Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Banner 2

  fritzpowerline 1000e set left de 640x600

FRITZ! Powerline 1000E - najszybszy internet z gniazdka elektrycznego

Adaptery PLC pomimo iż pojawiły się na rynku już przynajmniej kilka lat temu, to nadal nie zyskały takiej popularności jak technologia WiFi, przez co do tej pory wiele osób nie ma pojęcia o ich istnieniu. Ponieważ uważam że technologia ta jest jednak warta uwagi, chciałbym wam dzisiaj nieco ją przybliżyć na przykładzie chyba najlepszego na dzień dzisiejszy zestawu Powerline, jakim jest FRITZ! Powerline 1000E Set, z którego recenzją możecie się dzisiaj zapoznać. 

Może na wstępie kilka słów o samej technologi PLC (power line communication). Najprościej mówiąc jest to udostępnianie sieci internetowej z wykorzystaniem naszej domowej instalacji elektrycznej. 

Żeby nie zagłębiać się w szczegóły czysto techniczne które zazwyczaj mało interesują końcowego użytkownika, przedstawię wam to najprościej jak się da. 

Do zbudowania naszej sieci będziemy potrzebowali adaptery PLC, - sprzedawane są one w zestawach po dwa, lub jako pojedyncze sztuki. W przypadku najprostszej sieci wystarczą nam dwa takie urządzenia, czyli najlepiej zakupić sobie zestaw np. FRITZ! Powerline 1000E Set i ewentualnie w razie potrzeby dokupić kolejne adaptery.

Teraz wystarczy wpiąć adaptery PLC do gniazdek elektrycznych znajdujących się w naszym mieszkaniu. Jeden z adapterów będzie pełnił rolę nadajnika dlatego też wpinamy go do gniazdka w pobliżu naszego routera i łączymy go z routerem za pomocą zwykłego kabla sieciowego LAN.

Drugi i ewentualnie kolejne adaptery będą pełniły rolę odbiorników, dlatego też wpinamy je do gniazdek elektrycznych w pomieszczeniach gdzie chcemy mieć dostęp do internetu. Teraz wystarczy połączyć je z naszym komputerem za pomocą kabla sieciowego LAN i już możemy korzystać z internetu w pomieszczeniach gdzie do tej pory było to niemożliwe.

Gdzie ta technologia będzie miała zastosowanie? 

Przede wszystkim w sytuacji gdy zastosowanie sieci WiFi jest niemożliwe, z powodu większych odległości od router, grubych ścian silnie tłumiących sygnał lub w przypadku dużego zagęszczenia pasma WiFi, powodującego zakłócenia i problemy z stabilnym działaniem sieci.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem było by w takim wypadku rozprowadzenie po całym domu kabli sieciowych LAN, ale jeżeli nie zostało to wykonane już na etapie budowy domu, to nie zawsze jest to możliwe i zazwyczaj wiąże się z koniecznością wiercenia otworów w ścianach, prowadzenia maskownic przewodów itp. na co często nie możemy sobie już pozwolić. 

Ponieważ jednak w każdym domu jest rozprowadzona sieć elektryczna, dlaczego by z tego nie skorzystać. Zakup adapterów to znacznie niższy koszt niż remont domu czy mieszkania, nie wspominając już o czasie potrzebnym na zbudowanie instalacji kablowej. 

Dlaczego akurat  zestaw FRITZ! Powerline 1000E Set?

Na rynku jest dużo tego typu urządzeń, zresztą jakiś czas temu prezentowałem wam już jeden taki zestaw, ale większość z nich nie dysponuje taką prędkością przesyłu danych jak testowany dzisiaj adapter marki FRITZ!, który to oferuje nam, przynajmniej w założeniu, prędkość 1 200 Mbit/s.

Jest to możliwe gdyż konstrukcja adaptera bazuje na standardzie HomePlug AV2 i obsługuje technologię MIMO (Multiple Input Multiple Output), czyli zwielokrotnienia wejść i wyjść dostępnych dla sygnału, tak aby jednocześnie można było przesłać więcej danych.

Aby w pełni wykorzystać technologię MIMO, niezbędne jest posiadanie w naszym domu instalacji trzy żyłowej (przewód fazowy, neutralny i ochronny), czyli po prostu nasze gniazdka powinno być wyposażone w tzw. bolec ochronny.

Nie oznacza to oczywiście że jeżeli mieszkamy w starszym budownictwie, gdzie większość gniazdek nie posiada przewodu ochronnego to nie będziemy mogli zastosować adapterów FRITZ! Powerline 1000E - po prostu w takiej sytuacji będziemy dysponować nieco niższym transferem danych, natomiast pozostała funkcjonalność pozostaje bez zmian.

Dobrze tyle teorii, czas na testy i ocenę naszego zestawu.

I. Zestaw

FRITZ! Powerline 1000E Set - zapakowany został w niedużych rozmiarów, tekturowe pudełko, w typowej dla tego producenta niebiesko białej kolorystyce, na wierzchu którego znajdziemy zdjęcie adapterów, podstawowe informacje techniczne, oraz charakterystyczne logo marki FRITZ!. 

 

Sprawdźmy teraz co znajdziemy wewnątrz pudełka.

W skład zestawu wchodzą dwa identyczne adaptery Powerline 1000E, dwa kable internetowe UTP o długości 1.8m, oraz instrukcja obsługi. 

 

II. Wygląd i jakość wykonania

Adaptery FRITZ! Powerline 1000E, podobnie jak i inne urządzenia firmy AVM oferowane pod marką FRITZ!, być może nie zachwycają jakimś wyszukanym designem, ale za to mogą pochwalić się bardzo dobrym wykonaniem i wysoką jakością zastosowanych do ich produkcji materiałów i podzespołów. 

Samo urządzenie nie jest zbyt duże ponieważ jego wymiary wynoszą  67x114x27 mm, jednak musimy się liczyć z tym że nawet gdy dysponujemy podwójnym gniazdkiem elektrycznym, to po wpięciu adaptera drugie gniazdko będzie częściowo zasłonięte.

Konstrukcja adaptera jest wyjątkowo prosta. Na przednim panelu znajdziemy dwie diody oznaczone jako "Power" i "Lan" oraz podświetlany przycisk synchronizacji. W tylnej części znalazła się zintegrowana z adapterem wtyczka sieciowa, natomiast na dolnej krawędzi umieszczone jest złącze LAN. 

III. Podłączenie

Poznaliśmy już nasze urządzenie jeżeli chodzi o wygląd zewnętrzny, teraz przyszedł czas na jego podłączenie.

Jeżeli myślicie że jest to skomplikowane i będzie wymagać od was przynajmniej podstawowej wiedzy informatycznej to od razu chciałbym was uspokoić, ponieważ konfiguracja tego urządzenia jest dziecinnie prosta.

Tak naprawdę nie potrzebujemy do tego nawet instrukcji obsługi, wystarczy wpiąć urządzenia do gniazdek, najlepiej w tym samym pomieszczeniu i do jednego z nich podłączyć kabel internetowy wprost z naszego domowego routera. Teraz wystarczy nacisnąć przycisk konfiguracji, umieszczony na obudowie a następnie powtórzyć tą czynność na drugim adapterze. Reszta odbywa się automatycznie, oba urządzenia komunikują się między sobą i ustanawiają bezpieczne połączenie, szyfrowane podobnie jak w sieciach WiFi za pomocą 128- bitowego klucza AES.

Teraz możemy już przenieść nasz adapter do dowolnego pomieszczenia w naszym domu i po podłączeniu go do gniazdka cieszymy się dostępem do internetu w miejscu gdzie do tej pory było to niemożliwe.

IV. Testy prędkości i stabilności połączenia 

Na potrzeby testu podłączyłem do domowego routera adapter FRITZ! Powerline 1000E a następnie do tego samego routera podłączyłem za pomocą kabla LAN komputer na którym udostępniłem testowy plik o rozmiarze 1GB. Do drugiego z adapterów podłączyłem natomiast  laptop który służył mi do pobierania testowego pliku z pierwszego komputera.

Podczas testów z wykorzystaniem tak stworzonej sieci, starałem się podłączać do gniazdek dostępnych w domu, które znajdowały się zarówno w różnych pokojach, działały na rożnych fazach jak i wyposażone były, lub nie, w przewód ochronny.

Pierwszy test przeprowadziłem w optymalnych warunkach - czyli oba adaptery wpięte były do gniazdek wyposażonych w trzy przewody, znajdujących się w tym samym pokoju i działających na jednej fazie.

 

Jak widzicie w teście pobierania udało mi się uzyskać prędkość na poziomie 224,80 Mb/s co jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem, ponieważ testowane podobne urządzenia jakie miałem do tej pory okazję testować, nawet nie zbliżały się do tej wartość. 

Jeżeli chodzi o wyniki z speed-testa, to nie odbiegają one od tych jakie uzyskuję po bezpośrednim połączeniu komputera z routerem za pomocą kabla LAN, tak więc mogę śmiało powiedzieć że w przypadku korzystania z sieci internetowej nie  zobaczymy żadnej różnicy między bezpośrednim połączeniem kablowym a połączeniem za pomocą adapterów.

Kolejnego pomiaru dokonałem  w pokoju znajdującym się po przeciwległej stronie budynku, ponadto znajdujące się tam gniazdko nie zostało wyposażone w trzeci przewód ochronny i działało na innej fazie.  

Jak widzicie w porównaniu do pierwszego pomiaru, prędkość pobierania znacznie spadła i oscylowała w okolicach 53Mb/s, ale muszę przyznać że była i tak znacznie lepsza niż ta jaką mogę uzyskać w tym pokoju za pomocą połączenia WiFi. 

Wyniki speed testu podobnie jak w przypadku poprzedniego pomiaru nie odbiegają zbytnio od siebie i tak naprawdę w przypadku takiego połączenia mogę maksymalnie wykorzystać możliwości mojego dostawcy internetu. 

Ostatni test przeprowadziłem w najbardziej oddalonym pokoju, który ponadto znajduje się na niższym piętrze. Podobnie jak w przypadku poprzedniego testu gniazdko pracuje na innej fazie, z tym że tym razem jest wyposażone w trzeci przewód ochronny.

 

Jak widzicie i w tym przypadku transfery są na zadowalającym poziomie. Pomimo tak dużej odległości nadal możemy pobierać pliki z prędkością ok 45Mb/s co w przypadku połączenia WiFi było by w tym pomieszczeniu niemożliwe.

Różnice w przypadku speed-testu również nie są duże, a wahania prędkości wynikają bardziej z winy mojego dostawcy internetu niż samego połączenia PLC.

Jak wykazały moje testy, w przypadku prawidłowo wykonanej instalacji elektrycznej która zbudowana jest na trzech przewodach, a ponadto działa w obrębie jednej fazy, transfery są naprawdę wysokie, chociaż i tak daleko im do tych deklarowanych przez producenta.

Nieco gorzej wygląda to w przypadku starszych instalacji elektrycznych wyposażonych tylko w dwa przewody, szczególnie jeżeli poszczególne pokoje działają na oddzielnych fazach, i są od siebie w znacznej odległości. Niemniej jednak nawet w takim przypadku nie mamy powodów do narzekań. Mało kto na dzień dzisiejszy dysponuje łączami internetowymi szybszymi niż 50Mb/s, dlatego też większość z was (w tym i ja) będzie mogło korzystać z pełnej przepustowości swojego łącza, przy wykorzystaniu sieci zbudowanej w oparciu o adaptery PLC FRITZ! Powerline 1000E.  

V.Dane techniczne

Charakterystyka

 • Zwiększa zasięg sieci domowej, wykorzystując domowa instalacje elektryczna
 • Możliwość podłączenia do każdego gniazdka, bez instalacji oprogramowania
 • Prędkość transferu Powerline do 1200 Mbit/s (brutto)
 • Przez Fast Ethernet włącza do sieci urządzenie FRITZ!Box, komputery, drukarki, telewizory, zestawy stereo, odtwarzacze Blur-ray, konsole do gier, odtwarzacze multimedialne i inne urządzenia sieciowe
 • Wylatkowo energooszczędna praca: pobór mocy zaledwie 1 W w trybie uśpienia i 3 W podczas pracy
 • Predkosc 1200 Mbit/s wg standardu Powerline HomePlug AV2: stabilne połączenia nawet przy dużych odległościach w sieci
 • Quality of Service: priorytet przesylu danych zapewnia bezusterkowy przekaz filmów i telefonii internetowej
 • Obsługa sesji multicast przez IGMP
 • Fabryczne, bezpieczne szyfrowanie: 128-bitowe szyfrowanie AES oraz zarzadzanie kluczami
 • Kompatybilny z adapterami Powerline klasy 1000, 500 i 200 Mbit/s oraz standardem IEEE P1901 i HomePlug AV2, współpracuje ze starszymi adapterami Powerline
 • Obsluga protokołu internetowego IPv6
 • 3 diody sygnalizujące status urządzenia

Złącza i porty

 • Gniazdko dostosowane do wtyków typu F (CEE 7/4) i C (euro, CEE 7/16)
 • 1 x Gigabit LAN (10/100/1000 Base-T, gniazdo RJ45) na potrzeby urządzenia FRITZ!Box, komputera, telewizora, drukarki, zestawu stereo, odtwarzacza Blu-ray itp.

Cechy urządzenia

 • Wymiary (dlugosc x wysokosc x szerokosc): 67 x 114 x 27 mm
 • Masa: 75 g
 • Napiecie robocze: 230 V~, 50 Hz

Zawartość opakowania

 • 2 x FRITZ!Powerline 1000E
 • 2 x kabel sieciowy
 • Instrukcja instalacji

 VI.Podsumowanie

Jak zwykle na koniec kilka słów podsumowania. Pomimo iż technologia Powerline jest nadal niedoceniana i mało popularna, to oferuje naprawdę duże możliwości. Testowany zestaw FRITZ! Powerline 1000E Set, sprawdzi się zarówno w miejscach gdzie dosył sygnału WiFi jest znacznie utrudniony, a doprowadzenie kabli sieciowych LAN niemożliwe, jak również do szybkiego podłączenia urządzeń nie dysponujących kartą Wifi, takich jak starsze telewizory, dekodery, tunery satelitarne, zestawy kina domowego itp. 

Jeżeli chodzi o zestaw FRITZ! Powerline 1000E Set, to wyróżnia się on nie tylko niezłą jakością wykonania, ale przede wszystkim gwarantuje nam zbudowanie jednej z najszybszych sieci opartych o technologię PLC. Przy spełnieniu odpowiednich parametrów sieci elektrycznej o których już wspominałem, możemy uzyskać transfery nierzadko przewyższające te uzyskiwane z wykorzystaniem sieci WiFi, oraz pingi na poziomie połączenia kablowego. Dużym atutem sieci opartej o adaptery FRITZ! Powerline jest też stabilność połączenia, oraz odporność na zakłócenia, z czym często borykają się użytkownicy sieci WiFi. Nie bez znaczenia jest też współpraca Powerline 1000E ze starszymi adapterami marki FRITZ!, dzięki czemu jeszcze łatwiej możemy rozbudować naszą sieć internetową. 

Jedyne co może nieco martwić to cena takiego zestawu która niestety nie należy do najniższych, jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę koszty jakie musielibyśmy ponieść na remont domu czy mieszkania, związany z koniecznością położenia kablowej instalacji internetowej, to cena zestawu nie wydaje się już taka wysoka.

Sprawdź aktualne ceny

FRITZ! Powerline 1000E Set