Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

 r200 holder front

NAVITEL R200 

Sezon wakacyjny w pełni, wiec na naszym portalu nie mogło zabraknąć recenzji nawigacji i wideorejestratorów które to szczególnie w tym czasie stają się nieodzownym elementem wyposażenia waszych samochodów. Dzisiaj zaczynamy nasz cykl recenzji od wideorejestratora Navitel R200, który pomimo niskiej ceny kusi obietnicą dobrej jakości nagrań oraz solidnym wykonaniem. Czy jest on jednak wart zakupu? Przekonajmy się  

I. Zawartość pudełka i ocena zewnętrzna:

NAVITEL R200 zapakowany został w klasyczne białe pudełko wykonane z miękkiego kartonu na wierzchu którego znajdziemy zdjęcie rejestratora oraz kilka najważniejszych informacje o modelu. A co wewnątrz? W zestawie znajdziemy uchwyt do zamocowania kamerki, zasilacz do gniazdka zapalniczki 12/24V z długim kablem i zielonym podświetleniem, przewód USB/miniUSB,  instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną, oraz voucher z kodem aktywującym na 12 miesięcy mapy Europy dostępne na smartfony i tablety.

Sam rejestrator już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie solidnego urządzenia, nieźle prezentującego się pod względem designu i wykonania, choć muszę zaznaczyć że nie jest to jakaś unikalna konstrukcja - na rynku znajdziecie przynajmniej kilka modeli które wyglądają niemal identycznie jak Navitel R200. Mi to akurat nie przeszkadza ( po co zmieniać coś co jest dobre), ale wiem że niektórzy chcieliby się wyróżniać a tego R200 nie zapewnia. 

Korpus rejestratora Navitela R200 wykonany został w całości z tworzywa sztucznego i pomimo iż w sieci spotkałem się z opiniami że jest ono kiepskiej jakości to jednak osobiście nie zgadzam się z tą opinią. Co prawda nie jest to materiał z najwyższej półki ale też nie można mieć co do jego jakości większych uwag. Zastosowanie matowej powłoki sprawia że sam rejestrator nie tylko jest odporny na mało estetyczne odciski palców, ale też nie powoduje odbić światła, co jest niezmiernie istotne w sytuacji gdy mamy go zamontowanego na wysokości naszych oczu.

Na obudowie tuż pod wyświetlaczem znajdziemy pięć przycisków służących do zarządzania funkcjami wideorejestratora. Również w stosunku do nich trudno znaleźć jakieś negatywne uwagi, przyciski są odpowiedniej wielkości, posiadają wyczuwalny skok, a ich rozmieszczenie jest jak najbardziej ergonomiczne.

Na dolnej krawędzi R200 znajdziecie czytnik kart microSD, mikrofon oraz przycisk reset. Lewa krawędź zarezerwowana została dla głośnika natomiast pozostałe elementy takie jak przycisk Power, złącze microUSB oraz zaczep uchwytu znalazły się na górnej krawędzi. Rozwiązanie to ma jeden minus a mianowicie przy podłączonym przewodzie USB nie jesteśmy w stanie odczepić rejestratora od uchwytu, podobnie sytuacja wygląda w drugą stronę, czyli najpierw musimy wpiąć rejestrator do uchwytu a następnie dopiero podłączyć zasilanie. Nie jest to jakaś poważna wada niemniej jednak jest to nieco denerwujące. 

Sam uchwyt to typowe rozwiązanie składające się z gumowej przyssawki i krótkiego ramienia na przegubie, wpinanego w korpus rejestratora. Przyssawka trzyma mocno i o ile nie macie pionowej szyby (np. niektóre autobusy ) nie będziecie mieli problemu z poprawnym ustawieniem kamery. 

NAVITEL R200 wyposażony został w czytelny ekran o przekątnej 2.0" i całkiem przyzwoitej rozdzielczości 1280х720. Obraz jest wyraźny, komunikaty czytelne a dobre kąty widzenia zapewniają duży komfort podczas jazdy. Oczywiście ze względu na nieduże rozmiary (2-cale) nie jest to wyświetlacz na którym będziecie chcieli przeglądać nagrania - choć jest to jak najbardziej możliwe. Jego przeznaczeniem jest zapewnienie łatwej obsługi funkcji jakie oferuje R200 i w tej roli sprawdza się bardzo dobrze.

Urządzenie wyposażone zostało też w wewnętrzną baterię o pojemności 180 mAh, która pozwala na  korzystanie z rejestratora bez podłączonego zasilania  Jest to szczególnie przydatne gdy chcemy skorzystać z R200 jako aparatu fotograficznego. W awaryjnej sytuacji możemy wypiąć rejestrator z uchwytu i zabrać go na zewnątrz celem wykonania kilku  zdjęć. Pamiętajcie jedynie że wspomniana pojemność, nawet jak na tak małe urządzenie nie pozwala na zbyt wiele, tak wiec skupcie się na najważniejszych rzeczach. 

II. Specyfikacja techniczna

Poznaliśmy już budowę wideo-rejestratora NAVITEL DVR CR900 wiec sprawdźmy jeszcze jego specyfikację.

Procesor JL5401
Sensor: GC2023
Obiektyw: szklany, soczewki 4-warstwowe, kąt nagrywania 140°
Ekran: 2″, rozdzielczość 1280х720
Format zapisu: wideo – MOV (H.264), zdjęcia – JPG
Rozdzielczość wideo: 1920х1080 FullHD (30 fps)
Cechy: długość nagrań wideo 1/3/5 min, nagrywanie w pętli, nadpisywanie nagrań, auto start,
G-sensor, detekcja ruchu, tryb parkingowy, głośnik, mikrofon
Złącza: miсro-USB, microSD z obsługą kart do 64 GB
Zasilanie (12-24 V 1.5 A), USB 2.0 DC 5 V 1 A
Bateria Li-Pol, 180 mAh 3.7 V
Wymiary: 63х56х33 mm
Dodatkowo w zestawie voucher na mapy Europy, Rosji, Białorusi, Kazachstanu i Ukrainy na 12 miesięcy
Gwarancja: 24 miesiące

III. Funkcje / ustawienia / nagrania

Pomimo iż patrząc na cenę wydawać by się mogło że mamy do czynienia z rejestratorem mocno budżetowym, to jednak zaskakuje on ilością funkcji w jakie został wyposażony. Mamy tu G sensor, tryb parkingowy, aparat fotograficzny, a także po podłączeniu do komputera opcję kamery internetowej. Również samo programowanie rejestratora oferuje nam szereg opcji konfiguracji wpływających na jakość rejestrowanych filmów i zdjęć.

Aby jak najlepiej przybliżyć wam działanie rejestratora Navitel R200 przygotowałem dla was specjalny materiał wideo w którym zapoznacie się z jego budową, poznacie wszystkie wstawienia i funkcje  oraz zobaczycie przykładowe nagrania z przejazdów zarejestrowanych za pomocą wideo rejestratora  Navitel R200. 

V. Podsumowanie

Jeżeli zapoznaliście się z powyższym materiałem wideo to myślę że macie już wyrobione zdanie na temat rejestratora Navitel R200.

Biorąc pod uwagę że wraz z roczną subskrypcją nawigacji samochodowej na smartfony kosztuje on niecałe 150zł to można powiedzieć że w segmencie rejestratorów budżetowych tak naprawdę na dzień dzisiejszy nie ma dla niego konkurencji. Przyzwoite wykonanie, niezła jak na ten segment cenowy jakość nagrań zapisywanych w rozdzielczości FullHD 1920x1080  z prędkością 30fps, tryb parkingowy, G sensor, aparat - to cechy które sprawiają że jest to idealny produkt dla wszystkich szukających taniej kamery samochodowej do celów dowodowych, dlatego też uważam że jak najbardziej zasługuje on na naszą rekomendację którą niniejszym otrzymuje.