Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

myphone funky 8gb

myPhone funky 8GB -  solidność w atrakcyjnej cenie.

Dopiero co prezentowaliśmy test najnowszego, flagowego smartfona myPhone Infinity 3G, aspirującego do klasy premium, a już dziś kolejny test telefonu oferowanego przez tego producenta. Tym razem będzie to telefon z segmentu budżetowego, który to pomimo niskiej ceny może pochwalić się solidnym wykonaniem oraz całkiem przyzwoitymi parametrami technicznymi.

Model "funky" bo o nim mowa, zadebiutował na rynku już jakiś czas temu, jednak niedawno został on lekko zmodernizowany, poprzez zwiększenie pamięci wewnętrznej do 8GB oraz dołożenie pamięci RAM. Jeżeli weźmiemy pod uwagę że telefon ten możemy kupić już w cenie poniżej 300zł, to propozycja firmy myPhone wydaje się bardzo kusząca. Czy jednak jest on wart swojej ceny? o tym przekonacie się czytając dzisiejszy test. 

I. Rozpakowanie i pierwsze wrażenia.

myPhone funky 8GB zapakowany został w solidne tekturowe pudełko w białym kolorze, na wierzchu którego znajdziemy duże zdjęcie przedstawiające front telefonu oraz przykładowe zdjęcia wymiennej tylnej klapki. Producent umieścił tu jeszcze kilka elementów graficznych, takich jak klucz wiolinowy, czy przykładowe nutki,  co zapewne ma stwarzać wrażenie że mamy do czynienia z telefonem świetnie radzącym sobie z odtwarzaniem utworów muzycznych. Czy tak jest w rzeczywistości?, przekonamy się o tym w dalszej części dzisiejszego testu.

Zestaw

W pudełku oprócz telefonu, znajdziemy: ładowarkę sieciową, kabel USB, folię ochronną na ekran, ściereczkę z mikrofibry, słuchawki dokanałowe, dodatkową tylną klapkę w białym kolorze, oraz kartę gwarancyjną i instrukcję obsługi. Powiem wam że pod względem wyposażenia telefon bardzo pozytywnie mnie zaskoczył, tym bardziej że zważywszy na jego cenę nie spodziewałem się po nim zbyt wiele.  

Cały zestaw możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej.  

                       

Wykonanie.

Jeżeli chodzi o wykonanie telefonu, to pomimo iż widać że mamy do czynienia z tańszym modelem, to tak naprawdę nie można mieć do niego większych zastrzeżeń. Smartfon "funky" co prawda nie zachwyca nas jakimś wyszukanym, nowoczesnym designem, i tak naprawdę pod tym względem zbytnio nie wyróżnia się od innych telefonów z tego przedziału cenowego, to jednak jego siłą i atutem jest solidność wykonania. Plastikowa konstrukcja jest zwarta i bardzo sztywna, czego pozazdrościć mogą jej często nawet droższe modele. Użyte materiały są dobrej jakości, a jakość spasowania poszczególnych elementów stoi na wysokim poziomie.

Front telefonu stanowi wyświetlacz IPS o przekątnej 4,0 cala i rozdzielczości 800x480px, nad którym znajdziemy jedynie głośnik słuchawki oraz przednią kamerę. Na próżno szukać tu dodatkowych sensorów, ponieważ smartfon "funky" po prostu nie został w nie wyposażony. Pod ekranem znalazło się miejsce na trzy typowe dla Androida przyciski, które to jak można się było spodziewać nie są w żaden sposób podświetlane. Ponieważ producent nie chwali się też zastosowaniem jakiegoś dobrej jakości szkła zabezpieczającego ekran musimy przyjąć że nie jest ono zbyt odporne na zarysowania i lepiej będzie od razu nakleić na ekran folię ochronną, tym bardziej że jest on bardzo podatny na szybkie łapanie odcisków palców. 

 

Tylny panel zarówno w czarnym jak i białym kolorze prezentuje się całkiem nieźle. Małe logo firmy na dole, nazwa modelu pośrodku oraz główna kamera wraz z diodą doświetlającą u góry, to elementy jakie znajdziemy na tylnej obudowie telefonu. Nie można mieć tutaj większych uwag jeżeli chodzi o jakość zastosowanej pokrywy, materiał jest przyjemny w dotyku i przede wszystkim dość odporny na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i odciski palców. Jeżeli chodzi o malowanie, to jak na razie nie widać na nim żadnych zarysowań, tak więc pozostaje nam jedynie mieć nadzieje że nie zmieni się to po kilku miesiącach użytkowania.  

 

Na prawej krawędzi telefonu producent umieścił włącznik, natomiast po przeciwległej stronie belkę regulacji głosu, przyciski nie są zbytnio wysunięte ponad krawędź telefonu,dzięki czemu smartfon nie jest narażony na przypadkowe włączanie się np. gdy nosimy go w kieszeni. 

Na górnej krawędzi telefonu znajdziemy złącze miniUSB oraz złącze słuchawkowe. Osobiście nie jestem zwolennikiem telefonów ze złączem USB na górnej krawędzi, ponieważ utrudnia to korzystanie z telefonu podczas ładowania (tak wiem że tak się nie powinno robić), ale w tym przypadku spowodowane jest to głównie tym że na dolnej krawędzi konstruktor umieścił  głośnik przez co ilość dostępnego miejsca była nieco ograniczona.

Podsumowując krótko część dotyczącą wykonania i wyglądu zewnętrznego, trzeba przyznać że telefon chociaż nie zachwyca designem, to sprawia pozytywne wrażenie. Pomimo iż ramki wokół ekranu nie należą do najcieńszych, to dzięki temu że telefon wyposażono w średniej wielkości ekran o przekątnej 4 cali, jest on na tyle smukły że bardzo dobrze leży w dłoni i jesteśmy w stanie obsługiwać go jedną ręką. Duża sztywność konstrukcji, oraz dobrej jakości materiały, to z kolei gwarancja że telefon nie rozpadnie nam się już po kilku tygodniach użytkowania, tylko powinien posłużyć nam znacznie dłużej.

II. System, aplikacje, aparat

Smartfonem zarządza system Android KitKat w wersji 4.4.2 

 

Jak wiecie nie jest to już zbyt aktualna wersja Androida, ale za to bardzo dobrze spisująca się na tym telefonie. Producent nie zdecydował się tutaj na wprowadzenie żadnych nakładek systemowych czy dodatkowych funkcji, tak więc mamy w tym przypadku do czynienia z czystą wersją systemu. Nie jest to złe rozwiązanie ponieważ dzięki temu telefon jest mniej obciążony i działa znacznie szybciej. 

Aplikacje 

Jeżeli chodzi o aplikacje, to na szczęście producent nie zasypuje nas już na starcie masą zbędnych programów, które jedynie niepotrzebnie zajmują miejsce i spowalniają działanie telefonu, ale opiera się głównie na aplikacjach dostarczanych wraz z systemem Android. Co prawda kilka dodatkowych apek których nie można odinstalować zostało przemycone, ale na szczęście policzyć je można na palcach jednej ręki. Nie będę tutaj opisywał poszczególnych aplikacji ponieważ nie to jest przedmiotem tego testu, ograniczę się jedynie do pokazaniu wam głównej aplikacji przeznaczonej do wykonywania połączeń telefonicznych, oraz powiem kilka słów o aparacie.

Telefon 

Smartfon myPhone funky 8GB wyposażony został w prostą, a zarazem funkcjonalną aplikację przeznaczoną do prowadzenia rozmów telefonicznych. Do dyspozycji mamy czytelną klawiaturę pozwalającą na łatwe wprowadzanie numerów, książkę adresową, oraz przejrzysty rejestr połączeń. .

 

Jeżeli chodzi o jakość połączeń głosowych to nie mam żadnych zastrzeżeń, zarówno my dobrze słyszymy naszego rozmówcę jak również on nie ma powodów do narzekań. 

Aparat. 

Zacznijmy od samej aplikacji do obsługi aparatu. Jest to praktycznie typowa Androidowa apka, w której możemy wybrać takie funkcje jak tryb nocny, upiększanie, HDR, czy panoramę. Do dyspozycji mamy też standardowe ustawienia takie jak ekspozycja, efekt kolorów balans bieli itp.,  dostępny jest też samowyzwalacz, funkcja wykrywania twarzy czy też uśmiechu.

 

myPhone funky 8GB wyposażony został w dwa aparaty, przedni o rozdzielczości 0,3 Mpx, oraz tylny dysponujący matrycą 5 Mpx.

O przedniej kamerze powiem jedynie że może się przydać w przypadku prowadzenia wideo rozmów, ponieważ jakość zdjęć wykonywanych za jej pomocą pozostawia dużo do życzenia, i raczej nie chcieli byście się nimi chwalić. 

Znacznie lepiej prezentuje się tylny aparat, który to wyposażony został w optykę OmniVision i może się pochwalić matrycą 5 Mpx. Na wyposażeniu aparatu znalazł się też autofokus oraz dioda doświetlającą. Jeżeli chodzi o jakość zdjęć, to jak na cenę telefonu, to robi on całkiem przyzwoite fotki, chociaż nie obiecujcie sobie po nim zbyt wiele. W dobrych warunkach oświetleniowych możemy liczyć na dość ostre zdjęcia z przyzwoitym odwzorowaniem kolorów i niezłą szczegółowością. Oczywiście nie są one pozbawione szumów, które to stają się coraz bardziej widoczne wraz z pogarszającym się oświetleniem. Można mieć też pewne zastrzeżenia co do szybkości działania auto-fokusa, który jest nieco zbyt wolny, ale z drugiej strony nie wymagajmy zbyt wiele od telefonu który możemy już kupić w kwocie poniżej 300zł. 

 

Jeżeli chodzi o możliwości tego aparatu w kwestii nagrywania filmów, to możemy nim kręcić filmy w maksymalnej rozdzielczości 720p i prędkości 30 kl./s. Podobnie jak w przypadku zdjęć, jakość filmów uzależniona jest warunków oświetleniowych.

III. Ekran i  wydajność 

Telefon myPhone funky 8GB, wyposażony został w  4.0 calowy ekran IPS, o rozdzielczości 800x480px. Jest to już coraz rzadziej spotykana przekątna ekranu, a przecież  nie każdy potrzebuje od razu telefonu z ekranem minimum 5 cali. Rozdzielczość ekranu jaką dysponuje ten telefon przy przekątnej wyświetlacza 4 cali gwarantuje zagęszczenie pikseli na poziomie 240 ppi, dzięki czemu wyświetlany obraz jest całkiem niezłej jakości, a pojedyncze piksele są praktycznie niezauważalne. Całkiem nieźle wypadają też kąty widzenia, kontrast oraz odwzorowanie kolorów. Jedyne czego może nam tutaj brakować to automatycznej regulacji podświetlenia oraz nieco większej  jasności ekranu, ale przy tej cenie telefonu naprawdę nie mamy na co narzekać. 

Jeżeli chodzi o zastosowany w tym telefonie dotyk, to mimo iż mamy tutaj do czynienia  jedynie z dotykiem dwupunktowym, to podczas kilku dni testów nie miałem z nim najmniejszych problemów, tak więc śmiało mogę wystawić mu pozytywną opinię.

 

wydajność

Smartfon myPhone funky 8GB zbudowany został w oparciu o dwurdzeniowy procesor MediaTek MT6572, taktowany zegarem 1,3 GHZ i wspierany grafiką Mali-400 MP. Ponadto do dyspozycji mamy 1GB pamięci RAM oraz 8GB wbudowanej pamięci wewnętrznej. 

 

Jak taka specyfikacja wypada na tle konkurencji? - zobaczmy co pokażą benchmarki.

 

Jak widzicie telefon nie grzeszy zbytnio wydajnością. Wyniki w Antutu na poziomie 12 tyś punktów, plasują go dość daleko w rankingach wydajności, co oczywiście nie znaczy  że nie sprawdzi się on podczas codziennych zastosowań. Telefon działa płynnie, nie zawiesza się, a aplikacje otwierają się naprawdę szybko. Jeżeli nie jesteście zapalonymi graczami, a smartfona używacie głównie do prowadzenia rozmów, przeglądania internetu czy oglądania filmów na YouTube to z pewnością będziecie zadowoleni.  

IV. Funkcje multimedialne.

filmy

Nieduży ekran o przekątnej 4 cali nie zachęca zbytnio do oglądania na nim filmów, ale ponieważ dla niektórych użytkowników jest to dość istotny element, tak więc nie mogłem pominąć go w naszym teście.

Tradycyjnie do przeprowadzenia testu posłużyłem się zestawem plików w skład którego wchodzą:

- AVI, XVID, MOV   

- MP4 (720p, h264, 3mbps, aac)  

- MKV (1080p, h264,  40mbps) 

- MKV (1080p, vc1, 18mbps, ac3 ) 

- MKV (1080p, h264, 10mbps, dts )  

- MKV (720p, h264, 600kbps, aac )

- MKV (720p,  h264, 3mbps, aac)

Ponieważ smartfon myPhone funky nie obsługuje trybu hosta USB OTG, nie mamy możliwości podłączenia do niego pendriva, dlatego wszystkie pliki  musimy umieścić w pamięci wewnętrznej telefonu lub na karcie microSD.  

Przejdźmy zatem do naszych testów.

 

Zacznijmy od systemowej aplikacji wideo.  Muszę przyznać że spisuje się ona nadspodziewanie dobrze, za jej pomocą udało mi się odtworzyć wszystkie pliki, nawet te w dużej rozdzielczości i z najwyższym bitrate. Co prawda w przypadku tych najbardziej wymagających czyli rozdzielczość Full HD i wysoki bitrate, wyraźnie brakowało już płynności odtwarzania, a w plikach 720p  zdarzały się lekkie przycięcia bezpośrednio po szybkim przesunięciu filmu do przodu, to jak na parametry tego telefonu to  wygląda to całkiem przyzwoicie. Podobnie jak w przypadku większości telefonów nawet z wyższego segmentu, aplikacja ta nie radzi sobie z odtwarzaniem ścieżek dźwiękowych zapisanych w formatach AC3 oraz DTS. Rozwiązaniem jest doinstalowanie zestawu kodeków lub zainstalowanie innego odtwarzacza wideo, wyposażonego w taki zestaw. Ponieważ w przypadku moich poprzednich testów, bardzo dobrze sprawdził się popularny odtwarzacz VLC Player, postanowiłem i tym razem z niego skorzystać. Niestety okazało się że jest on zbyt wymagający dla naszego telefonu, co prawda filmy odtwarzały się zarówno ze ścieżką dźwiękową w formacie AC3 jak i DTS, to jednak obraz był na tyle mało płynny że film nie nadawał się do oglądania.

YouTube

Jeżeli chodzi o odtwarzanie filmów z aplikacji YouTube, to maksymalną rozdzielczością jaką możemy wybrać jest 360p, nie jest to zbyt dużo, ale pamiętajmy że mamy do dyspozycji jedynie ekran o przekątnej czterech cali, na którym filmy w tej rozdzielczości wyglądają całkiem przyzwoicie. Do codziennych zastosowań jak najbardziej wystarczy. 

 

muzyka

Zachęcony reklamowanym przez producenta innowacyjnym systemem dźwięku i-Sound, postanowiłem sprawdzić jego działanie. W przeciwieństwie do większości smartfonów gdzie głośnik umieszczony jest z tyłu telefonu, w modelu funky znajdziemy go na dolnej jego krawędzi. Rozwiązanie takie ma dużo zalet ponieważ gdy położymy nasz telefon np. na biurku, głośnik nie jest niczym zasłonięty, przez co dźwięk jest zdecydowanie lepiej przekazywany. Jeżeli chodzi o samą jakość dźwięku to nie zauważyłem tutaj jakiejś zdecydowanej różnicy w porównaniu z innymi telefonami. Głośnik gra czysto ale niezbyt głośno,  należy też wspomnieć że obudowa telefonu wprowadza nas nieco w błąd, sugerując że do dyspozycji mamy dwa głośniki. Niestety okazuje się że tak naprawdę smartfon myPhone funky, dysponuje tylko jednym głośnikiem a druga maskownica to atrapa. 

 

Gry

Przyszedł teraz czas na sprawdzenie jak "funky 8GB" radzi sobie z grami. Testy zacząłem od mniej wymagających tytułów takich jak np. Angry Birds i ponieważ telefon poradził sobie z nimi bardzo dobrze to spróbowałem czegoś bardziej wymagającego, tym razem wybór padł na popularną grę samochodową Asphalt 8. Okazuje się że nawet z taką grą smartfon radzi sobie całkiem nieźle, oczywiście samo uruchomienie gry nie jest być może tak szybkie jak na mocniejszych urządzeniach, nie ma też co liczyć na szczegółowość detali, ale sama rozgrywka jest bardzo płynna i dostarcza dużo zabawy. 

 

Jeżeli interesuje was rzeczywista wydajność telefonu w grach, to poniżej macie też wyniki z 3DMarka.

 

 V. Komunikacja, WiFi, GPS i  bateria

Smartfon myPhone funky 8GB wyposażono w dwa pełnowymiarowe sloty na karty SIM oraz czytnik kart microSD. Dzięki funkcji DualSIM, mamy możliwość korzystania równocześnie z dwóch kart wybranych operatorów, lub jedną z kart wykorzystać do rozmów a drugą do transmisji danych.  Smartfon nie ma problemów z obsługą Aero2.

 

 WiFi

Połączenie z internetem możemy realizować za pomocą sieci GSM, jak również wbudowanej karty sieciowej  WiFi 802.11 b/g/n. 

Aby móc coś więcej powiedzieć o działaniu wbudowanego modemu WiFi, skorzystałem z popularnej aplikacji do mierzenia siły sygnału jaką jest Wifi Analyzer. 

Poniżej kilka wykresów z tej aplikacji. (pokój z routerem, pokój obok - jedna ściana, dwa pokoje dalej - dwie ściany)

 

Jak wykazały testy, zastosowany moduł WiFi jest przeciętnej jakości, telefon wyszukuje tylko najbliższe sieci, i jak mogliście zaobserwować na wykresach, siła sygnału dość szybko spada wraz ze wzrostem odległości od routera. Nie jest to oczywiście problemem gdy korzystacie z domowej sieci WiFi, ale już np. na uczelni, może się okazać że stracicie zasięg w miejscach gdzie inni jeszcze będą go mieli. 

GPS

Telefon oczywiście wyposażony jest też w moduł GPS ze wsparciem A-GPS, który w przypadku tego smartfona spisuje się bardzo dobrze. Pierwsze odnalezienie sygnału trwa dosłownie kilka sekund i to nawet gdy przebywamy w  pomieszczeniu ok. 2m od okna. Podczas nawigacji nie zaobserwowałem żadnych problemów z gubieniem sygnału, bez względu na to czy znajdowałem się na otwartym terenie czy pośród wysokich budynków.

Wraz z telefonem producent dostarcza nam aplikacje do nawigacji NaviExpert, szkoda jednie ze nie jest to wersja bezpłatna i po okresie próbnym aby dalej z niej korzystać trzeba będzie zapłacić. 

 

Bateria.

Telefon myPhone funky 8GB, wyposażony został w baterię o pojemności 1500mAh. Może to wydawać się niezbyt dużo, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę że telefon jest całkiem nieźle zoptymalizowany, posiada średniej wielkości ekran i podzespoły o umiarkowanym apetycie na energię, to okazuje się że wystarcza ona na spokojne korzystanie z telefonu przez cały dzień, a gdy ograniczymy się jedynie do odbioru połączeń telefonicznych, sprawdzania poczty czy sporadycznego przeglądania newsów na portalach społecznościowych, telefon będzie pracował nawet dzień dłużej. Jak na smartfona za niecałe trzysta złotych to całkiem przyzwoity wynik.

Na potrzeby testu jak zwykle zainstalowałem dodatkową aplikację dostępną w sklepie Google Play, która przeprowadza symulację działania smartfona w różnych trybach działania urządzenia, (odtwarzanie plików video, słuchanie muzyki, przeglądanie internetu itp.) na podstawie której wylicza przewidywany czas działania na baterii. 

Wyniki można zobaczyć na poniższych zdjęciach

 

VI. Parametry techniczne.

 

VII. Podsumowanie.

Oceniając telefon myPhone funky 8GB, musimy przede wszystkim patrzeć na niego przez pryzmat ceny jaką przyjdzie nam za ten smartfon zapłacić. Nie oszukujmy się, telefon za niecałe trzysta złotych, nie będzie super wydajny, nie będzie też wyróżniał się nowoczesnym designie czy też super mocną baterią - po prostu nie jest to możliwe. Dlaczego więc już pierwsza wersja smartfona funky cieszyła się tak dużą popularnością że producent postanowił wprowadzić jej drugą odsłonę?. Odpowiedź jest prosta, w tej cenie jest to obecnie jeden z lepszych telefonów dostępnych na rynku. Jeżeli więc wasz budżet jest mocno ograniczony a szukacie nowego, dobrze wykonanego telefonu, który nie rozpadnie się wam już po kilku miesiącach użytkowania, wyposażonego w dobrej jakości ekran IPS i podzespoły pozwalające na płynną pracę systemu Android KitKat 4.4, oraz uruchomienie większości gier i aplikacji, oraz oglądanie filmów w rozdzielczości 720p, to myPhone funky 8GB będzie jednym z najlepszych wyborów. 

Plusy:

- niezłe wykonanie 

- dobry wyświetlacz IPS

- płynne działanie systemu 

- innowacyjny system emisji dźwięku

- wysoka jakość połączeń telefonicznych

- bardzo dobre działanie modułu GPS

- bogate wyposażenie dodatkowe ( niezłe słuchawki dokanałowe, folia ochronna na ekran, dodatkowa obudowa w białym kolorze)

 Minusy:

- kiepska przednia kamera .

- brak sensorów natężenia światła

front telefonu zbyt podatny na szybkie zbieranie odcisków palców

Sprawdź aktualne ceny Smartfona - myPhone funky 8GB

 Zobacz też nasze pozostałe testy:

- Testy tabletów 

- Testy smartfonów