Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Banner 2

fritzwlan repeater 1750e left de 640x600

 

Zapewne nieraz spotkaliście się z problemem słabego zasięgu sieci WiFi, spowodowanego czy to większą odległością od routera, czy też przeszkodami na drodze sygnału np. w postaci grubych ścian w starym budownictwie. Na szczęście istnieje proste rozwiązanie tego problemu, w postaci repeatera sygnału. Dzisiaj przygotowałem dla was recenzję jednego z takich urządzeń, jakim jest FRITZ!WLAN Repeater 1750E. 

Na początek warto może przypomnieć czym tak naprawdę jest repeater i w jakim celu się go stosuje.

Repeater to urządzenie zwiększające zasięg sieci WLAN, czasem nazywany jest też wzmacniaczem sygnału. Najczęściej stosujemy go tam, gdzie zasięg naszej lokalnej sieci WiFi jest zbyt słaby, bądź w ogóle nie dochodzi. Z sytuacją taką często mamy do czynienia w większych domach, gdzie router znajdujący się na parterze nie jest w stanie w pełni pokryć zasięgiem pokoi na poddaszu, czy też terenu wokół domu. Wówczas najtańszym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie wspomnianego repeatera, który zamontowany na skraju mocnego sygnału emitowanego przez router, odbierze go i prześle dalej, znacznie zwiększając zasięg naszej sieci. Można porównać go to takiego przedłużacza, z tym że w tym przypadku bezprzewodowego.

I. Rozpakowanie i ocena wykonania

FRITZ!WLAN Repeater 1750E znajdziemy wewnątrz charakterystycznego dla tej marki, niebieskiego pudełka, na którym znalazło się miejsce na duże zdjęcie urządzenia oraz wyszczególnienie jego najważniejszych funkcji.

Wewnątrz pudełka oprócz naszego wzmacniacza, znajdziemy jeszcze instrukcję obsługi oraz kabel LAN.

Jeżeli chodzi o wykonanie FRITZ!WLAN, to nie odbiega ono w niczym od innych produktów tej marki, czyli połączenie solidności, z bardzo przeciętnym designem. Materiały użyte do produkcji tego urządzenia jak zwykle są wysokiej jakości a poszczególne elementy obudowy zostały solidnie zamontowane (skręcone śrubkami, a nie jak w większości chińskich urządzeń na zatrzaski), Zachowana została też kolorystyka charakterystyczna dla urządzeń FRTZ!, czyli połączenie bieli i ciemnej czerwieni, co stało się już znakiem rozpoznawczym urządzeń tego producenta. 

Jeżeli chodzi o design, to tak jak już wspominałem FRITZ!WLAN raczej nie ma szans na starty w konkursach piękności, ale przecież nie o to chodzi w tego typu urządzeniach.

Urządzenie jest dość duże w porównaniu do podobnych urządzeń tego typu, ponieważ jego wymiary to aż 76,5 x 155 x 62,6 mm (długość x wysokość x szerokość). 

Jeżeli spojrzymy na front urządzenia to znajdziemy tutaj jedynie przycisk WPS, pięciostopniową diodę zasięgu, oraz trzy diody informujące o pracy Repeatera - Power, WLAN, LAN. 

Na tylnej ściance znajdziemy zintegrowaną wtyczkę sieciową, oraz naklejkę z zapisanym kluczem sieciowym oraz adresami MAC urządzenia. Uważam że konstruktorzy mogli się tutaj lepiej postarać, ponieważ wtyczka zamontowana jest zbyt wysoko, przez co jeżeli podłączymy urządzenie do podwójnego gniazdka, to zajmuje nam ono oba gniazda, tak że nie mamy już szans na podłączenie jakiegoś drugiego urządzenia.  

 

 Pozostaje jeszcze spodnia część naszego FRITZ!WLAN 1750E, gdzie umieszczono złącze RJ45, do podłączenia kabla LAN.

 II. Specyfikacja techniczna 

Poznaliśmy już budowę zewnętrzną naszego repeatera, czas zatem zapoznać się z jego specyfikacją techniczną. 

Charakterystyka

- Rozszerza zasięg sieci WLAN
- WLAN 802.11ac o prędkości do 1 300 Mbit/s na potrzeby szybkich połączeń bezprzewodowych
- WLAN 802.11n o prędkości do 450 Mbit/s
- Zakres częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz jednocześnie
- Port Gigabit LAN: podłączone urządzenia (komputery, drukarki, odtwarzacze audio-wideo itp.) zostają włączone do sieci WLAN
- Można go także podłączyć przewodowo do routera (mostek LAN)
- Szyfrowanie za pomocą WPA2 (802.11i) lub WPA
- Łatwa i bezpieczna konfiguracja sieci WLAN za pomocą WPS (Wi-Fi Protected Setup) jednym naciśnięciem przycisku
- Kompatybilny ze wszystkimi popularnymi routerami wykorzystującymi standardy WLAN ac, n, a, g i b, bez konieczności użycia WDS
- Możliwość podłączenia do standardowych gniazdek 230 V
- Otwierany w przeglądarce kreator oprogramowania ułatwiający konfigurację
- Wyświetlacz danych dotyczących jakości połączenia i statusu
- Obsługa protokołu internetowego IPv6

Złącza i porty

- Podłączenie do zasilania przez gniazdko 230 V, 50 Hz (wtyk euro, EN 50075)
- Punkt dostępowy WLAN: 802.11ac (1 300 Mbit/s), 802.11n (450 Mbit/s), 802.11g/a (54 Mbit/s) oraz 802.11b (11 Mbit/s)
  WLAN:5 GHz, 2,4 GHz

Cechy urządzenia

- Wymiary (długość x wysokość x szerokość): ok. 76,5 x 155 x 62,6 mm
- Masa: ok. 151 g
- Łączny pobór mocy: ok. 5,5 W

III. Podłączenie i konfiguracja 

Z doświadczenia wiem że wiele osób obawia się urządzeń sieciowych z powodu trudności z ich konfiguracją. Adresy IP, DNS-y, MAC, szyfrowanie WPA/WPA2 itp. to pojęcia skutecznie odstraszające potencjalnych użytkowników tego typu urządzeń. Czy mają się czego obawiać w przypadku zakupu repeatera FRITZ!WLAN 1750E?  Absolutnie nie!

Siłą i dużym atutem urządzeń marki FRITZ!, jest maksymalne ułatwienie obsługi swoich urządzeń dla użytkownika końcowego, i nie inaczej jest i tym razem.

Konfigurację możemy przeprowadzić na trzy sposoby: 

- Szybkie połączenie za pomocą WPS

Jest to najszybsza i najprostsza opcja skonfigurowania FRITZ!WLAN 1750E, którą to też najbardziej wam polecam. Wystarczy podłączyć repeater do gniazdka sieciowego i przytrzymać przez 6s przycisk WPS umieszczony na jego froncie, tak aby dioda WLAN zaczęła migać. Następnie naciskamy przycisk WPS na naszym routerze i to tak naprawdę wszystko, możemy się cieszyć mocnym zasięgiem internetu w całym domu. Najlepiej procedurę te przeprowadzić umieszczając oba urządzenia blisko siebie (w jednym pomieszczeniu), po czym możemy odłączyć nasz wzmacniacz i przenieść już do innego pomieszczenia czy docelowego miejsca. Wszystkie ustawienia są już zapisane i nie kasują się w przypadku braku zasilania.

- Konfiguracja przez przeglądarkę internetową

Drugim sposobem na skonfigurowanie wzmacniacza jest konfiguracja przez przeglądarkę internetową. W tym celu musimy połączyć się z routerem za pomocą kabla ethernet lub poprzez WiFi a następnie wpisać w oknie przeglądarki "http://fritz.repeater" by uzyskać dostęp do panelu sterowania. Teraz zostaniemy poproszeni o podanie hasła dostępu które znajdziemy na tylnej ściance FRITZ!WLAN (osiem zer). i prosty konfigurator przeprowadzi nas przez proces instalacji. 

 - Konfiguracja poprzez kreator online

Jest jeszcze trzecia możliwość skonfigurowania prezentowanego wzmacniacza, ale ponieważ że jest ona najbardziej skomplikowana i najmniej przyjazna użytkownikowi,  to raczej bym wam jej nie polecał. Wymaga ona posiadania komputera z systemem nie starszym niż Windows Vista, na którym musimy zainstalować przez specjalną stronę instalator, który to dopiero przeprowadzi nas przez proces instalacji. Jak widzicie dużo prościej jest przycisnąć przycisk WPS na urządzeniach lub ewentualnie połączyć się przez przeglądarkę niż przechodzić przez proces instalacji online.

IV. Panel zarządzania i dostępne funkcje

Wzmacniacz sygnału FRITZ!WLAN 1750 mamy już podłączony i skonfigurowany, teraz proponuję zapoznać się z funkcjami jakie mamy dostępne w panelu zarządzania tego urządzenia. 

Aby połączyć się z Repeaterem teoretycznie wystarczy wpisać w przeglądarkę adres "http://fritz.repeater" i po wpisaniu hasła mamy dostęp do panelu. Niestety jak to bywa w życiu nie zawsze jest to takie proste. O ile działa to dobrze z routerami FRITZ!Box, to już z routerami innych producentów bywa rożnie. W moim przypadku (router TP Link) konieczne było połączenie się z routerem i odczytanie jakie IP przydzielił on urządzeniu FRITZ!. Dopiero wpisanie tego adresu powoduje że możemy połączyć się z panelem wzmacniacza.

Panel do zarządzania urządzeniem nie jest zbyt rozbudowany ale posiada kilka naprawdę użytecznych funkcji. Dużym atutem jest też polska wersja językowa, dzięki której poruszanie się po nim i sama konfiguracja jest znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza. Poniżej kilka zdjęć z tego właśnie panelu.

Oprócz podstawowych funkcji związanych z konfiguracją takich jak: ustawianie sposobu połączenia urządzenia z siecią, konfigurowanie zabezpieczeń, podglądu aktualnie podłączonych urządzeń, aktualizacji oprogramowania itp., warto zwrócić uwagę na kilka innych, bardzo praktycznych funkcji. 

Jedną z nich jest możliwość zarządzania sygnałem WiFi rozsyłanym przez Repeater. Jak wiecie FRITZ!WLAN działa w dwóch pasmach 2.4 GHz jak i 5 GHz, rozgłaszając równocześnie dwie sieci którym możemy nadawać odrębne nazwy, jak też nimi zarządzać poprzez włączanie i wyłączanie wybranych pasm. Możemy ustawić urządzenie tak aby rozsyłało sieć na obu pasmach lub tylko w jednym przez nas wybranym.

Ciekawą funkcją jest również możliwość regulacji mocy nadawania sygnału przez nasz wzmacniacz, do wyboru mamy 100%, 50%, 25%, 12% oraz 6%, w zależności od naszego aktualnego zapotrzebowania. 

 

Przydatną funkcją są również "Timery" dzięki którym możemy zaprogramować w jakie dni i w jakich godzinach sieć ma być rozsyłana a w jakich wyłączona. 

Warto też wspomnieć o możliwości utworzenia wyizolowanej sieci dla gości, dla której możemy ustalić zarówno nazwę jak i osobny klucz zabezpieczający 

V. Testy zasięgu i transfery

 W moim teście założyłem sobie dwa kryteria: zasięg, oraz prędkość i stabilność połączenia.

Zacznijmy więc od zasięgu 

Do testów wykorzystałem aplikację WiFi Analyzer, oraz smartfona z systemem Android. Dla lepszego zobrazowania wyników, sieć rozsyłaną przez router nazwałem "dom" natomiast wzmacniacz rozsyłał będzie sieć o nazwie fritz!wlan 2.4GHz. Dla celów testowych celowo router umieściłem w pokoju na poddaszu, natomiast wzmacniacz piętro niżej. Pomiarów dokonałem zarówno na piętrze gdzie znalazł się Repeater, jak również przed domem. Z wynikami możecie się zapoznać na poniższych zdjęciach.

Jak widzicie efekty najlepiej widać na pomiarach przeprowadzonych przed domem, w odległości ok 10m od budynku. W miejscu gdzie sygnał z routera jest już na granicy wykrywalności, sygnał ze wzmacniacza wciąż jest na akceptowalnym poziomie, tak więc trzeba przyznać że urządzenie spełnia swoje zadanie.  

Przejdźmy zatem do sprawdzenia prędkości i stabilności połączenia

Aby w miarę obiektywnie ocenić działanie FRITZ!WLAN 1750E, do testu przyjąłem podobne kryteria jak powyżej, czyli urządzenia znalazły się w tych samych miejscach co poprzednio, z tym że tym razem podłączyłem do router komputer który pełnił rolę serwera, natomiast urządzeniem pomiarowym  po drugiej stronie został smartphone z zainstalowaną aplikacją WiFi Speed Test. Pomiarów dokonałem w pomieszczeniu znajdującym się piętro niżej niż router. 

Jak widzicie zamontowanie Repeatera FRITZ!WLAN pozwoliło na dwukrotne zwiększenie prędkości przesyłania plików pomiędzy komputerami, oraz poprawienie stabilności transferu. Można więc powiedzieć że w 100% spełniło nasze oczekiwania.

VI. Podsumowanie

Czas na krótkie podsumowanie dzisiejszej recenzji Repeatera FRITZ!WLAN 1750E, która jak mam nadzieję chociaż trochę was zainteresowała. Oferta tego typu urządzeń jest bogata i z pewnością znajdziecie modele zarówno tańsze jak i ciekawsze pod względem designu. Trzeba się jednak zastanowić czy cena i design są ważniejsze od jakości wykonania, niezawodności popartej 5 letnią gwarancją, czy zaawansowanych rozwiązań. Podczas kilku dni testów, urządzenie działało bez zarzutów i spełniało swoje zadanie. Znacznie poprawił się zasięg sieci zarówno w domu jak i na zewnątrz a połączenie było szybkie i stabilne tak jak byśmy byli w pobliżu routera.

Do mocnych stron modelu 1750E, możemy też zaliczyć jego wydajność. Praca w dwóch zakresach 2.4 GHz oraz 5GHz sprawia że możemy korzystać z bardzo szybkiego przesyłu danych, dzięki czemu świetnie sprawdzi się on np. w przypadku strumieniowania filmów w wysokiej rozdzielczości, jak też rozgrywkach sieciowych. Kolejnym atutem FRITZ!WLAN  jest bardzo łatwa konfiguracja urządzenia oraz intuicyjne oprogramowanie w języku polskim.

Wbrew pozorom FRITZ!WLAN 1750E sprawdzi się nie tylko w sytuacji gdy potrzebujemy zwiększyć zasięg naszej sieci WiFi, ale może być też świetnym rozwiązaniem w przypadku gdy chcemy przyspieszyć naszą sieć, poprzez przejście na znacznie szybsze pasmo 5GHz. Zamiast wymieniać nasz router na znacznie droższy, wystarczy podłączyć repeater do routera, najlepiej kablem internetowym i nasza sieć będzie już działać z pełną prędkością w najnowszym standardzie WLAN AC.

Dzięki Giga-bitowemu wyjściu LAN, bez problemu podłączymy też do niego urządzenia nieposiadające wbudowanej karty wifi, takie jak np. tunery, dekodery czy telewizory z funkcją smartTV.  

Uważam iż pomimo dość wysokiej ceny jaką przyjdzie nam zapłacić za to urządzenie, warto się nim zainteresować, ponieważ możliwości jakie oferuje są naprawdę duże, co w połączeniu z wysoką jakością i niezawodnością urządzenia sprawia że będą to pieniądze dobrze wydane.   

 

Sprawdź aktualne ceny

FRITZ!WLAN Repeater 1750E