Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Banner 2

zewatch2 pudeko

Smartwatch - czyli inteligentny zegarek, to stosunkowo nowy produkt na rynku elektroniki użytkowej. Jako pierwsi swoje modele zaprezentowali giganci tacy jak: Sony, Samsung czy LG, ale pozostali producenci również nie pozostają w tyle, wprowadzając na rynek własne smartwatch-e, konkurujące z największymi przede wszystkim ceną.

 

Jednym z takich producentów jest szwajcarska firma MyKronoz, której ZeWatch2 niedawno do nas przyjechał i przez kilka dni miałem okazję trochę go potestować. Jeżeli interesuje was zatem inteligentny, szwajcarski zegarek w cenie poniżej 300zł, to zapraszam do zapoznania się z dzisiejszą recenzją smartwatch-a MyKronoz ZeWatch2.

I. Rozpakowanie i pierwsze wrażenia.

MyKronoz ZeWatch2 zapakowany został w przeźroczyste pudełko, pozwalające na zapoznanie się z jego zawartością bez konieczności otwierania. Jest to dobre posunięcie ze strony producenta ponieważ zegarek dobrze prezentuje się na sklepowej półce i z pewnością przyciąga potencjalnych klientów.  

W dolnej, tym razem tekturowej części opakowania znajdziemy pozostałe elementy zestawu, takie jak specjalny klips z wtyczką USB, przeznaczony do ładowania zegarka i połączenia go z komputerem, oraz instrukcje obsługi. 

Ponieważ producent nie dołączył do zestawu ładowarki, zmuszeni jesteśmy do ładowania ZeWatcha2 bezpośrednio ze złącza USB komputera, lub skorzystanie z ładowarki np. od smartfona.

Szwajcarskie zegarki kojarzą się nam przede wszystkim z wysoką  jakością wykonania, i pod tym względem MyKronoz ZeWatch2 również nie zawodziSmartwatch o wymiarach 59mm na 30mm na 9mm, wykonany został z dobrej jakości tworzywa w kolorze fortepianowej czerni. 

 

Zegarek posiada jednolitą obudowę na której bocznych ściankach umieszczono po dwa mechaniczne przyciski, głośnik oraz mikrofon. Całość została bardzo dobrze spasowana z wysokiej jakości, solidnym silikonowym paskiem, zakończonym metalową klamrą. Egzemplarz który otrzymaliśmy do testów posiadał pasek w kolorze czarnym, ale producent oferuje go w aż sześciu kolorach, tak więc każdy z pewnością dobierze coś najbardziej odpowiedniego dla siebie. 

II. Uruchomienie, parametry i funkcje

Po wstępnej ocenie przyszedł czas na pierwsze uruchomienie zegarka.

Dłuższe przytrzymanie czerwonego przycisku i na wyświetlaczu pojawia się nam godzina, data oraz wskaźnik naładowania baterii. No dobrze, ale jak ustawić aktualną datę i godzinę? Niestety nie da się tego zrobić z poziomu zegarka, i niezbędne jest sparowanie ZeWatcha2 z telefonem. Na szczęście proces ten jest bardzo prosty, wystarczy bowiem przytrzymać dłużej lewy górny przycisk w naszym zegarku, oraz włączyć komunikację Bluetooth w smartfonie. Po wyszukaniu zegarka przez telefon następuje automatyczne połączenie i pobranie przez zegarek aktualnej godziny i daty. 

Ekran

MyKronoz ZeWatch2 wyposażony został w bardzo czytelny wyświetlacz typu OLED, sprawdzający się zarówno przy słabym oświetleniu jak i w pełnym słońcu. Możemy jedynie być nieco rozczarowani jego wielkością, ponieważ przy wymiarach 10mm na 15mm, zajmuje on jedynie jedną trzecią powierzchni naszego zegarka.

Ekran niestety nie jest dotykowy, dlatego też do obsługi funkcji zegarka zmuszeni jesteśmy do korzystania z przycisków mechanicznych. Dla niektórych będzie to wadą dla innych zaletą, dlatego też trudno jednoznacznie ocenić słuszność zastosowanego w tym przypadku rozwiązania. Wydaje się jednak że przy tych wymiarach wyświetlacza, sterowanie za pomocą przycisków mechanicznych jest wygodniejsze, chociaż wymaga od nas zapamiętania kilkunastu funkcji przypisanych pod poszczególne przyciski.

 

Funkcje

ZeWatch2 w przeciwieństwie do smartwatch-y Samsunga czy Lg, zarządzanych przez Tizen OS, czy też Android Wear, nie umożliwia instalowania jakichkolwiek aplikacji, nie ma też tak wielu funkcji jak wspomniane zegarki. Jego głównym zadaniem oprócz wskazywania godziny, jest wyświetlanie informacji o przychodzących połączeniach, (również tych tekstowych), oraz możliwość prowadzenia rozmów bez konieczności wyjmowania telefonu z kieszeni. Jest to przydatne szczególnie podczas jazdy samochodem kiedy to możemy korzystać z ZeWatcha2 jako zestawu głośnomówiącego, lub gdy chcemy szybko odebrać połączenie bez wyjmowania telefon z kieszeni czy torebki.

Co prawda podczas testów okazało się że o ile zainstalowany w zegarku głośnik spisuje się całkiem nieźle, to niestety mikrofon pozostawia już wiele do życzenia, zmuszając nas do mówienia do niego z niedużej odległości. Jest to dość uciążliwe gdy przeprowadzamy dłuższą rozmowę, ale z drugiej strony nikt nie będzie przecież godzinami rozmawiał przez zegarek.

Jeżeli jesteśmy przy odbieraniu połączeń telefonicznych, należy wspomnieć że zegarek będzie nas informował o nadchodzącym połączeniu lub odebranej wiadomości, zarówno za pomocą sygnału dźwiękowego jak i wibracji. Sygnał dźwiękowy możemy w każdej chwili wyłączyć i korzystać jedynie z powiadomień w formie wibracji, nie można natomiast wyłączyć samych wibracji. 

Dzięki połączeniu z telefonem za pomocą protokołu Bluetooth 4.0, nie tylko możemy prowadzić rozmowy telefoniczne, ale również wykorzystać zegarek jako bezprzewodowy głośnik odtwarzający muzykę z naszego telefonu.

 

MyKronoz ZeWatch2 dzięki wbudowanemu akcelerometrowi, świetnie sprawdza się też jako opaska fitness. Na wyświetlaczu zegarka użytkownik może śledzić liczbę przebytych kroków , spalonych kalorii, czy też przebyty dystans.

Dodatkowo smartwatch posiada funkcję śledzenia snu, która to na podstawie ruchów ciała rejestruje kiedy nosząca go osoba zasnęła, czy  też się obudziła oraz czy sen był spokojny czy też nie.

Wszystkie informacje dotyczące naszej aktywności fizycznej możemy sprawdzić bezpośrednio na ekranie zegarka, jak również za pomocą specjalnej aplikacji w telefonie, o której kilka słów powiem w dalszej części naszego małego testu. 

III. Aplikacja do obsługi ZeWatcha2

Aby w pełni wykorzystać możliwości ZeWatch2, konieczne będzie pobranie i zainstalowanie przeznaczonej do jego obsługi aplikacji. Na stronie producenta znajdziemy wersję zarówno dla Androida, iOS, komputerów z systemem Windows jak i komputerów z systemem MAC, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdźmy zatem co jest w stanie nam zaoferować. 

Po wstępnej konfiguracji, która wymaga miedzy innymi utworzenia indywidualnego konta, możemy połączyć się z zegarkiem za pomocą protokołów Bluetooth 4.0 i dokonać synchronizacji danych. Spowoduje to pobranie z zegarka wszystkich danych dotyczących naszej aktywności i wyświetlenie ich na ekranie telefonu lub komputera w postaci czytelnych wykresów. 

Aplikacja na telefon nie jest zbyt rozbudowana i ogranicza się do czterech zakładek:

Aktywność 

Jest to główna zakładka w której możemy sprawdzić zarówno ilość przebytych kroków, pokonany dystans spalone kalorie jak i czas snu. Jeżeli ustaliliśmy sobie jakieś cele, będziemy też mogli podglądnąć w jakim stopniu ten cel został przez nas zrealizowany. Kliknięcie na którykolwiek z mierzonych parametrów, powoduje wyświetlenie szczegółowego wykresu naszej aktywności z podziałem na godziny.

   

Cele

Druga zakładka wiąże się bezpośrednio z pierwszą, to tutaj ustalamy sobie cele które chcielibyśmy w danym dniu zrealizować, i których stopień realizacji obserwujemy w opisanej już pierwszej zakładce. 

   

Przypomnienia 

Kolejna zakładka  służy do ustawiania alarmów i przypomnień. Możemy ustawić sobie kilka domyślnych przypomnień, które o określonej godzinie i w określonym przez nas dniu wyświetlą się na ekranie naszego zegarka, jednocześnie informując nas o tym za pomocą  wibracji. Mamy też możliwość wpisania własnego tekstu przypomnienia, który to wyświetli się nam na wyświetlaczu naszego smartwatch-a. 

  

Ustawienia 

Zakładka ta jak sama nazwa wskazuje, służy do konfiguracji, zarówno naszego profilu, jak i samego zegarka. Możemy np. ustawić poziom jasności wyświetlacza ZeWatch2, tryb dzwonka, czy też format daty i godziny. Z ciekawszych ustawień znajdziemy tu też możliwość włączenia lub wyłączenia takich informacji wyświetlanych na ekranie smartwatcha, jak informacja o nieodebranych połączeniach, czy też otrzymanych wiadomościach tekstowych. Możemy też skonfigurować alarm informujący że zbytnio oddaliliśmy się od telefonu, dzięki czemu nigdy nie zapomnimy go zabrać ze sobą, lub też szybko możemy zareagować na próbę jego kradzieży.

  

IV. Bateria i parametry techniczne 

Jak wiemy newralgicznym punktem wszystkich smartwatch-y jest bateria, która w większości przypadków wymaga codziennego ładowania.  A jak to wygląda w przypadku ZeWatcha2?. Muszę przyznać że bardzo dobrze. Pomimo iż  wyposażony jest on w baterię o pojemności jedynie 130 mAh, to pozwala ona na nieprzerwane działanie zegarka nawet ponad trzy dni. Jest to oczywiście zasługa niedużego wyświetlacza, który przez większość czasu jest wygaszony. 

Jak już wspomniałem na początku naszego testu, ładowanie zegarka odbywa się za pomocą specjalnego klipsa zapinanego na zegarek i podłączanego do gniazda USB komputera lub ładowarki, która to niestety nie jest częścią zestawu. Rozwiązanie to ma swoje plusy jak i minusy, z jednej strony nie mamy brzydkiego złącza ładowarki, psującego ogólny wygląd naszego smartwatch-a, z drugiej jednak strony, gdy nie zabierzemy klipsa ze sobą to niestety nie będziemy mieli żadnej możliwości podładowania zegarka, co byłoby możliwe w przypadku uniwersalnego złącza miniUSB. Sam proces ładowania nie trwa długo, ponieważ od zera do pełnego naładowania potrzebuje zaledwie 1.5h, co można uznać za przyzwoity wynik.

Specyfikacja:

 

 V. Podsumowanie

MyKronoz ZeWatch2 to smartwatch któremu bliżej chyba do opaski fitness, niż do inteligentnych zegarków oferowanych przez Samsunga czy LG. Biorąc jednak pod uwagę jego cenę, która jest kilkakrotnie niższa niż wspomnianych smartwatch-y, oraz funkcje i możliwości jakie oferuje, wydaje się on całkiem ciekawą propozycją, a na pewno godną rozważenia. Za nieco ponad 250zł otrzymujemy szwajcarski zegarek o ciekawym wyglądzie i bardzo dobrym wykonaniu, potrafiący nie tylko wyświetlić datę i aktualną godzinę, ale także umożliwiający nam prowadzenie rozmów telefonicznych, odbieranie powiadomień, czy też rejestrację naszej aktywności fizycznej. Uważam że pomimo iż nie dysponuje on tyloma funkcjami i możliwościami co topowe smartwatch-e, i na pewno bardzo dużo mu do nich brakuje, to jednak jest to ciekawy i funkcjonalny gadżet, spełniający oczekiwania większości mniej wymagających użytkowników.

Sprawdź Aktualne ceny SmartWatch-a  -  MyKronoz ZeWatch2