Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Banner 2

 hykker x range

Marka HYKKER należąca do wrocławskiego producent myPhone, właśnie zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży swojej mechanicznej klawiatury przeznaczonej dla graczy, która to dostępna będzie w sieci sklepów Biedronka w bardzo atrakcyjnej cenie 149zł. Ponieważ oferta ta budzi duże zainteresowanie nie tylko ze strony graczy, już dzisiaj będziecie się mogli zapoznać z jej recenzją, którą to specjalnie dla was przygotowałem.

Może na początek odpowiedzmy sobie na pytanie - dlaczego klawiatura mechaniczna a nie np. najczęściej spotykana membranowa czy nożycowa. 

W przeciwieństwie do klawiatur membranowych, w klawiaturach mechanicznych każdy przycisk ma oddzielny, mechaniczny przełącznik dzięki czemu dysponujemy nie tylko większą precyzją, czy zdecydowanie lepszym czasem reakcji, ale też bardzo dużą trwałością (nawet do 50 milionów kliknięć), dzięki czemu jest to klawiatura pozwalająca nam na intensywną pracę nawet przez kilkanaście lat. Dlatego też klawiatury tego typu są tak bardzo cenione zarówno przez graczy, jak i programistów i osoby dużo na co dzień piszące.

Nie będę się tu dzisiaj rozpisywał na temat stosowanych w nich przełączników, bo to temat na oddzielny artykuł, wystarczy że wspomnę że na rynku jest ich kilkanaście rodzajów z czego najbardziej popularne są przełączniki "Cherry MX"  dostępne w sześciu wersjach / kolorach - MX Blue, MX Braun, MX Red, MX Black, MX Green, MX Clear. Różnią się one miedzy sobą głównie siłą nacisku, jak i wydawanym odgłosem, dlatego też przeznaczone są do różnych zastosowań i preferencji użytkowników. Jeżeli nie macie możliwości sprawdzenia klawiatury przed zakupem, to chyba najbardziej uniwersalne i popularne są klawiatury z przełącznikami MX Blue, charakteryzujące się precyzyjnym i wyczuwalny skokiem oraz dość głośnym klikiem.  

Pomimo iż zakup klawiatury mechanicznej wiąże się z dość dużym jednorazowym wydatkiem, to jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę jej atuty oraz wytrzymałość okazuje się że jest to wydatek w pełni uzasadniony.

I. Rozpakowanie i ocena zewnętrzna 

Klawiatura zapakowana została w tekturowe pudełko z otwartym okienkiem przez które będziecie mogli już w sklepie sprawdzić sobie działanie klawiszy bez konieczności rozpakowywania produktu. 

W zestawie z klawiaturą znajdziemy jedynie instrukcje obsługi i kartę gwarancyjną. Nie ma tu jakichś dodatkowych płytek ze sterownikami, tak wiec po podłączeniu ma działać i już.

Przejdźmy teraz do samego wykonania, a to jak przystało na klawiaturę mechaniczną jest naprawdę niezłe. Aluminiowa płyta, klawisze z wytrzymałego ABS z laserowym grawerowaniem, podświetlane klawisze, gumowe nóżki zapewniające stabilność, oraz kabel w specjalnym oplocie, to elementy dojące odczuć że trzymamy w ręku klawiaturę wyższej klasy.

Jeżeli chodzi o sam design, to tutaj zapewne zdania będą podzielone, jednym może się podobać innym wręcz odwrotnie, dlatego nie chcąc się nikomu narażać pozostawiam tą kwestie waszej indywidualnej ocenie. Nadmienię jedynie że klawiatury te będą dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych, białej oraz czarnej tak wiec będziecie mieli wybór.

Wiemy już że klawiatura została nieźle wykonana, ale przecież najważniejszym elementach w tego typu klawiaturach są przełączniki o których wam wspominałem na wstępie tej recenzji. Niestety producent nie chwali się takimi informacjami, nie znajdziemy ich ani na pudelku, ani tez w instrukcji obsługi, dlatego też trzeba założyć że nie są to przełączniki  "Cherry MX" tylko któryś z ich tańszych odpowiedników, choć oczywiście mogę się mylić.

Ponieważ nie znamy producenta przełączników, postanowiłem się przynajmniej dowiedzieć jakiego typu są to przełączniki, dlatego też zdemontowałem kilka klawiszy, co zresztą możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.

 

Jak widzicie mamy tu przełączniki w kolorze niebieskim czyli MX Blue lub jego odpowiednik. Jeżeli na podstawie zdjęć jesteście w stanie ocenić co to za przełącznik to oczywiście piszcie w komentarzach, będzie to z pewnością bardzo istotna informacja dla wszystkich zainteresowanych tą klawiaturą  

Z mojej strony mogę jedynie powiedzieć że działają one całkiem poprawnie, skok jest wyraźnie wyczuwalny, działanie jest płynne, a kliknięcie dobrze słyszalne, co zresztą usłyszycie na video- recenzji którą też dla was przygotowałem.

Jeżeli film ci się podobał kliknij  tutaj i subskrybuj nasz kanał

II. Podłączenie i ocena

Z podłączeniem klawiatury nie było żadnych problemów, jak podaje producent klawiatura współpracuje ze wszystkimi systemami Windows począwszy od "XP" a na dziesiątce kończąc, oraz komputerami z logiem nadgryzionego jabłka. Żadne dodatkowe sterowniki nie były potrzebne, komputer wykrył i zainstalował klawiaturę która rozświetliła się w sześciu kolorach.

Podświetlenie nie jest statyczne, chociaż i takie może być,  ale pozwala na szereg ustawień, począwszy od regulacji natężenia światła, poprzez rożne efekty świetlne, na opcjach dla graczy kończąc. Wszystkie te ustawienia znajdziecie na poniższych zdjęciach z instrukcji obsługi oraz na załączonym filmie gdzie starałem się wam pokazać jak to wygląda w praktyce.

Pomimo iż kolorowe podświetlenie z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu, to jednak opcje podświetlania klawiszy najczęściej wykorzystywanych w grach z pewnością docenią wszyscy spędzający długie godziny przed monitorem, na wszelkiego rodzaju rozgrywkach.

Jeżeli chodzi o pisanie z wykorzystaniem tej klawiatury to muszę przyznać że oceniam ją bardzo pozytywnie. Tak jak wspominałem skok klawiszy jest bardzo dobrze wyczuwalny, wystarczy wcisnąć klawisz do połowy aby litera została zapisana, klawisze szybko wracają do pozycji wyjściowej, możemy też jednocześnie naciskać po kilka klawiszy, co może mieć znaczenie w niektórych grach. Ponieważ nie jestem zapalonym graczem, nie jestem w stanie ocenić prawdziwej przydatności tej klawiatury w grach, dlatego tez w tej kwestii liczę na wasze opinie.

O jakości klawiatury świadczy tez Certyfikat przyznany przez niezależną Europejską jednostkę certyfikującą jaką jest Dekra, która to pozytywnie oceniła produkt marki HYKKER.

III. Podsumowanie

Powszechne przekonanie że klawiatury mechaniczne są drogie i przeznaczone jedynie dla profesjonalistów, zaczyna coraz bardziej tracić na swojej zasadności, ponieważ jak się okazuje na rynku pojawiły się już przyzwoite klawiatury w bardzo atrakcyjnej cenie, czego przykładem jest właśnie klawiatura Hykker X Range, którą miałem przyjemność dla was recenzować. Co prawda nie mamy tutaj informacji jakie konkretnie przełączniki zostały w niej użyte i jak się będą spisywały po kilku latach użytkowania, to jednak na chwilę obecną nie mam im nic do zarzucenia, podobnie zresztą jak i samemu wykonaniu całej klawiatury. Wszystkim zainteresowanym tą klawiaturą polecam jednak przed zakupem poklikać sobie w jej klawisze, ponieważ pomimo jej niewątpliwych zalet, może się okazać że będzie ona dla was zbyt głośna, co może być dość uciążliwe dla domowników, szczególnie gdy macie małe dzieci. Uwaga ta dotyczy oczywiście użytkowników którzy nigdy dotąd nie mieli do czynienia z klawiaturami mechanicznymi.