Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

brinnoTLC120007

Jeżeli myślicie że filmy poklatkowe, popularnie zwane TIMELAPSE zarezerwowane są tylko dla profesjonalistów dysponujących zaawansowanym i drogim sprzętem a cały proces przygotowania takiego filmu wiąże się z godzinami żmudnego sklejania pojedynczych zdjęć wykonanych w określonych odstępach czasu, to zapraszam was do dzisiejszej recenzji w której pokażę wam jedną z kamer marki Brinno która na zawsze zmieni wasze myślenie o filmach TIMELAPSE, a którą możecie już kupić za niecałe tysiąc sto złotych. (sprawdź aktualną cenę )

 I. Budowa i wykonanie

Kamerę znajdziecie w ładnie wykonanym pudełku wewnątrz którego oprócz kamery znalazło się miejsce na kabel USB, instrukcję obsługi oraz uwaga - kartę SD 8GB. Jak widzicie mamy więc wszystko aby od razu móc rozpocząć naszą przygodę z filmami TIMELAPSE, ( no może wszystko ponieważ przydała by się jeszcze ładowarka ale tej niestety nie znajdziecie w pudełku) 

Sama kamera został wykonana wręcz wzorcowo, ładny design oraz wysokiej jakości tworzywo dają poczucie że mamy do czynienia z urządzeniem wyższej klasy. W przeciwieństwie do tradycyjnych kamer nie znajdziemy to zbyt dużo elementów jeżeli chodzi o budowę. Nie ma tu wyświetlacza, przycisków sterujących czy też lampy doświetlającej, mamy natomiast obiektyw kamery, włącznik, przycisk start/stop oraz złącze ładowania microUSB i czytnik kart SD.  Nie zapomniano również o możliwości zamontowania kamery na statywie czy też odporności kamery na deszcz i zachlapania (IPX4).

Do atutów kamery Brinno TLC120 możemy z pewnością zaliczyć baterię, która pozwala na naprawdę długi czas pracy na jednym ładowaniu. Jeżeli wybierzecie sekwencję wykonywanych zdjęć w odstępach 5-cio minutowych to kamera będzie w stanie pracować aż 20 dni, co jak dla mnie jest świetnym wynikiem.

poniżej wideo-recenzja kamery Brinno TLC120 którą dla was przygotowałem.

II. Specyfikacja Techniczna

8

III. Zasada działania i aplikacja mobilna

Filmy poklatkowe to technika pozwalająca lepiej zobaczyć procesy zbyt powolne dla ludzkiej percepcji. Polega ona na wykonywaniu zdjęć w (stosunkowo) dużych odstępach czasu a następnie wyświetlanie ich w przyśpieszonym tempie. W ten sposób procesy trwające w rzeczywistości całymi godzinami, czy nawet dniami można obejrzeć w kilkanaście sekund. Zazwyczaj wykorzystuje się takie filmy do dokumentacji długotrwałych procesów zachodzących w przemyśle, budownictwie czy np. przyrodzie. Możemy w taki sposób nadzorować proces produkcji lub obserwować zmieniające się warunki atmosferyczne, zastosowań jest naprawdę nieskończona ilość i tylko od nas zależy do jakich celów je wykorzystamy.

Sama zasada działania kamery Brinno TLC120 jest banalnie prosta, kamera w określonych przez nas odstępach czasu wykonuje serie zdjęć które następnie łączone są w film typu TIMELAPSE. Producent do maksimum uprościł tu cały proces powstawania filmu sprowadzając naszą rolę jedynie do ustawienia aparatu w odpowiednim miejscu i naciśnięcia przycisku Play. 

2

Ponieważ jak wiecie kamera Brinno pozbawiona jest wyświetlacza i przycisków sterujących, do jej konfiguracji niezbędna jest aplikacja mobilna którą mogliście już zobaczyć na filmie powyżej.

Aplikacja dostępna jest na smartfony z systemem Android jak również iOS i możecie ją pobrać ze sklepu. Teraz wystarczy uruchomić w naszym telefonie funkcję Bluetooth żeby móc już przejść do podstawowych ustawień naszej kamery. Jeżeli dodatkowo chcielibyście mieć podgląd obrazu z kamery to wystarczy połączyć się z siecią wifi rozsyłaną przez kamerę tak jak to zrobiłem na filmie. 

120y

Teraz pozostaje nam już tylko wybrać interwał czasowy w jakim kamera ma wykonywać zdjęcia oraz ewentualnie pobawić się nieco ustawieniami scenerii, kontrastu czy balansu bieli i tak naprawdę już możemy rozpocząć nagrywanie. Poniżej kilka zdjęć z aplikacji tak abyście nieco lepiej mogli poznać jej możliwości.

Za jakoś zdjęć i nagrań odpowiada jasny obiektyw f2.0 oraz sensor HDR, dzięki czemu, bez względu na warunki oświetleniowe możemy zawsze liczyć na wysoką jakość zdjęć a tym samym filmów. Filmy zarejestrowane kamerą BRINNO TLC 120 są niezłej jakości i robią ogromne wrażenie, jest to zupełnie inny rodzaj filmowania i dokumentowania naszych przeżyć, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej kamery i myślę że każdy powinien tego spróbować. 

Ponieważ mogę być lekko nieobiektywny w ocenie filmów wykonanych za pomocą tej kamery (jest to moja pierwsza kamera tego typu i nie mam zbytnio punktu odniesienia) już niedługo znajdziecie tu filmy wykonany za pomocą tej kamery które będziecie sami mogli ocenić.

IV. Podsumowanie

Trzeba przyznać że kamera BRINNO TLC120 zupełnie zmienia nasze spojrzenie na sposób kręcenia filmów i myślę że właśnie dzięki takim urządzeniom filmy TIMELAPS mogą w szybkim tempie trafić do większości naszych domów, tym bardziej że do jej obsługi nie potrzebujemy specjalistycznej wiedzy czy też umiejętności operatorskich, ponieważ oprogramowanie kamery wszystko zrobi za nas. Sama kamera jest niezwykle prosta w obsłudze, bardzo dobrze wykonana i robi świetne filmy praktycznie bez naszego udziału. Jeżeli do tego dodam że dostępna jest już w cenie poniżej 1100zł (sprawdź aktualną cenę ) to myślę że jest to propozycja przynajmniej godna rozważenia. 

Kamerę do testów wypożyczyła firma