce na spodzie routera.

Pomimo iż interfejs routera dostępny jest w kilku językach, to niestety zabrakło języka polskiego. Dla osób bardziej obeznanych z konfiguracją routerów nie będzie to problemem, niemniej jednak dla przeciętnego użytkownika z podstawową znajomością języka może to być kłopot.

Na szczęście menu D-Linka jest dość przejrzyste i intuicyjne a większość funkcji konfiguruje się automatycznie, myślę więc że nie powinniście mieć większych problemów z konfiguracją przynajmniej podstawowych funkcji tego routera. Tak naprawdę wystarczy włożyć kartę SIM do routera żeby po włączeniu go, mieć dostęp do mobilnego internetu i móc przeglądać sieć.

Bardziej zaawansowani administratorzy sieci również nie będą zawiedzeni. Szerokie możliwości konfiguracji, począwszy od ustawień sieci 4G/LTE, klonowania adresu Mac, włączania lub wyłączania sieci WiFi dla wybranego pasma, budowa harmonogramu działania, ustawienia QoS, czy udostępniania i blokowania portów, a na kontroli rodzicielskiej i podwójnej zaporze sieciowej kończąc, sprawiają że mamy pełną kontrolę nad naszą siecią.

IV. Testy i wrażenia

Po zapoznaniu się z budową oraz konfiguracją routera D-Link DWR-953, przyszedł czas na kilka testów, które pozwolą nam ocenić router jeżeli chodzi o siłę rozsyłanego sygnału WiFi, oraz prędkość i stabilność połączenia sieciowego.

- zasięg sieci WiFi

Do sprawdzenia siły i zasięgu sygnału WiFi wykorzystałem aplikację WiFi Analyzer, zainstalowaną na smartfonie z systemem Android. 

Pierwszy test przeprowadziłem w pokoju w którym umieszczony był router. 

Kolejny test wykonałem w pokoju na tej samej kondygnacji ale po przeciwległej stronie budynku.

Przyszedł więc czas na ostatni sprawdzian, czyli pokój który również znajduje się po przeciwległej stronie domu, ale tym razem piętro niżej, czyli fale mają dodatkowo do pokonania strop z żelbetonu. 

Jak widzicie router radzi sobie całkiem nieźle jeżeli chodzi o zasięg rozsyłanego sygnału. Oczywiście wraz ze wzrostem odległości od routera siła słabnie i w najdalej oddalonym pomieszczeniu nie wygląda to już tak dobrze, to jednak wciąż jest na poziomie pozwalającym na komfortowe przeglądanie internetu. Dla porównania zamieściłem wam porównanie siły sygnału routera D-Link i mojego routera (smart-test) które znajdowały się w tym samym pomieszczeniu. Sygnał routera D-Link jest tylko nieznacznie słabszy a tak naprawdę oba routery dzieli od siebie dość duża różnica klas. 

Powyższe testy były przeprowadzane dla pasma 2.4 GHz które to pomimo niższych prędkości transferów, oferuje znacznie lepszy zasięg sygnału. Poniżej możecie zobaczyć porównanie siły sygnału dla obu pasm, zmierzone w pomieszczeniu znajdującym się bezpośrednio pod routerem.

- prędkość przesyłania danych i stabilność połączenia

Wiemy już jak router D-Link DWR-953 radzi sobie z rozsiewaniem sygnału WiFi, teraz czas aby sprawdzić jak wypadnie w teście prędkości i stabilności przesyłania danych.

Test przeprowadziłem w dwóch etapach:

W pierwszym etapie podłączyłem do routera komputer za pomocą kabla sieciowego i udostępniłem na nim testowy plik video o rozmiarze 1.12GB. Następnie na drugim komputerze łączącym się z routerem za pomocą sieci WiFi, rozpocząłem kopiowanie pliku. Test powtórzyłem w obu pokojach, czyli w najbliższej i najdalszej odległości od routera.

Jak się okazało różnice w prędkościach przesyłu danych są dość duże. Plik kopiował się z prędkością  6.3 MB/s czyli ok. 50.40 Mbit/s w pokoju gdzie znajdował się router, natomiast w drugim z pokoi było to już tylko 3.5 MB/s czyli ok 28 Mbit/s . Jak widać spadek wydajności wraz z odległością od routera jest dość znaczny, z drugiej jednak strony i tak router ten wypada lepiej niż większość budżetowych modeli dostępnych na rynku.  

W drugim etapie mojego testu, komputer na który pobierałem testowe pliki został zastąpiony smartfonem z zainstalowaną, aplikacją WiFi Speed Test natomiast drugi komputer nadal pełnił rolę serwera.

Uzyskane wyniki jakie możecie zobaczyć na powyższych zdjęciach w dużej mierze pokrywają się z tymi uzyskanymi w poprzednim teście, co jedynie upewnia nas w przekonaniu że mamy do czynienia z solidnym, aczkolwiek niezbyt wybijającym się ponad przeciętność routerem.

Znacznie lepsze wyniki jeżeli chodzi o prędkości uzyskamy korzystając z pasma 5 GHz, jednak ze względu na fakt iż większość urządzeń dostępnych w naszych domach nadal współpracuje jedynie z siecią 2.4 GHz, nie każdy będzie  mógł z nich skorzystać. 

Jeżeli chodzi o stabilność sieci zbudowanej w oparciu o router D-Link, to trzeba przyznać że jest nieźle. Co prawda w przypadku większej odległości od routera występują drobne wahania transferu, co zresztą możecie zaobserwować na zdjęciach przedstawiających wykres pobierania pliku, jednak są one jak najbardziej na akceptowalnym poziomie i nie można mieć tutaj większych uwag. 

Podczas testów sprawdziłem również jak router radzi sobie z odbiorem sygnału 4G/LTE.

Ponieważ akurat miałem pod ręką kartę sieci Play, test przeprowadziłem z wykorzystaniem nadajników właśnie tego operatora.  Router bez problemu połączył się z nadajnikiem znajdującym się w odległości ok 300m i bez konieczności podawania jakichkolwiek danych ustanowił stabilne połączenie. 

Dwie anteny odpowiadające za transmisje 4G/LTE spisują się tutaj bardzo dobrze, dzięki czemu w przypadku gdy od nadajnika nie dzieli nas jakaś duża odległość nie ma potrzeby stosowania anten zewnętrznych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby odkręcić jedną z anten i w jej miejsce podłączyć kabel od anteny umieszczonej na zewnątrz budynku, jest to z pewnością istotna wiadomość dla osób mieszkających w zasięgu znacznie słabszego sygnału. 

V. Podsumowanie

Jak się okazało D-Link DWR-953 to świetna propozycja dla osób szukających solidnego, markowego routera który będzie wspierał jednoczesną obsługę połączeń komórkowych 4G LTE / 3G oraz połączeń szerokopasmowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy zagwarantowany nieprzerwany dostęp do internetu nawet w przypadku awarii u jednego z naszych dostawców. Dodatkowym atutem routera DWR-953 jest też jednoczesna praca na częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz, wykorzystująca dwupasmową technologię komunikacji bezprzewodowej. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt że został on wyposażony w dwie odkręcane antenki przeznaczone do współpracy z siecią 4G/LTE oraz dodatkową antenkę dla wzmocnienia sygnału WiFi w technologi AC (5GHz). Pomimo niewątpliwych atutów tego modelu, trzeba sobie jednak jasno powiedzieć że nie jest to router dla osób oczekujących od niego super szybkiej sieci internetowej. Prędkości do 433 Mb/s dla 802.11ac i do 300 Mb/s dla 802.11n, nie robią już na nikim wrażenia, a brak Giga-bitowych portów LAN to już spory minus. Z drugiej jednak strony większość użytkowników nadal dysponuje łączem internetowym o prędkości rzadko przekraczającej 20 Mb/s, co powoduje że i tak nie będą w stanie wykorzystać w pełni prędkości oferowanych przez ten router. Tak więc jeżeli szukacie routera który obsłuży wam zarówno kablowe łącze internetowe jak i internet LTE, a przy tym nie jesteście maniakami prędkości, to ten router może być dla was naprawdę ciekawą propozycją.  

Sprawdź aktualne ceny: Router Wi-Fi AC750 4G LTE Multi-WAN DWR-953