Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

MC Blade 07 1024 1024x1024

Polska Firma Modecom coraz mocniej akcentuje swoją obecność na rynku akcesoriów komputerowych, wprowadzając do swojej oferty bardzo dobrze zapowiadającą się klawiaturę mechaniczną  "Volcano Blade", (sprawdź aktualną cenę) wyposażoną w przełaczniki  Kailh o niskim profilu. Jest to świetne rozwiązanie dla osób przyzwyczajonych do pracy na klawiaturach komputerów przenośnych, które planują przesiadkę na zdecydowanie wydajniejsze mechaniki. Klawiatura dostępna jest w trzech wersjach, z przełącznikami Blue, Red i Brown - jeżeli chcecie wiedzieć jak się spisuje i które przełączniki będą dla was najbardziej optymalne, to zapraszam do dzisiejszej recenzji.

I. Rozpakowanie i ocena zewnętrzna 

Modecom Volcano Blade zapakowana została w nieźle prezentujące się tekturowe pudełko, w charakterystycznej dla tego producenta czerwono-czarnej kolorystyce z dużym zdjęciem klawiatury na froncie. Oprócz zdjęcia  znajdziemy tu też kilka podstawowych informacji technicznych oraz informację o rodzaju (kolorze) zastosowanych w niej przełączników.   

W pudełku oprócz klawiatury znajdziecie przewód USB służący do podłączenia klawiatury do komputera oraz instrukcje obsługi. 

Jak widzicie klawiatura nie zaskoczyła nas jakimś dodatkowym wyposażeniem czy chociażby dołączonym oprogramowaniem, ale też przyznam się że tak naprawdę nie oczekiwałem tu czegoś więcej.

Jestem natomiast bardzo pozytywnie zaskoczony zarówno jakością wykonania jak i designem tego modelu. Klawiatura Modecom Volcano Blade to naprawdę produkt wysokiej klasy - aluminiowy top w eleganckim czarnym kolorze z delikatnym srebrnym frezem na brzegach, świetnie wykonane klawisze z wysokiej jakości tworzywa ( tak jakby delikatnie podgumowane ale zarazem aksamitne w dotyku), bardzo czytelna laserowo grawerowana czcionka, oraz duża sztywność konstrukcji to tylko niektóre z cech które przemawiają na korzyść tego modelu.

Największym atutem klawiatury Modecom Volcano Blade jest (przynajmniej jak dla mnie) niski profil klawiszy. W porównaniu z klasycznymi mechanikami zastosowano tu o połowę niższe klawisze, dzięki czemu klawiatura znacznie zbliżyła się wyglądem do klawiatur membranowych przy zachowaniu wszystkich atutów klawiatury mechanicznej. Jest to więc świetne rozwiązanie dla osób które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z "mechanikami", ponieważ błyskawicznie będą w stanie przestawić się na ten typ klawiatury.

Ponieważ mamy do czynienia z klawiaturą typu TKL nie znajdziemy tu bloku numerycznego a zastosowany układ klawiszy to standardowy US z 87 klawiszami. Pomimo iż trudno cokolwiek zarzucić takiemu rozwiązaniu, to jednak może nieco dziwić brak jakichkolwiek przycisków multimedialnych. Wszystkie funkcje przypisane do klawisza funkcyjnego związane są z podświetleniem klawiatury co osobiście nie uważam za zbyt dobre rozwiązanie, ale być może macie na ten temat odmienne zdanie.

Skoro wspomniałem już o podświetleniu, to zatrzymajmy się tu na chwilę. Volcano Blade otrzymał czerwone podświetlenie nawiązujące do marki Modecom, które przynajmniej jak dla mnie jest chyba najbardziej przyjazne dla użytkownika ( korzystałem z podobnych klawiatur z niebieskim i zielonym podświetleniem i z tego korzysta mi się najlepiej). Na plus trzeba tu zaliczyć równomierne podświetlenie klawiszy oraz szeroki zakres regulacji natężenia światła. Podświetlenie jest niezwykle rozbudowane ponieważ już na wstępie otrzymujemy kilkanaście wbudowanych trybów, plus dodatkowe 5 które możemy sobie dowolnie skonfigurować. Działanie wszystkich trybów będziecie mogli zobaczyć w wideo-recenzji którą dla was przygotowałem. 

Zanim jednak przejdziemy do filmu to jeszcze warto wspomnieć o dwóch kwestiach, z których pierwsza dotyczy połączenia klawiatury z komputerem. Zastosowano tu oddzielny przewód USB/microUSB o długości 150 cm który ma zapewnić większą mobilność samej klawiatury. Czy rzeczywiści zapewnia? Jak dla mnie niekoniecznie, ponieważ  pomimo iż jest to popularny przewód stosowany w tabletach, smartfonach itp. to jednak gniazdo w klawiaturze jest bardzo wąskie, przez co przewód musi być zakończony wąską wtyczką microUSB, co z kolei powoduje że większość przewodów jakimi dysponujemy nie będzie pasować i i tak musimy zabierać ze sobą ten dedykowany. Nie jest to oczywiście wadą tej klawiatury ale też trudno powiedzieć że jest to rozwiązanie mające znaczący wpływ na jej mobilność.

Druga kwestia o której chciałem wspomnieć dotyczy spodu klawiatury a konkretnie jej nóżek. Do dyspozycji mamy tu dwa nieruchome, gumowe ślizgacze oraz dwie regulowane nóżki, które jeżeli są schowane, czyli klawiatura leży płasko na biurku, nie stawiają żadnego oporu, co powoduje że klawiatura dość łatwo się przesuwa. Po ich wysunięciu sytuacja nieco się poprawia ale do ideału jednak jeszcze nieco brakuje. 

Pomimo tych kilku niedociągnięć o których wspomniałem muszę jeszcze raz podkreślić że klawiatura Modecom Volcano Blade wywarła na mnie duże wrażenie, zarówno pod względem wykonania jak i designu, co muszę przyznać nie często się zdarza w przypadku klawiatur z tego segmentu cenowego. 

Zapraszam więc do wideo-recenzji mechanika Modecom Volcano Blade                                                                                                              

Jeżeli film ci się podobał kliknij  tutaj i subskrybuj nasz kanał

II. Specyfikacja techniczna

Typ klawiatury Mechaniczna
Liczba klawiszy 87
Układ klawiszy US
Rodzaj przełącznika KAILH SLIM NIEBIESKIE / CZERWONE / BRĄZOWE
Blokada klawisza Windows TAK – poprzez software
Anty-ghosting TAK
Podświetlenie Czerwone LED, 5 trybów podświetlenia
Długość przewodu 150 cm
Wymiary 354 x 127.5 x 22.5 mm
Waga 520 g
Przeznaczenie Dla graczy
Rodzaj Przewodowa
Dedykowane oprogramowanie Tak, w języku polskim

III. Przełączniki / działanie i  zastosowanie 

Poznaliśmy już budowę klawiatury Modecom Blade więc teraz czas na najważniejsze, czyli przełączniki. Jak już wspominałem producent zastosował tu niskoprofilowe mechaniczne przełączniki "Kailh Slim", które pomimo iż nieco ustępują jakością najbardziej popularnym przełącznikom Cherry MX, to jednak spisują się naprawdę dobrze i cieszą się dużym uznaniem wśród użytkowników klawiatur mechanicznych.

Co nam dają klawisze o niskim profilu?

Przede wszystkim za sprawą niższego skoku klawiszy następuje ich szybsza aktywacja, a co za tym idzie możemy liczyć na krótszy czas reakcji w grach, a przecież na tym gracza zależy najbardziej.

Drugim plusem, przynajmniej w moim odczuciu jest większy komfort pisania niż w przypadku klawiatur mechanicznych o standardowych (wyższych) klawiszach. Jestem przyzwyczajony do pisania na klawiaturze laptopa i każda przesiadka na klawiaturę mechaniczną powodowała że odczuwałem większe zmęczenie podczas dłuższej pracy. W przypadku  klawiatury Modecom Volcano Blade taka sytuacja nie ma miejsca, co niewątpliwie jest zasługą niższego skoku klawiszy który jak się wydaje jest mniej męczący dla naszych palców. 

Trzy rodzaje przełączników

Klawiatura Modecom Volcano Blade dostępna jest w trzech wersjach - z przełącznikami niebieskimi, brązowymi oraz czerwonymi. 

Pomimo iż mamy do czynienia z przełącznikami niskoprofilowymi to jednak ich zachowanie i zasada działania jest identyczna jak w przypadku standardowych przełączników. Nie będę się tu rozpisywał na temat samej zasady działania przełączników w poszczególnych kolorach, ponieważ temat ten był już setki razy poruszany na rożnych portalach, a skupie się jedynie na ich przeznaczeniu, chociaż i tutaj najlepiej jest podejść do sklepu i osobiście sprawdzić jak dane przełączniki działają i które będą dla was najbardziej odpowiednie.

- przełączniki niebieskie 

Są to jedne z najpopularniejszych przełączników, bardzo często stosowane przez producentów klawiatur mechanicznych. Ich charakterystyczną cechą jest głośne klikanie przypominające odgłos maszyny do pisania i właśnie do pisania zostały one tak naprawdę stworzone. Wymagają nieco większej siły nacisku, maja niższy połap aktywacji oraz wyczuwalne charakterystyczne haczenie, co powoduje że pisanie na takiej klawiaturze jest najbardziej komfortowe. Jeżeli więc kupujecie klawiaturę głównie pod kątem pisania to zdecydowanie warto zwrócić uwagę na model z przełącznikami Blue, pamiętajcie jedynie że tak jak wspominałem są to najgłośniejsze przełączniki, tak więc pisanie po nocach raczej odpada.

- przełączniki czerwone

Jest to zupełne przeciwieństwo przełączników Blue. Przeznaczone są głownie dla graczy, dla których liczy się szybkość działania. Przełączniki te często nazywane są liniowymi ponieważ ich ruch od początku do końca jest zupełnie gładki. Nie ma tu żadnego haczenia czy kliknięcia, powrót do pozycji wyjściowej jest wręcz błyskawiczny, posiadają wyższy pułap aktywacji a wymagana siła nacisku jest naprawdę minimalna. Wspomniane cechy powodują że są to przełączniki kierowane głównie do najbardziej wymagających graczy mających wysokie oczekiwania względem klawiatury mechanicznej.

- przełączniki brązowe

Ostatnim typem przełączników stosowanych w klawiaturach Volcano Blade są przełączniki Brown, które mi osobiście najbardziej przypadły do gustu, ponieważ stanowią  pewnego rodzaju kompromis pomiędzy przełącznikami Blue i Red. Nie usłyszycie tu charakterystycznego kliknięcia jakie towarzyszy pracy na niebieskich przełącznikach, ale da się wyczuć delikatne haczenie w miejscu aktywacji. Wymagana jest też nieco większa siła nacisku niż w przypadku przełączników Red, dzięki czemu na klawiaturze wyposażonej w ten kolor przycisków pisze się niemal tak wygodnie jak na klawiaturze z niebieskimi przyciskami a ich atutem jest cicha praca. 

Klawiatura z przełącznikami Brown świetnie sprawdza się też w grach, ponieważ pomimo niższego progu aktywacji, możemy liczyć na ich szybki powrót do pozycji wyjściowej a wspomniane haczenie jest słabo wyczuwalne przez co nieźle sprawdza się nawet podczas szybszych rozgrywek.

Wszystkie przełączniki bez względu na kolor mogą pochwalić się bardzo dużą żywotnością wynoszącą aż 50 milionów kliknięć, co oczywiście świadczy o ich wysokiej jakości wykonania.

Oprogramowanie

Na stronie producenta dostępne mamy dedykowane oprogramowanie które pozwala na tworzenie makr, zarządzanie podświetleniem klawiatury czy też ustawianie czasu reakcji klawiszy i częstotliwości odświeżania USB.  Pomimo iż w specyfikacji technicznej widnieje informacja że wspomniane oprogramowanie posiada polski interfejs to jednak ja takiej opcji nie znalazłem, liczę jednak że w najbliższej przyszłości doczekamy się spolszczenia co nieco ułatwiło by obsługę aplikacji osobą o słabszej znajomości angielskiego.

Podkładka pod mysz i klawiaturę

Zanim przejdziemy do podsumowania to chciałem wam pokazać jeszcze jeden produkt Firmy Modecom a mianowicie gigantyczną podkładkę pod myszkę, a właściwie mysz i klawiaturę - MODECOM Volcano Erebus (sprawdź aktualną cenę) 

Podkładka ma wytrzymały i przyjemny w dotyku materiał o gładkiej i jednolitej powierzchni wraz z obszyciem w kolorze czerwonym, która poza funkcją estetyczną zapewnia też zwiększoną wytrzymałość. Podkładka jest łatwa do wyczyszczenia i wykonana z materiału odpornego na zachlapania a jej wierzchnia strona  maksymalizuje precyzję sterowania myszy. Docenią to przede wszystkim gracze, dla których ruchy myszą są niezwykle istotne podczas wirtualnych potyczek. Z kolei druga strona podkładki zapewnia jej doskonałą przyczepność, zmniejszając możliwość jej przesuwania się po blacie biurka.

III. Podsumowanie

Klawiatura Modecom Volcano Blade pozycjonowana jest jako sprzęt dla graczy i na tym polu sprawdza się znakomicie. Zastosowanie niskoprofilowej konstrukcji z bardzo dobrze spisującymi się przełącznikami Kailh Slim, pozwoliło na skrócenie czasu reakcji klawiszy (szybsza aktywacja, oraz błyskawiczny powrót klawiszy do pozycji wyjściowej - przełączniki Red i Braun) a także wpłynęło na większy komfort użytkowania. Oczywiście nie mogło zabraknąć tu też tak istotnej dla graczy funkcji jak pełny anty-ghosting czy też rozbudowane podświetlenia z możliwością tworzenia własnych makr. Dzięki kompaktowym wymiarom, niskiej wadze oraz bardzo solidnej konstrukcji, klawiatura świetnie sprawdzi się nie tylko podczas  domowej rozgrywki ale też z powodzeniem możemy ją zabrać na zawody w szerszym gronie przyjaciół.

Czy jednak jest to klawiatura tylko dla graczy? 

Według mnie absolutnie nie. Model z przełącznikami w niebieskim kolorze świetnie sprawdza się podczas wielogodzinnego pisania, nie powodując przy tym nadmiernego zmęczenia  palców i dłoni. Charakterystyczny klik, podobny jak w maszynie do pisania, wyczuwalne haczenie klawiszy w miejscu aktywacji oraz wygodne keycaps-y z bardzo czytelną, laserowo grawerowaną czcionką to wręcz idealne cechy jakie powinna posiadać dobrej klasy klawiatura do pisania.  

Klawiatura Modecom Volcano Blade podczas kilku dni testów zrobiła na mnie naprawdę duże wrażenie zarówno pod względem wykonania, designu jak i samego działania. Ponieważ nie jestem zapalonym graczem, oczywiście nie mogłem w pełni wykorzystać jej możliwości, ale osoby bliżej związane z środowiskiem graczy które poprosiłem o opinię bardzo dobrze się na jej temat wypowiadały. Z mojej strony mogę powiedzieć że napisałem na tej klawiaturze kilka artykułów i jako osoba na co dzień pracująca na laptopie bardzo szybko przestawiłem się na ten rodzaj klawiatury, z czym  miałem mały problem w przypadku typowych mechaników. Tak naprawdę chętnie pozostałbym przy tej klawiaturze (przełączniki Brown) na dłużej, gdyby nie dwie kwestie które akurat dla mnie mają duże znaczenie - brak przycisków multimedialnych oraz brak klawiatury numerycznej. O ile z brakiem tych pierwszych mógłbym się pogodzić to jednak w moim przypadku klawiatura numeryczna jest niezbędna, dlatego też z niecierpliwością będę czekał na pojawienie się równie dobrej, niskoprofilowej klawiatury mechanicznej  z sekcją numeryczną. 

Aktualne ceny klawiatur Modecom Volcano Blade