Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

 phone

TP-Link Neffos X1 - czyli budżetowy smartfon z najwyższej półki

Kiedy kilka miesięcy temu przygotowywałem dla was recenzje jednego z pierwszych telefonów marki TP-Link jakim był Neffos C5, początkowo byłem dość sceptycznie nastawiony do smartfonów tego producenta, który pomimo iż jest jednym z liderów rynku urządzeń sieciowych, to jednak z telefonami nie miał dotąd do czynienia. Moje obawy okazały się jednak zupełnie bezpodstawne, ponieważ Neffos C5 nie tylko w niczym nie ustępował konkurencji, ale nawet w kilku aspektach ją przewyższał. Kiedy zatem kilkanaście dni temu na rynku pojawił się najnowszy model tego producenta, oznaczony symbolem Neffos X1, jak się pewnie domyślacie nie mogłem odmówić sobie jego sprawdzenia.

I. ROZPAKOWANIE / OBUDOWA / JAKOŚĆ WYKONANIA

Już samo pudełko w które zapakowany został smartfon Neffos X1 sprawia bardzo dobre wrażenie. Wykonane zostało z twardego kartonu w białym kolorze z dużym przetłoczeniem w kształcie litery X na wierzchu oraz złotym logiem "neffos X1" (idealne na prezent). Nieco gorzej prezentuje się spód pudełka gdzie znajdziemy jedynie naklejkę z podstawową specyfikacją techniczną.

Zestaw

Równie okazale wygląda wnętrze pudełka, zarówno telefon jak i wszystkie akcesoria mają swoje miejsce a nawet oddzielne pudełeczka, zostały też idealnie rozmieszczone i zabezpieczone co sprawia wrażenie że mamy do czynienia z telefonem wyższej klasy. 

Nieco gorzej wypada sama zawartość. W zestawie oprócz telefonu znajdziemy jedynie ładowarkę, słuchawki, specjalną igłę do wysuwania szufladki na karty SIM/miniSD, oraz instrukcje obsługi. Na próżno szukać tu jakiejś foli ochronnej na ekran czy silikonowego etui, które to elementy coraz częściej dodawane są już do nawet najtańszych telefonów.

Oczywiście nie ma powodów do narzekania, ale jednak mały niedosyt pozostaje więc postanowiłem poszukać nieco po internecie i sprawdzić czy są dostępne jakieś akcesoria do tego modelu z czym jak pewnie wiecie w przypadku mniej popularnych telefonów bywa różnie. Na szczęście okazuje się że w przypadku Neffosa X1 nie ma z tym problemu i dzięki uprzejmości pracowników sklepu www.izigsm.pl otrzymaliśmy na potrzeby tej recenzji silikonowe etui na telefon oraz elegancką kaburę na pasek, które pozwolą odpowiednio zabezpieczyć telefon przed uszkodzeniami. W najbliższych dniach ma też pojawić się dedykowane szkło na ekran tak wiec pod tym względem jest bardzo dobrze.

etui

Oryginalne etui dla telefonu Neffos X1 wykonane zostało z przeźroczystego miękkiego silikonu, w którym wycięte zostały otwory na przyciski oraz złącza w jakie wyposażony został ten telefon, dzięki czemu idealnie do niego pasuje. Szkoda że producent nie zdecydował się na dołączenie go do zestawu, ponieważ jak dla mnie jest to obowiązkowe wyposażenie, nie tylko zapewniające ochronę telefonu podczas upadku, ale też gwarantujące pewny uchwyt telefonu w dłoni co akurat w przypadku Neffosa X1 który posiada dość śliską obudowę ma kolosalne znaczenie. Dostępność i cenę tego etui możecie sprawdzić pod tym adresem http://www.izigsm.pl/sklep-pokrowiec-do-tp-link-neffos-x1-id12736525.html

kabura

Drugim akcesorium na które chciałem zwrócić uwagę, głównie męskiej części użytkowników Neffosa X1 jest skórzana kabura przypinana do paska, która to jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto ceni sobie wygodę i elegancję. Etui posiada magnetyczne zapięcie , które umożliwia solidne zamknięcie telefonu w futerale dzięki czemu doskonale zabezpiecza smartfona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Etui przyciąga uwagę starannym wykonaniem i ciekawym designem, warto też wspomnieć że pomimo iż jest ono dedykowane dla smartfonów Neffos X1 to jednak z powodzeniem możecie zastosować go innych telefonów z ekranem 5". Dostępność i cenę tego etui możecie sprawdzić pod tym adresem - http://www.izigsm.pl/sklep-pokrowiec-do-tp-link-neffos-x1-id12736489.html

             

Wykonanie.

Kupując telefon budżetowy zazwyczaj akceptujemy fakt że jego wykonanie może stać na nieco niższym poziomie niż w przypadku telefonów z wyższych segmentów cenowych, co jednak jak się okazuje wcale nie musi być regułą.  Neffos X1 zaskakuje tu nie tylko atrakcyjnym designem ale też nienagannym wykonaniem i idealnym spasowaniem poszczególnych elementów, z czym jak wiecie bywa rożnie w przypadku telefonów  budżetowych. Producent zastosował tu solidną aluminiową obudowę z wąskimi wstawkami z tworzywa sztucznego, zaokrąglone szkło 2D, oraz mechaniczny przycisk wyciszenia dźwięków. Smartfon pomimo ekranu 5" wygląda bardzo smukle, dobrze leży w dłoni i co mnie zaskoczyło jest lekki.

Front telefonu zbytnio nie zaskakuje, chociaż trzeba przyznać że zastosowane tu szkło 2.5D (Corning Gorilla Glass) sprawia niezłe wrażenie, i to na tyle że telefon można nawet pomylić ze znacznie droższymi modelami. Nad ekranem tradycyjnie znalazło się miejsce na przednią kamerę, dwa czujniki (światła i zbliżeniowy)  głośnik oraz diodę powiadomień. Pod ekranem znajdziemy natomiast trzy przyciski dotykowe które niestety nie są podświetlane. Przyciski mają też dość nietypowe oznaczenia, ponieważ typowy domek zastąpiony został kółeczkiem natomiast dwa pozostałe przyciski poziomymi kreseczkami co akurat jest uzasadnione ponieważ możemy ich funkcje zamieniać miejscami. 

Jeżeli chodzi o plecki telefonu, to tutaj wydaje się znacznie ciekawiej. Metalowa obudowa bardzo dobrze się prezentuje i jest wyjątkowo odporna na odciski palców. Pewne obawy mogą jedynie budzić plastikowe wstawki w górnej i dolnej części obudowy, które pomimo iż  jak na razie wyglądają nieźle to jednak nie wiadomo jak ich malowanie będzie wyglądać po kilku miesiącach intensywnego użytkowania.  

W górnej części znajdziemy główny aparat, podwójną diodę doświetlającą oraz czytnik biometryczny. Elementy te znalazły się w specjalnym przetłoczeniu które co prawda nieco wystaje ponad obudowę co pewnie nie wszystkim się spodoba, niemniej jednak ich symetryczne rozmieszczenie prezentuje się naprawdę nieźle a ponadto jest bardzo funkcjonalne. Mi akurat takie rozwiązanie bardzo przypadło do gustu

Pozostały nam jeszcze boczne krawędzie telefonu. Zacznijmy może od dolnej krawędzi gdzie znalazło się gniazdo microUSB, mikrofon oraz maskownica głośników, a właściwie jednego głośnika (jest tylko jeden głośnik).

Górna krawędź jak zwykle zarezerwowana jest dla gniazda słuchawkowego natomiast prawa dla włącznika i przycisków regulacji głosu. 

Ciekawie prezentuje się natomiast lewa strona telefonu gdzie znajdziecie szufladkę na karty SIM/microSD, oraz dodatkowy mechaniczny przełącznik służący do szybkiego wyciszenia telefonu, jak dla mnie bardzo dobre rozwiązanie którego z pewnością brakuje w innych telefonach. 

Jak już jesteśmy przy wspomnianej szufladce to trzeba od razu powiedzieć że pomimo iż jest to dość znane rozwiązanie, to jednak ma ono kilka podstawowych wad. Po pierwsze możemy korzystać jedynie z kart nanoSIM, po drugie jest to złącze hybrydowe czyli możemy korzystać z funkcji dual sim lub też tylko jednej karty SIM i karty micro SD co powoduje że jego funkcjonalność jest nieco ograniczona. Dość kłopotliwie wygląda też kwestia wyjęcia karty microSD jak i kart SIM, ponieważ wymaga do posiadania dołączonego do zestawu kluczyka lub przynajmniej igły, których przecież nie nosimy zazwyczaj przy sobie.

Z telefonem możecie się też zapoznać na poniższej wideo-recenzji którą dla was przygotowałem.

Jeżeli film ci się podobał kliknij  tutaj i subskrybuj nasz kanał

II. PARAMETRY / SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Po ocenie zewnętrznej przyszedł czas na  zapoznanie się z jego specyfikacją.

wyświetlacz -  5" 1280×720 pikseli, szkło 2.5D

procesor  -  Ośmiordzeniowy CPU Helio P10 MT6755M 4 x Cortex-A53 1.8GHz + 4 x Cortex-A53 1.0GHz

grafika - GPU: ARM mali-T860MP2 550MHz

pamięć - 2GB RAM

system - Android 6.0 Marshmallow

pamięć wewnętrzna - 16GB 

kamery - 13 Mpix Sony IMX258 5P, f2.0 i podwójną diodą doświetlającą + 5 Mpix front

Łączność i nawigacja - LTE, GPS, Wi-Fi, Bluetooth

Karta pamięci - slot kart microSD do 128GB

Porty - port microUSB jack 3.5

Bateria -  2250 mAh

Czytniki - czytnik linii papilarnych

Wymiary: 142 x 71 x 7,95 mm

Waga: 135 gramów.

Trzeba przyznać że jak na tą półkę cenową jest naprawdę dobrze. Zobaczymy jednak co pokażą benchmarki.

III. SYSTEM / APLIKACJE

System

TP-Link Neffos X1 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 6.0 Marshmallow, bardzo delikatnie zmodyfikowanego poprzez zaimplementowaną nakładkę NFUI 1.0.0. Modyfikacje te, tak naprawdę ograniczają się do drobnych poprawek wizualnych oraz kilku funkcji o których powiem wam nieco później. System pomimo wspomnianej nakładki działa naprawdę sprawnie, nie zawiesza się, jest szybki a jego obsługa jest intuicyjna.

Podobnie jak w przypadku Neffosa C5 którego miałem okazję niedawno testować, programiści postanowili zrezygnowano z app drawera (czyli szufladki z aplikacjami). Jak wiecie takie rozwiązanie ma swoich zwolenników jak i przeciwników, tak więc nie będę się tutaj wypowiadał. Na szczęście aplikacje możemy bez problemu grupować w katalogi, tak więc zachowanie porządku na pulpicie nie powinno być zbyt dużym wyzwaniem.

Aplikacje 

Kolejnym plusem Neffosa X1, jest brak zbędnych aplikacji które często producenci już na starcie próbują nam na siłę wcisnąć. W przypadku Naffosa X1 mamy wszystko co niezbędne na start a o resztę możemy już zadbać we własnym zakresie, co jak wiecie mając dostęp do sklep Google Play nie stanowi problemu.

Poniżej aplikacje jakie znalazły się w telefonie. 

 

IV. EKRAN / WYDAJNOŚĆ

Ekran

TP-Link Neffos X1 - wyposażony został w 5-calowy ekran, wykonany w technologii IPS o rozdzielczości 1280x720px i jak dla mnie jest to jedna z najmocniejszych stron tego telefonu.  Jest to zresztą chyba ten sam wyświetlacz co w modelu C5, a jak pamiętacie również tam zyskał on moje uznanie .

Zarówno kąty widzenia, ostrość wyświetlanego obrazu jak i odwzorowanie kolorów stoi na wysokim poziomie - oczywiście jak na tę półkę cenową. Bardzo dobrze wypada też maksymalne jak i minimalne podświetlenie matrycy, dzięki czemu nie będziecie mieli problemów z korzystaniem z telefonu zarówno w słońcu jak i w zupełnej ciemności..

Trudno mieć tu też jakiekolwiek uwagi jeżeli chodzi o dotyk, który w przypadku tego modelu działa wręcz perfekcyjnie, a dodatkowo obsługuje aż 10 punktów nacisku co jest jeszcze lepszym wynikiem niż w przypadku Neffosa C5 (5 punktów nacisku).

wydajność

Smartfon Neffos X1 zbudowany został w oparciu o ośmiordzeniowy CPU Helio P10 MT6755M - 4 rdzenie Cortex-A53 taktowane zegarem 1.8GHz, plus 4 rdzenie Cortex-A53 taktowane zegarem 1.0GH z. Ponadto do dyspozycji mamy grafikę Mali-T860MP2 550MHz oraz 2GB pamięci RAM . Nieźle wygląda też kwestia pamięci wewnętrznej ponieważ na nasze dane zarezerwowano  16GB. Jak widzicie jest naprawdę nieźle biorąc pod uwagę cenę tego telefonu, ale jeżeli wydaje się wam to zbyt mało, to Neffos X1 sprzedawany jest też w wersji z 3GB pamięci RAM i aż 32GB pamięci wewnętrznej. Za taki egzemplarz przyjdzie nam jednak dopłacić ok 150zł, co i tak według mnie nie jest zbyt wygórowaną ceną i warto dopłacić do mocniejszego modelu.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak wydajny jest Neffos X1 i na co możemy liczyć w jego przypadku to zapraszam do zapoznania się z wynikami benchmarków. Tradycyjnie wybrałem najpopularniejsze czyli: AnTuTu, Quadrant ,GFXBench oraz 3DMark

Jak mogliście zobaczyć na powyższych zdjęciach wyniki mówią same za siebie. W tym segmencie cenowym to jeden z wydajniejszych telefonów jakie możemy obecnie znaleźć na rynku i tak naprawdę na chwilę obecną Neffos X1 praktycznie nie ma konkurencji. Osiągnięcie ponad  45200 pkt w Antutu to wynik którym może obecnie poszczycić się zaledwie kilka telefonów w cenie do 700zł, co też sprawia że telefon wydaje się idealną propozycją dla typowego użytkownika oczekującego od telefonu, szybkiego i płynnego działania, wsparcia dla multimediów oraz dobrego radzenia sobie z grami video, a taki właśnie jest Neffos X1. Przypomnijmy że np. Neffos C5 którego recenzje nie tak dawno dla was przygotowywałem osiągał wyniki na poziomie 31000 pkt czyli skok wydajności jest tutaj bardzo znaczący.

Czytnik linii papilarnych

Czytnik biometryczny zastosowany w Neffos X1 to również mocny punkt tego telefonu, co prawda rozwiązanie to coraz częściej zaczyna pojawiać się w tańszych telefonach, ale nadal jest to domena telefonów klasy premium, dlatego tym bardziej cieszy jego obecność w tym modelu. Czytnik pozwala nam na zapisanie do pięciu odcisków palców i trzeba przyznać że odczytuje je wręcz perfekcyjnie. Praktycznie 99% prób odblokowania telefonu kończy się sukcesem co jest naprawdę dobrym wynikiem.  Ponadto oprogramowanie Neffosa X1 pozwala wykorzystać czytnik do odblokowania wybranych aplikacji czy też może służyć jako spust migawki aparatu tak wiec jego funkcjonalność jest duża. 

V. JAKOŚĆ ROZMÓW / MULTIMEDIA / KAMERY

Jakość rozmów

TP-Link Neffos X1 wyposażony został w funkcję Dual SIM, dzięki której możemy jednocześnie korzystać z dwóch numerów telefonicznych, dzięki czemu nie potrzebujemy już nosić przy sobie drugiego telefonu np. z numerem prywatnym lub firmowym. Rozwiązanie to sprawdza się też bardzo dobrze w przypadku gdy jedna z kart służy nam do transmisji danych komórkowych a druga do prowadzenia rozmów.  Niestety musicie pamiętać że w przypadku Neffosa X1 zastosowano tzw. złącze hybrydowe, czyli gdy będziecie chcieli korzystać z dwóch kart SIM, to niestety będziecie musieli zrezygnować z rozszerzenia pamięci kartą microSD. Moim zdaniem jest to krok w tył i zdecydowanie jestem przeciwny takim rozwiązaniom, tym bardziej że mogą one wprowadzać w błąd mniej świadomych użytkowników. 

Jeżeli chodzi o jakość połączenia, jak również dźwięku, to nie mam tu żadnych uwag. Zarówno jakość dźwięku jak i głośność są na odpowiednim poziomie, dobrze działa mikrofon, nie ma też problemów z zasięgiem czy to w paśmie LTE czy też  2G/3G.                                     

Multimedia

Bardzo dobre wyniki w benchmarkach oczywiście przekładają się na działanie funkcji multimedialnych takich jak odtwarzanie filmów czy też uruchamianie gier video. Zacznijmy może od filmów, tutaj mój testowy zestaw plików w  rozdzielczości Full HD i z rożnym bitrate nie był żadnym wyzwaniem dla tego telefonu. Filmy uruchamiały się błyskawicznie i działały płynnie bez zacięć artefaktów i tego rodzaju kwiatków. 

Próba odtworzenia testowego pliku w rozdzielczości 4K UHD na systemowym odtwarzaczu zakończyła się jak się można było spodziewać fiaskiem, natomiast po doinstalowaniu aplikacji MX Player film się otworzył ale wyraźnie brakowało mu płynności przez co oglądanie było praktycznie niemożliwe. Jak widać to jeszcze nie ta półka, ale naprawdę jest nieźle.

Dużym plusem w przypadku smartfona Neffos X1 jest wsparcie dla hosta USB OTG, dzięki czemu bez problemu będziecie mogli podłączyć do telefonu pendrive z waszą muzyką lub filmami, a także urządzenia takie jak myszki, klawiatury itp. 

YouTube

Jeżeli chodzi o odtwarzanie za pomocą aplikacji mobilnej, to najwyższą rozdzielczością jaką możemy wybrać jest 720p, czyli rozdzielczość naszego wyświetlacza. Tutaj również odtwarzane filmy wyglądają bardzo dobrze. Nie można mieć żadnych zastrzeżeń co do wyświetlanego obrazu który jest bardzo dobrej jakość,  z poprawnym odwzorowaniem kolorów, dużą ostrością oraz pełną płynnością. Jak dla mnie bez uwag.

Gry

Chociaż nie jestem zwolennikiem gier na telefonach to jednak nie mogłem tego dla was nie sprawdzić. Do testów zainstalowałem jedną z popularnych samochodówek jaką jest Asphalt 8 i trochę się nią pobawiłem. Gra ładuje się dość szybko, grafika wygląda bardzo dobrze, zachowana jest duża szczegółowość i co ważne nie ma problemów z płynnością. Jak dla mnie niczego więcej nie potrzeba. Moją uwagą zwróciło jedynie lekkie nagrzewanie się obudowy telefonu podczas dłuższej rozgrywki, ale nie były to temperatury które mogłyby budzić jakieś większe obawy.

Kamery

TP-Link Neffos X1 wyposażony został w dwie kamery: tylną o rozdzielczości 13Mpx z autofocusem i podwójną diodą doświetlającą oraz przednią o rozdzielczości 5Mpx. Trzeba przyznać że tutaj również możemy zaobserwować znaczący postęp w porównaniu do modelu C5, szczególnie jeżeli chodzi o główny aparat.  Tym razem do dyspozycji mamy bardzo dobry obiektyw Sony IMX258 5P, f2.0, który oferuje znacznie lepszą jakość zdjęć niż ta spotykana w większości telefonów budżetowych. 

Najlepsze zdjęcia jak się pewnie domyślacie wychodzą na zewnątrz przy dobrym oświetleniu. Nieco gorzej jest gdy chcemy fotografować wewnątrz pomieszczeń gdzie światło jest gorsze. Nie da się ukryć że tutaj zdjęcia znaczącą tracą na swojej jakości, chociaż i tak są znacznie lepsze niż też robione przez konkurencyjne modele z tego segmentu cenowego. Jak dla mnie aparat możemy śmiało zaliczyć do plusów tego telefonu. 

Jeżeli chodzi o samą aplikację kamery to nie jest ona zbyt rozbudowana i tak naprawdę jej działanie sprowadza się do podstawowych funkcji które możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Na koniec kilka zdjęć wykonanych za pomocą TP-Link Neffos X1

główny aparat

przednia kamera

VI. WiFi, GPS i  bateria 

WiFi

Moduł WiFi to kolejny atut smartfona Neffos X1. W przeciwieństwie do większości smartfonów oferowanych w tym segmencie cenowym, Neffos X1 wyposażony został w moduł dwuzakresowy, czyli obsługuje zarówno pasmo 2.4GHz jak i 5GHz co jak wiecie przy coraz większym zatłoczeniu pasma 2.4GHz ma niebagatelne znaczenie. 

Do sprawdzenia jego wydajności jak zwykle posłużyłem się aplikacją  Wifi Analyzer, a wyniki tego testu możecie zobaczyć poniżej.

Pomiarów dokonałem w pokoju z routerem, pokoju obok ( jedna ściana z cegły), oraz dwa pokoje dalej (dwie ściany z cegły). Na zdjęciach widzicie pomiar zarówno dla pasma 2.4GHz jak i 5GHz.

GPS

Dobre wrażenie zrobił na mnie również moduł GPS, który potrafił w ciągu kilku sekund połączyć się z satelitami i to w sytuacji gdy telefon leżał na biurku w odległości 1.5 m od okna. W otwartym terenie, czy też w samochodzie ustalenie pozycji trwa jeszcze krócej, ponadto podczas krótkiej podroży samochodem bardzo dobrze sprawdził się jako nawigacja w połączeniu z aplikacją "Mapy" od Google, nie gubiąc sygnału i precyzyjnie prowadząc nawet w gęstej zabudowie.

 

Bateria.

Neffos X1 wyposażony został w baterię o pojemności 2250 mAh, co niestety nie można zapisać po stronie mocnych stron tego telefonu. Co prawda w tym segmencie cenowym telefon nie odstaje od konkurencji, ale przyznam się że liczyłem na nieco więcej. Ponadto bateria jest niewymienialna, co również jak dla mnie na minus, szczególnie gdy mamy do dyspozycji niezbyt dużą pojemność. Na plus mogę natomiast zaliczyć tu niezłe zarządzanie dostępną energią, ponieważ pomimo iż nie mamy jej zbyt dużo, to jednak telefon potrafi działać naprawdę długo na jednym ładowaniu. Jeżeli nie gracie cały czas w gry czy też oglądacie filmy po WiFi, to przy typowym użytkowaniu telefonu bateria wytrzyma od jednego do półtora dnia co biorąc pod uwagę cenę telefonu jest jak najbardziej akceptowalne. 

Poniżej  wyniki z aplikacji Bateria HD oraz PC Mark Work 2.0 Battery Life


VII. Podsumowanie.

Neffos X1 to już drugi telefon marki TP-Link jaki miałem okazję testować i powiem wam że firma znana jak dotąd głównie z urządzeń sieciowych, bardzo prężnie rozwija nową gałąź w swoim portfolio jaką są telefony i jeżeli to tępo zostanie utrzymane, to już niedługo może stać się znaczącym graczem na rynku smartfonów. Neffos X1 przy zachowaniu atrakcyjnej ceny wyposażony został w bardzo wydajne podzespoły, zapewniające szybkie i płynne działanie systemu, bardzo dobrej jakości wyświetlacz zabezpieczony szkłem Corning Gorilla Glass, czytnik linii papilarnych oraz niezły aparat od Sony. Do tego duży postęp dokonał się też jeżeli chodzi o design i wykonanie. Metalowa obudowa, zaokrąglone szkło 2.5D, wąskie ramki oraz niewielka grubość to kolejne elementy przemawiające na korzyść tego telefonu. Oczywiście co nieco pozostało jeszcze do dopracowania, ponieważ z pewnością przydała by się nieco mocniejsza bateria, hybrydowe złącze na karty SIM/ microSD to też nie jest jak dla mnie zbyt dobry pomysł, można by również pomyśleć nad lepszym głośnikiem. Niemniej jednak w segmencie do 700 zł można śmiało powiedzieć że telefon Neffos X1 praktycznie nie ma konkurencji i jest to obecnie jedna z ciekawszych propozycji dlatego śmiało mogę wam ten model polecić.

Sprawdź aktualne ceny: TP-Link Neffos X1