Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

MSR900 1

Dzisiaj zgodnie z zapowiedzią chciałem was zaprosić na kolejną recenzję video rejestratora samochodowego, tym razem będzie to najnowsza propozycja firmy NAVITEL, a mianowicie model MSR900. Jeżeli interesuje was jakie funkcje oferuje ten rejestrator oraz jak sobie radzi z nagrywaniem obrazu to oczywiście zachęcam do zapoznania się z dzisiejszą recenzją w której postaram się odpowiedzieć na wszystkie wasze pytania.  

Na wstępie kilka słów przypomnienia dla tych którzy nie widzieli naszych poprzednich recenzji.

"Decydując się na zakup wideo-rejestratora, musimy skupić się na dwóch czynnikach.

Pierwszym i najważniejszym z nich jest jakość nagrywanego obrazu, na który wpływ mają przede wszystkim rodzaj zastosowanego obiektywu, oraz rozdzielczość matrycy.  

Natomiast drugim czynnikiem jest jakość wykonania oraz oferowane funkcje."

Naszą recenzję tradycyjnie zaczniemy jednak od rozpakowania zestawu i zapoznania się z budową wideo-rejestratora.

I. Zawartość pudełka i ocena zewnętrzna:

NAVITEL MSR900 zapakowany został w solidne pudełko wykonane z twardego kartonu, na wierzchu którego znajdziemy zdjęcie rejestratora, jego model, oraz logo producenta. Zarówno na boku jak i spodzie opakowania producent zamieścił podstawowe informacje dotyczące jego specyfikacji oraz kilka dodatkowych zdjęć produktu.

Sprawdźmy teraz co znajdziemy wewnątrz.

W zestawie wraz z video-rejestratorem otrzymujemy: dwa uchwyty samochodowe (jeden to typowa przyssawka, natomiast drugi przeznaczony do przyklejenia na stałe za pomocą taśmy 3M), ładowarkę/zasilacz do gniazdka zapalniczki z długim kablem, przewód USB/miniUSB do łączenia się z komputerem, ściereczkę do czyszczenia obiektywu i ekranu, instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną, oraz co jest niespodzianką, voucher z kodem aktywującym na 12 miesięcy mapę Polski w aplikacji Navitel Navigator, dostępnej na smartfony i tablety. Trzeba przyznać że pod względem wyposażenia, zestaw należy do wyróżniających się na rynku. 

Przejdźmy teraz do oceny wykonania tego video-rejestratora.

Trzeba przyznać że MSR900 nie należy do najmniejszych tego typu urządzeń dostępnych na rynku, a swoim wyglądem bardziej przypomina aparat kompaktowy niż wideo-rejestrator. Jego wymiary to 110x60x10mm nie licząc wysuniętego obiektywu i 110x60x30mm z obiektywem. Pomimo dość nietypowej urody jak na rejestrator samochodowy, trudno zaprzeczyć że pod względem designu prezentuje się jednak wyjątkowo dobrze.

NAVITEL MSR900 nie tylko pod względem designu należy do wyróżniających się rejestratorów, producent postarał się też aby do jego produkcji użyto dobrej jakości materiałów. Metalowa obudowa w połączeniu z czarnym tworzywem imitującym skórę, czerwony pierścień wokół wysuniętego obiektywu, dioda doświetlająca, to tylko niektóre elementy rzadko spotykane nawet w znacznie droższych modelach. 

Rejestrator wyposażony został w duży, 4 calowy wyświetlacz o bardzo dobrych kątach widzenia i przyzwoitej jakości obrazu. Szkoda jedynie że nie jest on dotykowy, co znacznie poprawiło by komfort obsługi tego wideo-rejestratora. Jak widać nie można mieć wszystkiego. 

W związku z tym że wyświetlacz LCD nie jest dotykowy, nawigacja po menu rejestratora odbywa się za pomocą pięciu przycisków umieszczonych na prawej krawędzi urządzenia. Obsługa rejestratora za ich pomocą wymaga niestety nieco treningu, ale po pewnym czasie można się przyzwyczaić i nie powinniście mieć z tym większych problemów.

Oprócz fizycznych przycisków na obudowie rejestratora znajdziemy jeszcze gniazdo na kartę microSD, umieszczone na dolnej krawędzi urządzenia, oraz gniazdo zasilania miniUSB na jego górnej krawędzi tuż obok specjalnej tulejki z wewnętrznym gwintem przeznaczonej do montowania uchwytu samochodowego.

Ważnym elementem każdego wideo-rejestratora jest uchwyt pozwalający na zamontowanie urządzenia w samochodzie. W przypadku NAVITEL MSR900 takich uchwytów mamy aż dwa. 

Pierwszy z nich to tak zwana "wklejka", uchwyt taki możemy na stałe przykleić do szyby lub tapicerki samochodu za pomocą taśmy 3M. 

Drugim uchwytem jest tradycyjna przyssawka którą przyczepiamy do szyby samochodu.

Dość nietypowo rozwiązano tutaj sam sposób połączenia nawigacji z uchwytem. Każdy z uchwytów zakończony jest śrubką, którą wkręcamy w specjalny otwór / tulejkę znajdujący się w korpusie nawigacji. Gwarantuje to co prawda pewne połączenie obu elementów, jednak mi osobiście takie rozwiązanie nie przypadło zbytnio do gustu, ponieważ nie można szybko zdemontować urządzenia, bez konieczności odczepienia go w całości od szyby.  Rozwiązania gdzie jednym ruchem możemy wypiąć rejestrator z uchwytu są moim zdaniem bardziej praktyczne.

Wraz z wideo-rejestratorem otrzymujemy długi przewód zasilający, który będziemy mogli ukryć w tapicerce samochodu i tak przeprowadzić aby nie przeszkadzał nam w komfortowej obserwacji drogi. 

II. Specyfikacja techniczna

Poznaliśmy już budowę wideo-rejestratora NAVITEL MSR900, sprawdźmy teraz jak wypada on pod względem specyfikacji technicznej

Rozdzielczość nagrywania 1080P full HD Digital Video oraz rozdzielczość obrazu 12 Mpx. Format nagrywania MOV.

Szerokokątny obiektyw (170°).

Detektor ruchu G-sensor: Przechwytuje i chroni materiał podczas wypadku, w sytuacji nagłego przyspieszenia, hamowania lub zderzenia.

Metalowa obudowa i smukła konstrukcja sprawiają, że samochodowy wideorejestrator posiada stylowy wygląd.

Nagrywanie w pętli – bez przerw między nagraniami.

Sprawne działanie nawet przy mniejszym oświetleniu w trybie nocnym.

Rzeczywisty czas i data wyświetlana na nagraniu i na zrzutach obrazu.

Czytnik kart Micro SD/SDHC. do 256GB

Funkcja automatycznego nagrywania po uruchomieniu silnika.

Przenośne, wygodne montowanie i użytkowanie.

Wbudowana bateria 200mAh

III. Funkcje i ustawienia

Jeżeli chodzi o możliwości i dodatkowe funkcje w jakie wyposażony został ten wideo-rejestrator to niestety trudno powiedzieć że wybija się on ponad przeciętną. Nie znajdziecie tu funkcji znanych z droższych modeli takich jak WiFi, GPS czy np.funkcja ostrzegania o fotoradarach, co oczywiście nie można traktować jako wadę, jednak w tej cenie można by bylo spodziewać się nieco więcej. 

Jedną z funkcji o której należało by jednak wspomnieć to tryb parkingowy. Rejestrator po wykryciu uderzenia automatycznie się włączy i rozpocznie nagrywanie, dzięki czemu mamy szansę nagrania sprawcy który ucieka z miejsca zdarzenia. Ponadto będziemy mieli zarejestrowaną dokładną datę i godzinę zdarzenia, co może pomóc w odnalezieniu sprawcy przez policję.

Pozostałe funkcje takie jak np. uruchamianie nagrywania po przekręceniu zapłonu, nagrywanie w pętli, zabezpieczanie nagranego materiału po kolizji czy wypadku itp. są standardowymi funkcjami dostępnymi w większości rejestratorów dlatego też nie ma sensu ich ponownie omawiać.

Przejdźmy teraz do menu oraz ustawień wideo-rejestratora NAVITEL MSR900

Zanim jednak przejdę do pokazania wam jak wygląda menu i ustawienia w tym rejestratorze zatrzymajmy się przy pierwszym przycisku jakim jest "MODE". to właśnie za jego pomocą przełączamy się pomiędzy, trybem kamery, aparatu, oraz przeglądarką nagrań i zdjęć. W każdej chwili możemy przełączyć się z trybu kamerki na aparat fotograficzny i wykonywać zdjęcia tak jak zwykłym aparatem fotograficznym. Trzeba jedynie pamiętać że gdy jesteśmy poza samochodem, wbudowana bateria 200mAh pozwoli na wykonanie jedynie kilkunastu zdjęć, szczególnie jeżeli fotografowany obiekt doświetlamy wbudowaną dioda Led. 

Zdjęcia wykonywane są w maksymalnej  rozdzielczości 12 Mpix ( 4032x3024) i  całkiem przyzwoitej jakości 

Menu rejestratora podzielone zostało na trzy segmenty:

- ustawienia związane z wykonywaniem zdjęć.

- ustawienia związane z nagrywaniem filmów

- ustawienia systemowe 

Jak widzicie w każdej z tych opcji mamy dość dużo możliwości konfiguracji, dzięki którym możemy ustawić sobie ten wideo-rejestrator według własnych preferencji. Producent zadbał też o mniej zaawansowanych użytkowników, ustawiając funkcje rejestratora tak aby korzystanie z niego było możliwe nawet bez jakiejkolwiek ingerencji użytkownika. Tak więc zarówno kierowcy oczekujący od rejestratora poprawnej pracy bezpośrednio po wyjęciu go z pudełka jak i ci dla których indywidualna konfiguracja jest najważniejsza, będą zadowoleni.  

IV. Jakość nagrań

Na koniec to co najważniejsze w przypadku każdego wideo-rejestratora a mianowicie jakość nagrywanego obrazu.  

Atutem rejestratora NAVITEL MSR900 jest duży, szerokokątny obiektyw, którego kąt widzenia to aż 170 stopni. To właśnie dzięki niemu zarejestrujemy nie tylko to co dzieje się bezpośrednio przed maską naszego samochodu, ale również na obu poboczach drogi. Co prawda przy tak szerokim kącie nagrywania mamy do czynienia z tzw. efektem rybiego oka, ale za to mamy bardziej dokładny obraz sytuacji w przypadku np. zderzenia bocznego lub jakiegoś niebezpiecznego zdarzenia, co później może być niezastąpionym dowodem w sądzie. 

Filmy nagrywane są w rozdzielczości FullHD 1920x1080 i zapisywane w formacie MOV. Nagrania w dzień przy ładnej pogodzie wyglądają bardzo dobrze, czego niestety nie mogę powiedzieć o filmach nagranych po zmroku, co prawda ich jakość jest do zaakceptowania, jednak niedawno testowany przez nas Mio C320 w identycznych warunkach poradził sobie nieco lepiej. Kamera natomiast dobrze radzi sobie z balansem bieli a wbudowana stabilizacja obrazu pozwala na wykonanie nieporuszonych filmów nawet podczas jazdy w trudnym terenie.

Ponieważ ocena jakości nagrywanych materiałów może być subiektywna, przed wyborem rejestratora proponuje zapoznać się z filmikami nagranymi za pomocą NAVITEL MSR900. Przykładowe nagrania znajdziecie na końcu video-recenzji którą zamieściłem poniżej.

V. Podsumowanie

NAVITEL MSR900 - to bez wątpienia jedna z ciekawszych propozycji, jakie w ostatnim czasie pojawiły się na rynku wideo-rejestratorów samochodowych. Metalowa konstrukcja, nowoczesny design, dwa uchwyty do mocowania, obiektyw o kącie widzenia 170 stopni, tryb parkingowy oraz obsługa kart microSD do 256GB, to niewątpliwie mocne atuty tego rejestratora. Jedyne obiekcje można mieć tylko co do ceny urządzenia, która wydaje się  nieco zbyt wysoka, tym bardziej że w podobnej cenie możemy znaleźć już kilka nieco bardziej zaawansowanych modeli wyposażonych np. w GPS czy system ostrzegania przed radarami. Sytuację nieco ratuje dołączona do zestawu 12 miesięczna licencja na używanie nawigacji samochodowej Navitela w telefonie lub tablecie, dzięki której zakup MSR900 staje się bardziej opłacalny.