Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

 

Manta MSP96002GR Forto1 front

Manta MSP96002 FORTO 1 - MiraVision w 6-calowym ekranie

Dzisiaj zapraszam was do recenzji smartfona a właściwie Phabletu, który pomimo iż dopiero co zadebiutował na naszym rynku, to już cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych użytkowników. Sześciocalowy ekran HD, technologia MiraVision, bogate wyposażenie dodatkowe, oraz nienaganny design to walory obok których trudno przejść obojętnie, tym bardziej że telefon wyceniony został jedynie na  450 zł. Zainteresowani? - to zapraszam do recenzji.

I. ROZPAKOWANIE / OBUDOWA / JAKOŚĆ WYKONANIA

Mant FORTO 1 zapakowany został w klasyczne już dla tej marki, solidne i dobrze wyglądające pudełko, utrzymane w granatowo białej kolorystyce ze złotymi dodatkami i dużym zdjęciem telefonu na froncie.   

Zestaw

W pudełku oprócz telefonu znajdziemy: ładowarkę sieciową, kabel USB, zestaw słuchawkowy, folię ochronną na ekran, ściereczkę, dedykowane silikonowe etui oraz kartę gwarancyjną i instrukcję obsługi. Trzeba przyznać że pod względem wyposażenia Manta Forto wypada tutaj lepiej niż większość nawet znacznie droższych modeli.

Cały zestaw możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej.  

                      

Wykonanie.

Jeżeli chodzi o wykonanie i design smartfona Manta FORTO 1, to muszę przyznać że telefon bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Pomimo iż w całości wykonany został z tworzywa sztucznego, to jednak sprawia wrażenie solidnego i wygląda na znacznie droższy niż jest w rzeczywistości.

Front telefonu stanowi wyświetlacz IPS o przekątnej 6" i rozdzielczości 1280x720 px, przykryty jednolita taflą szkła, dodatkowo zabezpieczonego naklejoną już folią ochronną (w zestawie znajdziemy też drugą, zapasową folię). Nad ekranem tradycyjnie znalazło się miejsce na przednią kamerę, głośnik, oraz czujnik zbliżeniowy i diodę powiadomień, której to niestety nie udało mi się uruchomić pomimo aktywacji funkcji w ustawieniach telefonu. 

Pod ekranem znajdziemy trzy typowe dla Androida przyciski, z których dwa są dotykowe a jeden mechaniczny. Front może się podobać, chociaż producent mógł się tu pokusić o nieco węższe ramki, szczególnie te pod i nad ekranem, co pozwoliło by na zmniejszenie wymiarów smartfona i korzystnie wpłynęło na jego design.

Tylny panel oceniam bardzo pozytywnie. Grafitowe plecki są w jednolitym kolorze, powierzchnia przyzwoicie wypada jeżeli chodzi o łapanie odcisków palców a malowanie wygląda na solidne. Jedyne do czego można by się doczepić to dość cienki plastik, powodujący lekkie uginanie się obudowy w środkowej części, oraz nieco wystający obiektyw kamery narażony na porysowanie. Poniżej kilka zdjęć telefonu.

Zarówno przycisk włącznika jak i belka regulacji głosu, znalazły się na prawej krawędzi urządzenia, natomiast złącze microUSB oraz złącze słuchawkowe umieszczone zostały na górnej krawędzi telefonu. ( złącze microUSB nie obsługuje trybu hosta OTG)  

Jeżeli wersja grafitowa smartfona Manta FORTO 1 nie przypadła wam do gustu, to producent ma dla was jeszcze wersję w kolorze złotym, tak wiec każdy znajdzie coś dla siebie.

Z telefonem możecie się też zapoznać na poniższej wideo-recenzji którą dla was przygotowałem.

Jeżeli film ci się podobał kliknij  tutaj i subskrybuj nasz kanał

II. PARAMETRY / SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Poznaliśmy już nieco budowę zewnętrznej smartfona Manta MSP96002 FORTO 1, teraz czas na specyfikację techniczną. 

  • Wymiary (SxWxG): 169x85x8 mm
  • Waga: 210 g
  • System operacyjny: Android 5.1
  • Procesor: Quad Core
  • RAM: 1 GB
  • FLASH: 8 GB
  • Wi-Fi: IEEE 802.11 B/G/N
  • Gniazdo kart pamięci: MicroSD (Max 32 GB)
  • Obsługiwane pasma GSM: 850/900/1800 MHz
  • Obsługiwane pasma WCDMA: 900/2100 MHz
  • Przednia kamera: 5 Mpix
  • Tylna kamera: 8 Mpix
  • Wyświetlacz: 6" HD 1280x720px
  • Akcesoria w zestawie: Słuchawki, folia ochronna, silikonowe etui, ładowarka, ściereczka do ekranu,
  • kabel USB
  • Bateria: 2200 mAh

Specyfikacja techniczna nie powala na kolana, ale pamiętajcie że smartfon ten kosztuje zaledwie 450zł i w tej cenie trudno znaleźć telefon z ekranem 6" o mocniejszych parametrach.  

W dalszej części sprawdzimy sobie wydajność tego telefonu w benchmarkach, co pozwoli nam nieco więcej dowiedzieć się o jego realnych możliwościach.

III. SYSTEM / APLIKACJE

System

Smartfon Manta MSP96002 FORTO 1 działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android 5.1 Lollipop. Szkoda że producent nadal trzyma się tej wersji systemu, która swoje czasy świetności ma już niestety za sobą, tym bardziej że obecnie standardem w telefonach budżetowych jest Android 6.0, a nawet zaczynają pojawiać się już modele z Androidem z siódemką w nazwie. Pozostaje nam więc liczyć na jakąś aktualizację systemu, o której ewentualnym  pojawieniu będę was na bieżąco informował. 

Jeżeli chodzi o sam system to mamy tu do czynienia z czystą wersją Androida, wzbogacona jedynie o MiraVision oraz obsługę gestów. Uważam że przy tej specyfikacji i takich parametrach jakie posiada ten smartfon, jest to bardzo dobre posunięcie, ponieważ zapewnia płynne działanie telefonu bez nadmiernego wykorzystywania pamięci RAM czy też procesora.

Do słabych stron systemu muszę niestety zaliczyć kiepskie tłumaczenie interfejsu. Dużo funkcji nie zostało przetłumaczonych na język polski, lub zostało przetłumaczone jedynie częściowo, - jak widzicie interfejs wymaga jeszcze dopracowania

Aplikacje 

Jeżeli chodzi o domyślnie zainstalowane aplikacje to nie ma ich dużo. Producent nie narzuca nas masą zbędnych aplikacji reklamowych i pozostawia nam inicjatywę w wyborze - jak dla mnie to duży plus. Z dodatkowych aplikacji mamy jedynie trzy aplikacje społecznościowe (Facebook, WhatsApp i Instagram) oraz aplikację do szybkiej zmiany tapety i ikon - ThemeSwitch over.

Plusem jest też, przynajmniej jak dla mnie, możliwość grupowania aplikacji będących w "szufladce" w foldery, jak wiecie w większości telefonów grupowanie takie jest możliwe jedynie na głównych ekranach co nie pozwala na zachowanie porządku w przypadku większej ilości zainstalowanych aplikacji.

 

Jeżeli chodzi o dialer i klawiaturę to mamy tu typowe rozwiązania oferowane przez system Android, bez żadnych nakładek czy dodatków, tak więc bardziej wymagający będą musieli skorzystać z bogatej oferty sklepu Play, i dobrać coś dla siebie.

IV. EKRAN / WYDAJNOŚĆ

Ekran

Telefon Manta MSP96002 FORTO 1 - wyposażony został w ogromny jak na telefon, 6-calowy ekran, wykonany w technologii IPS o rozdzielczości 1280x720px. Ekran naprawdę robi wrażenie i świetnie sprawdzi się w przypadku oglądania filmów na telefonie, przeglądania zdjęć czy edytowania dokumentów. Matryca charakteryzuje się dobrymi kątami widzenia oraz wysoką jasnością maksymalną, która pozwala na swobodne korzystanie z telefonu w pełnym słońcu. Szkoda jedynie że telefon nie posiada czujnika natężenia światła, ponieważ wszystkie regulacje podświetlenia ekranu musimy wykonywać ręcznie.

Jeżeli chodzi o rozdzielczość ekranu to tak jak wspominałem zastosowany jest tu wyświetlacz HD o rozdzielczości 1280x720px. W tym przedziale cenowym jest to naprawdę przyzwoita rozdzielczość, choć przy tak dużym ekranie musicie się liczyć nie tylko z widocznymi pikselami, ale też nie najlepszą ostrością. Brakuje mi tu też wyrazistości kolorów, które przynajmniej jak dla mnie są nieco zbyt blade. 

Jeżeli jesteśmy przy ekranie to warto również powiedzieć kilka słów o dotyku. Pomimo iż działa poprawnie, dobrze reaguje na dotknięcia i nie mamy problemów z precyzyjnym trafianiem nawet w małe punkty znajdujące się blisko siebie, to jednak muszę wspomnieć iż jest on jedynie dwupunktowy, przez co obsługa bardziej wymagających gestów będzie niemożliwa. 

wydajność

Smartfon Manta FORTO 1 zbudowany został w oparciu o czterordzeniowy procesor, MediaTek MT6580 Cortex-A7, taktowany zegarem 2,0 GHz i wspierany grafiką Mali-500 MP. Ponadto do dyspozycji mamy 1GB pamięci RAM oraz 8GB pamięci wewnętrznej.

Do sprawdzenia rzeczywistej wydajności telefonu posłużyłem się kilkoma popularnymi benchmarkami, takimi jak: AnTuTu, Quadrant ,GFXBench GL Benchmark oraz 3DMark

Jak się okazuje jeżeli chodzi o wydajność, to jest ona niemal identyczna jak testowanego jakiś czas temu modelu Manta  Titano 1. Jak na półkę smartfonów budżetowych to jest naprawdę przyzwoicie. Smartfon bez problemu powinien poradzić sobie w typowych zastosowaniach, takich jak praca z aplikacjami, przeglądanie internetu, odtwarzanie filmów jak również   pozwala na uruchomienie gier pokroju Asphalt 8 lub Angry Birds 2.

V. JAKOŚĆ ROZMÓW / MULTIMEDIA / KAMERY

Jakość rozmów

Smartfon Manta TITANO 1 jak już pewnie wiecie wyposażony został w funkcję Dual SIM, dzięki której możemy jednocześnie korzystać z dwóch numerów telefonicznych działających w trybie pasywnym - to znaczy że jeżeli akurat w danym momencie prowadzimy rozmowę z jednego numeru to drugi w tym czasie jest nieaktywny. W stanie czuwania oba numery są aktywne i gotowe na odebranie lub nawiązanie połączenia. 

Nie mam tutaj uwag jeżeli chodzi o jakość samego połączenia jak i działania głośnika i mikrofonu. Moi rozmówcy nie skarżyli się na jakość konwersacji a i ja ich bardzo dobrze słyszałem. Nie napotkałem również na problemy z gubieniem zasięgu sieci czy też rozłączaniem połączenia, tak wiec moja ocena jest pozytywna. Szkoda jedynie że smartfon nie jest wyposażony w moduł LTE, co znacznie podniosło by jego atrakcyjność.

Multimedia

Jak zwykle podczas  testów staram się sprawdzić jak testowany smartphone radzi sobie z odtwarzaniem filmów i strumieni wideo w różnych rozdzielczościach i różnym bitrate. 

Ponieważ telefon niestety nie obsługuje trybu hosta USB OTG, zmuszony byłem mój testowy zestaw plików przegrać na kartę microSD z której to dopiero mogłem odtwarzać przygotowane filmy. 

Test przeprowadziłem z wykorzystaniem plików w różnej rozdzielczości i z różnym bitrate, oraz odtwarzacza MXPlayer.

Jak się okazuje telefon świetnie nadaje się do odtwarzanie filmów. Duży ekran zapewnia komfort i wrażenia których nie są w stanie zapewnić nam mniejsze wyświetlacze a odtwarzany materiał w rozdzielczości HD 1080p zachowuje pełną płynnością, bez zacięć czy artefaktów. 

YouTube

Jeżeli chodzi o odtwarzanie za pomocą aplikacji mobilnej, to najwyższą rozdzielczością jaką możemy wybrać jest 720p, czyli rozdzielczość naszego wyświetlacza. Jeżeli to dla was mało to oczywiście możecie skorzystać z wersji przeglądarkowej, gdzie dostępna jest już cała gama rozdzielczości z 4K włącznie, z tym że pamiętajcie że powyżej rozdzielczości HD czyli 1080p mogą wystepować problemy z płynnością lub materiał po prostu się nie odtworzy.

Kamery

Podobnie jak w większości telefonów budżetowych, tak i w tym modelu zastosowane kamery są krótko mówiąc przeciętne. Oczywiście każdy kto nieco interesuje się elektroniką, wie że dobrej klasy kamera przeznaczona dla smartfonów, potrafi kosztować więcej niż cały telefon, tak więc trudno spodziewać się tutaj super jakości zdjęć. Nie mniej jednak jakość zdjęć w dobrym oświetleniu jest akceptowalna, autofokus pomimo iż nie jest najszybszy całkiem poprawnie łapie ostrość i co mnie zaskoczyło - przedni aparat posiada diodę doświetlającą Flash, o czym nie wiedząc czemu, nie piszą nawet w instrukcji obsługi.

Przykładowe zdjęcia wykonane za pomocą tych kamer znajdziecie poniżej.

- przednia kamera

- tylna kamera 

VI. WiFi, GPS i  bateria 

WiFi

Jeżeli zastanawiacie się jak działa moduł WiFi w tym telefonie to zapraszam do zapoznania się z wynikami aplikacji Wifi Analyzer.

Pomiarów dokonałem w pokoju z routerem, pokoju obok ( jedna ściana z cegły), oraz dwa pokoje dalej (dwie ściany z cegły)

Jak się okazuje zastosowany moduł WiFi nie należy do tych wyróżniających. Wyniki pomiarów pokazują że nawet w pomieszczeniu z routerem nie mamy pełnego zasięgu, a w kolejnych pokojach siła sygnału wykładniczo spada, do dość niskiego, choć wciąż akceptowalnego poziomu. W tej kategorii kilka telefonów z tego segmentu cenowego poradziło sobie lepiej.

GPS

W telefonie nie mogło oczywiście zabraknąć modułu GPS, którego działanie również dla was sprawdziłem. W pierwszym teście jaki zazwyczaj przeprowadzam, czyli telefon leży na biurku w zamkniętym pomieszczeniu kilka metrów od okna, niestety smartfon sobie nie poradził, natomiast w otwartym terenie i samochodzie było już zdecydowanie lepiej. Smartfon szybko ustalił moja pozycję i można było korzystać z nawigacji. Do nawigowania skorzystałem z aplikacji Mapy od Googla, którą to mamy już domyślnie zainstalowaną w telefonie i powiem wam że wrażenia były naprawdę pozytywne. Ekran 6" sprawdza się tu wyśmienicie, aplikacja poprawnie wytycza trasę, dobrze prowadzi i co ważne nie gubi sygnału w najbardziej nieodpowiednim momencie. Oczywiście korzystałem z nawigacji jedynie krótki czas i to w mieście, ale wierzę że w dłuższej trasie sprawdzi się równie dobrze.

Bateria.

Bateria zastosowana w smartfonie Manta FORTO 1 dysponuje pojemnością 2200 mAh. Jak dla mnie jest to zdecydowanie zbyt mało, szczególnie przy tak dużym ekranie który przy ustawieniu maksymalnej jasności potrafi pochłaniać energię jak odkurzacz. Niemniej jednak jeżeli będziecie korzystać z telefonu z umiarem i ograniczycie nieco podświetlenie matrycy, cały dzień pracy nie powinien być dla niej problemem. 


VII. Podsumowanie.

Jak zwykle na koniec krótkie podsumowanie i ocena telefonu.

Jeżeli miałbym ocenić ten telefon jedynie pod kątem wydajności i zastosowanych w nim podzespołów to  oczywiście jak się pewnie domyślacie ocena nie była by najwyższa. 1GB pamięci RAM, zaledwie 8GB miejsca na dane, przeciętne kamery, dość słaba bateria czy średnie wyniki w benchmarkach to jak na obecne standardy zaledwie minimum. Z drugiej jednak strony mamy świetną cenę za telefon o naprawdę niezłym designie, bardzo przyzwoicie wykonany, zapewniający płynną pracę, świetnie radzący sobie z odtwarzaniem filmów oraz umożliwiający uruchomienie gier pokroju Asphalt 8. Jeżeli dołożymy do tego ogromny ekran o przekątnej 6" oraz bogate wyposażenie dodatkowe jakie znalazło się w zestawie, to okazuje się że Manta MSP96002 FORTO 1, może stać się naprawdę kuszącą propozycją, tym bardziej że w tej cenie jak na dzień dzisiejszy nie znalazłem lepszego telefonu z tak dużym ekranem. 

Sprawdź aktualne ceny:

Manta FORTO 1 MSP96002