Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

 slider06 wifiplug PL

Inteligentny dom to pojęcie szczególnie popularne w ostatnim czasie. Zdalne zarządzanie i kontrola nad poszczególnymi urządzeniami elektrycznymi, począwszy od sprzętu RTV czy AGD, poprzez sterowanie monitoringiem czy zewnętrznymi roletami okiennymi, a na ogrzewaniu skończywszy, to już nie science fiction a rzeczywistość.

Oczywiście systemy takie jak na razie nie są tanie i niestety nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus. Mam dla was jednak dobrą wiadomość, na rynku pojawił się bardzo ciekawy produkt który za ułamek ceny jaką musielibyśmy wydać na wspomniane wyżej rozwiązania, pozwoli nam cieszyć się z niemal takiej samej funkcjonalności. Mowa tutaj o Smart WiFi Plug czyli inteligentnym gniazdku, jakie właśnie dołączył do swojej oferty polski producent firma Ferguson. Zapraszam do zapoznania się z pierwszym testem tego urządzenia

I. Rozpakowanie i ocena zewnętrzna.

Smart WiFi Plug znajdziemy wewnątrz niedużego pudełka wykonanego z miękkiego kartonu, które na pierwszy rzut oka niczym szczególnym się nie wyróżnia. Trzeba jednak przyznać że producent przyłożył się do przygotowania opisów urządzenia znajdujących się na opakowaniu, dzięki czemu jeszcze przed zakupem mamy możliwość dokładnego zapoznania się z możliwościami jakie oferuje nam to inteligentne gniazdko.

Wewnątrz pudełka oprócz "gniazdka wifi" znajdziemy jeszcze kartę gwarancyjną oraz instrukcję obsługi która to pomoże nam w skonfigurowaniu urządzenia. W skład zestawu nie wchodzi żadna płytka instalacyjna, natomiast potrzebne do obsługi aplikacje, będziemy musieli sobie pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore w zależności od tego jaki system posiadamy na swoim smartfonie lub tablecie za pomocą którego będziemy sterować naszym gniazdkiem.

Ferguson Smart WiFi Plug nie jest skomplikowanym urządzeniem jeżeli chodzi o budowę zewnętrzna, jeżeli miałbym go do czegoś porównać to chyba najłatwiej do popularnego rozgałęźnika prądu jaki często spotykamy w naszych domach. Z jednej strony mamy zintegrowaną z urządzeniem wtyczkę, natomiast z drugiej gniazdo do którego będziemy podłączać nasze odbiorniki prądu. 

Jeżeli chodzi o samo wykonanie tego inteligentnego gniazdka to muszę przyznać że producent stanął na wysokości zadania. Smart WiFi Plug, wykonany został z dwóch rodzajów białego tworzywa, główny korpus jest matowy natomiast front urządzenia błyszczący. Na frontowej części oprócz gniazdka znalazło się jeszcze miejsce na dwie diody informacyjne (z których większa jest jednocześnie przyciskiem sterującym), oraz logo producenta. Obie części obudowy są bardzo dobrze spasowane i co ważne nie są klejone ale skręcane specjalnymi wkrętami ukrytymi wewnątrz obudowy, co znacznie zwiększa trwałość urządzenia i świadczy o jego solidności. Również pod względem designu nie można mieć żadnych zastrzeżeń, gniazdko jest bardzo małe, wszystkie rogi zostały ładnie zaokrąglone co w połączeniu z eleganckim błyszczącym frontem sprawia że będzie dobrze wyglądać w każdym pomieszczeniu nie psując jego wyglądu.

II. Podłączenie i konfiguracja 

Samo podłączenie urządzenia nie stanowi najmniejszego problemu, po prostu wpinamy go do gniazdka i możemy podłączać do niego dowolne odbiorniki. Teraz wystarczy nacisnąć przycisk na obudowie, który zaświeci się na czerwono i w naszym gniazdku pojawi się napięcie. Ponowne naciśnięcie przycisku rozłącza napięcie a dioda sygnalizacyjna gaśnie.

No dobrze ale to miało być inteligentne gniazdko?.  Spokojnie zaraz się tym zajmiemy.

Do sterowania naszym gniazdkiem niezbędny będzie smartfon lub tablet oraz dedykowana aplikacja którą musimy pobrać ze sklepu Google Play lub App Store o czym już wspominałem na wstępie dzisiejszego testu. Muszę jedynie zmartwić użytkowników telefonów z systemem Windows ponieważ na dzień dzisiejszy producent nie dostarczył jeszcze dla nich aplikacji i nie mam informacji kiedy i czy w ogóle będzie dostępna. 

Jeżeli pobraliśmy i zainstalowaliśmy dedykowaną aplikację, możemy już przejść do połączenia się z naszym inteligentnym gniazdkiem. Smart WiFi Plug posiada wbudowany modem wifi dzięki któremu będziemy się mogli bezprzewodowo z nim komunikować. Do dyspozycji mamy dwa tryby łączności które postaram się wam opisać poniżej.

- Pierwszy tryb to połączenie się z naszym telefonem/tabletem za pomocą domowej sieci wifi. Spotkałem się z urządzeniami dostępnymi na rynku które do poprawnego działania wymagały zastosowania dedykowanego routera tego samego producenta co gniazdko, przez co koszt zastosowania takiego urządzenia dodatkowo wzrastał. Na szczęście w przypadku gniazdka Fergusona nic takiego nie ma miejsca.

Bezpośrednio po wpięciu naszego Smart WiFi Plug do gniazdka zaczyna pulsować mała niebieska dioda umieszczona na jego obudowie informująca o połączeniu z siecią wifi. Co prawda producent zaleca aby zresetować gniazdko poprzez 5-cio sekundowe przytrzymanie przycisku na obudowie urządzenia, ale zazwyczaj nie jest to konieczne. Teraz wystarczy uruchomić na naszym telefonie dedykowaną aplikację i przejść do zakładki konfiguracja, gdzie musimy uzupełnić takie dane jak nazwa naszej sieci, oraz hasło dostępu i kliknąć w uruchom konfigurację. Po około minucie nasze gniazdko jest skonfigurowane i gotowe do pracy. 

W przypadku tego rodzaju połączenia możemy sterować podłączonymi do gniazdka urządzeniami zarówno za pomocą wewnętrznej sieci wifi jak i z zewnętrznej sieci internetowej dzięki czemu mamy kontrolę nad naszymi urządzeniami nie tylko gdy przebywamy w domu ale również z dowolnego miejsca na świecie.

- Drugi tryb przeznaczony jest dla osób nie posiadających routera i własnej sieci bezprzewodowej. W tym przypadku urządzenie pracuje w trybie AP (Acces Point). Oznacza to, że to właśnie SmartWiFiPlug działa podobnie jak router rozsiewając swój sygnał, a my odnajdujemy go w naszym telefonie czy tablecie jako nową sieć/urządzenie wifi. Aby przejść w ten tryb należy przytrzymać przycisk na urządzaniu przez ok. 10s. W przypadku korzystania z tego trybu nie potrzebujemy żadnej dodatkowej konfiguracji, wystarczy w połączeniach wifi telefonu wybrać nasze inteligentne gniazdko, które identyfikuje się jako WeConn.... i unikalny numer MAC urządzenia, oraz uruchomić dedykowaną aplikację. 

Oczywiście sprawdziłem siłę oraz zasięg działania sygnału emitowanego przez takie gniazdko i muszę przyznać że niczym nie różni się od siły routera jaki mam zainstalowany w domu. Poniżej wyniki z aplikacji wifi analyzer, zarejestrowane w pomieszczeniu gdzie zostało zamontowane gniazdko, w pomieszczeniu obok oraz dwa pomieszczenia dalej, które od urządzenia dzieli dwie ściany z cegły. 

Musicie sami przyznać że wygląda to bardzo dobrze

Zapraszam również do zapoznania się z wideo-recenzji tego urządzenia.

 III. Aplikacja do obsługi urządzenia i jej funkcje.

Aplikacja WeConn przeznaczona do sterowania gniazdkiem Smart WiFi Plug nie jest zbytnio rozbudowana, ale za to dość funkcjonalna i intuicyjna. Aplikacja podzielona jest na cztery karty - urządzenia, konfiguracja, statystyki oraz więcej. 

Okno konfiguracja omawiałem już nieco wcześniej dlatego też nie będę do tego wracał. Jeżeli chodzi o statystyki to możemy tutaj sprawdzić miesięczne lub roczne zużycie energii zarejestrowane przez urządzenie, natomiast w okienku więcej znajdziemy między innymi instrukcje obsługi (niestety tylko w języku angielskim, możemy wykonać back up danych czy wybrać jeden z trzech dostępnych serwerów w chmurze.

Nas najbardziej interesuje pierwsza zakładka czyli lista urządzeń, jest to okienko z którego będziemy najczęściej korzystać, ponieważ to tutaj znajdują się najważniejsze funkcje związane z obsługą inteligentnego gniazdka wifi, oraz wszystkie najbardziej interesujące nas odczyty.

Pierwszym co nam się ukaże po wejściu w zakładkę "lista urządzeń", będzie spis wszystkich dostępnych i skonfigurowanych gniazdek dostępnych aktualnie w naszej sieci. Ponieważ otrzymaliśmy do testów tylko jedno takie gniazdko, na naszej liście możecie zobaczyć jedynie jedno urządzenie, jeżeli mielibyśmy ich więcej automatycznie lista była by szersza. 

Po kliknięciu w wybrane urządzenie otwiera się nam kolejne okienko będące tak naprawdę panelem sterującym. To tutaj pośrodku górnej części ekranu znajdziemy przycisk zasilania, za pomocą którego włączamy i wyłączamy podpięte do gniazdka odbiorniki prądu. 

Pod przyciskiem zasilania umieszczone zostały jeszcze trzy przyciski, pierwszy z nich służy do zmiany nazwy urządzenia podpiętego do gniazdka. Możemy sobie np. przypisać że to gniazdko obsługuje telewizor itp., jest to szczególnie ważne gdy mamy w domu kilka lub kilkanaście takich gniazdek, ponieważ znacznie ułatwia nam to ich obsługę.

Drugi przycisk oznaczony symbolem kłódki, to blokada uniemożliwiająca sterowanie gniazdkiem z innych urządzeń, jest to szczególnie przydatne w przypadku drugiego sposobu łączenia się z urządzeniem kiedy to gniazdko pracuje w trybie AP, ponieważ w tym trybie nie mamy możliwości ustawienia hasła do urządzenia, tak więc każdy kto znalazł by się w zasięgu sygnału wifi emitowanego przez nasze gniazdko i miał zainstalowaną aplikację WeConn, mógłby przejąć nad nim kontrolę.  

Trzeci przycisk to jedynie odświeżanie informacji, tak że nie warto się o tym rozpisywać. 

Bezpośrednio pod wspomnianymi przyciskami znajdziemy liczniki energii. Pierwszy z nich pokazuje nam ile podłączone do gniazdka urządzenie pobiera energii w danej chwili, natomiast drugi z liczników pokazuje całkowite zużycie energii jakie wystąpiło od chwili podłączenia urządzenia do gniazdka do chwili obecnej. 

Trzeba przyznać że funkcja miernika prądu to bardzo udane rozwiązanie, pozwalające na precyzyjne monitorowanie zużycia energii przez nasze domowe odbiorniki.  

Kolejną funkcją Ferguson SmartWiFi Plug, znacznie ułatwiającą życie są programowalne timery. Podobnie jak w przypadku zwykłych sterowników czasowych, możemy zaprogramować nasze gniazdko tak aby załączało się i wyłączało o określonych porach.

Aby wprowadzić żądane ustawienia do gniazdka, wystarczy na karcie urządzenia przejść do zakładki "timer" i wybrać "dodaj nowy timer". Teraz wybieramy odpowiednie godziny i dni kiedy urządzenie ma się załączać i klikamy zapisz. Oczywiście możemy stworzyć sobie listę z kilkunastoma takimi ustawieniami które możemy edytować, zmieniać czy też włączać lub wyłączać.  

IV. Podsumowanie

Na koniec jak zwykle kilka słów podsumowania. Ferguson SmartWiFi Plug to nie tylko kolejny gadżet oferowany pod modnym ostatnio pojęciem "inteligentny dom", ale przede wszystkim bardzo funkcjonalne urządzenie, które z pewnością sprawdzi się w każdym domu. Pomimo iż na rynku już od pewnego czasu dostępne są podobne rozwiązania, to jednak cena tych urządzeń była jak dotąd niemal dwukrotnie wyższa niż w przypadku "gniazdka wifi" firmy Ferguson, co stawiało opłacalność zakupu takiego urządzenia pod dużym znakiem zapytania. Jeżeli chodzi o sam Smart WiFi Plug, to na uwagę zasługuje jego bardzo dobre wykonanie, oraz design, dzięki któremu świetnie wkomponuje się ono w każde pomieszczenie. Oczywiście nie wygląd jest najważniejszy ale jego działanie i funkcjonalność i również pod tym względem to inteligentne gniazdko spisuje się bardzo dobrze. Za 115 zł, bo taka jest cena tego gniazdka na dzień dzisiejszy, otrzymujemy możliwość zdalnego sterowania dowolnym urządzeniem elektrycznym i to niezależnie od tego czy jesteśmy w domu czy w dowolnym zakątku świata. Jeżeli dołożymy do tego możliwość precyzyjnego pomiaru poboru energii oraz programowalne timery to trudno nie zgodzić się tezą że jest to jedno z ciekawszych urządzeń należących do grupy "Inteligentny dom" jakie pojawiło się ostatnio na rynku. Jeżeli miałbym wskazać jakieś słabsze strony tego gniazdka które można by było jeszcze poprawić to była by to aplikacja przeznaczona do jego zarządzania. Co prawda nie jest ona zła, ale można by było nieco poprawić  tłumaczenia oraz np. rozbudować statystyki poboru prądu o przelicznik zużytej energii na złotówki.