Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

Hykker Smart Box Android TV

Po raz pierwszy w Biedronce dostępny będzie Smart Box Android TV marki Hykker, który dzięki zastosowaniu najnowszego systemu Android TV 8.0  zmienia zwykły telewizor w Smart TV. Jak ten Box TV wygląda pod kątem specyfikacji, jakie funkcje oferuje, oraz jak radzi sobie z odtwarzaniem multimediów oraz materiałów z serwisów VOD?  Tego dowiecie się z dzisiejszej recenzji do której serdecznie zapraszam.

I. Zawartość pudełka i ocena wykonania:

Hykker Smart Box znajdziemy w typowym pudełku wykonanym z białego kartonu z dużym zdjęciem urządzenia na froncie i specyfikacją techniczną na tylnej części. Nieźle wygląda zawartość opakowania ponieważ oprócz samego Box-a znajdziemy tu zasilacz, pilot zdalnego sterowania, baterie, kartę gwarancyjną wraz z instrukcją obsługi oraz przewód HDMI czyli wszystko co niezbędne do podłączenia i uruchomienia urządzenia.

wykonanie

Hykker Smart Box nie wyróżnia się zbytnio na tle innych box-ów dostępnych na rynki. Nieduża kostka o wymiarach 100x100x23mm wykonana została z niezłej jakości tworzywa sztucznego które zapewnia odpowiednią sztywność konstrukcji i dobrze zabezpiecza znajdującą się wewnątrz elektronikę. 

Jeżeli chodzi o złącza w jakie wyposażono Box-a marki Hykker to na plus trzeba zaliczyć wejście Lan Rj45 do podłączenia internetu za pomocą kabla, oraz analogowe wyjście AV dla starszych telewizorów ( tutaj jednak musicie już dokupić sobie odpowiedni przewód). Brakuje mi tu natomiast czytnika kart microSD, oraz jakiegoś cyfrowego wyjścia audio do podłączenia np. zestawu kina domowego. Z obowiązkowych złącz znalazły się tu jeszcze HDMI oraz dwa porty USB w standardzie 2.0. 

Urządzenie nie posiada wyświetlacza ani żadnych przycisków fizycznych a jedynie diodę IR do pilota i dwukolorowa diodę Led sygnalizującą stan pracy urządzenia.

Pilot zdalnego sterowania

Jeżeli chodzi o plota zdalnego sterowania to jest to praktyczna konstrukcja chociaż wykonana z dość słabej jakości tworzywa, które na pierwszy rzut oka nie budzi większego zaufania. Wyposażony został w kilka podstawowych przycisków do obsługi funkcji Box-Tv oraz nawigacji po aplikacjach. Przyciski działają poprawnie, są nieźle rozmieszczone i wygodnie się z nich korzysta. Pomimo iż nie mamy tu łączności Bluetooth czy WiFi to jednak pilot dobrze współpracuje z odbiornikiem w urządzeniu, dzięki czemu nie musimy aż tak idealnie celować nim w box-a jak to ma miejsce w przypadku niektórych urządzeń. Oczywiście brakuje mi tu wbudowanego mikrofonu czy funkcji Air Mouse ale w tej cenie trudno było tego oczekiwać.

II. Specyfikacja Techniczna

  • Procesor: 64bit. Cortex-A53, Quad-Core CPU do 1.2GHz
  • Grafika 3D: Penta-Core Mali-450 @650MHz,
  • Pamięć: 1GB
  • Pamięć FLASH: 8GB
  • Wi-Fi 802.11 b/g/n, 2.4G, Bluetooth 4.0

Jeżeli chodzi o parametry techniczne to nie da się nie zauważyć że Hykker Smart Box nie jest zbyt wydajnym urządzeniem. Szczególnie słabo wypada pod względem pamięci, zarówno RAM jak i tej wbudowanej. Nie mamy też dokładnych danych odnośnie samego procesora. Wiemy jedynie że jest to czterordzeniowa jednostka Cortex A53 taktowana zegarem 1.2 GHz (Aida 64 identyfikuje go jako Amlogic ale modelu już nie rozpoznaje). Na co więc możemy liczyć biorąc pod uwagę te parametry? Jak się okazuje na całkiem dużo, ale o tym za chwilę. 

III. Konfiguracja i wrażenia z użytkowania

Zaletą odtwarzaczy typu top-set-box jest to że nie wymagają od nas praktycznie żadnej konfiguracji a tym bardziej jakiejkolwiek wiedzy z zakresu informatyki itp. Cała konfiguracja tak naprawdę sprowadza się do wybrania języka interfejsu, strefy czasowej oraz zalogowania się na konto Google. Tak też jest w przypadku Hykker Smart Box Android TV, który w ciągu kilku minut jest gotowy do pracy.

Hykker Smart Box działa pod kontrolą Androida TV w wersji 8.0 co z jednej strony jest jego dużą zaletą, jednak z drugiej strony trzeba pamiętać o ograniczeniach tego systemu w stosunku do zwykłego Androida jakiego znacie z telefonów i tabletów. Temat ten poruszałem już w przypadku recenzji Fbox ATV, Flix Box-a itp. które również otrzymały Androida w wersji TV. Ponieważ jednak nadal spotykam się z komentarzami osób które są nieco rozczarowane zakupem set-top-box-ów z systemami Android TV, dlatego jeszcze raz przedstawię wam najważniejsze różnice pomiędzy oboma systemami.

Android TV jest systemem przystosowanym pod ekran telewizora i obsługę pilotem zdalnego sterowania, dlatego też zyskuje on tak dużą popularność w przypadku odtwarzaczy multimedialnych podłączanych bezpośrednio do telewizora, do których też zalicza się testowany dziś Hykker Smart Box. Aplikacje są dopasowane do proporcji ekranu, bardzo łatwo poruszamy się po ich funkcjach za pomocą strzałek na pilocie, wszystko działa bardzo szybko, płynnie i intuicyjnie. Wygląda idealnie - dlaczego więc spotykamy się często z rozczarowaniem niektórych użytkowników?. Jak wiecie siłą systemu Android jaki znamy z telefonów czy tabletów jest mnogość aplikacji dostępnych w sklepie Google Play. Korzystamy z nich na co dzień, mamy swoje ulubione bez których często nie wyobrażamy już sobie codziennego funkcjonowania i tutaj niespodzianka - wybierając urządzenie z systemem Android TV okazuje się że do większości z nich nie mamy dostępu. Podobnie jak w klasycznym Androidzie mamy dostęp do sklepu Play, jednak jego zawartość jest zupełnie inna niż ta którą znamy na co dzień. Znajdziemy tu jedynie aplikacje przystosowane pod ekran telewizora i obsługę pilotem a tych jak na razie nie ma tyle co w otwartym sklepie. Stąd też bierze się rozczarowanie osób dla których Android to Android i które oczekują że będą mogły korzystać z tych samych aplikacji co na telefonie.

Jeżeli chcecie zobaczyć jak działa Hykker Smart Box Android TV, jak wygląda sklep dla niego itp. to zapraszam do wideo-recenzji 

IV. Podsumowanie

Jak mogliście się przekonać oglądając powyższą recenzje, Hykker Smart Box Android TV pomimo iż nie dysponuje mocną specyfikacją, to jednak świetnie sprawdza się jako multimedialny odtwarzacz, pozwalający odtwarzać filmy oraz muzykę, zarówno z podłączonych do niego dysków jak i najpopularniejszych serwisów VOD dostępnych w sieci. Bez problemu uruchomicie YouTube, Player, Iplę, Showmax, VOD.pl Kodi, itp, i tutaj zarówno działanie samych aplikacji jak i jakość wyświetlanego obrazu stoi na wysokim poziomie. Martwi jedynie brak wsparcia dla Netflixa choć tutaj podobno trwają już prace aby i ta platforma działała tu poprawnie. Oczywiście na Hykker Smart Box nie zainstalujecie NC+ GO czy HBO GO, co nie jest winą tego odbiornika tylko samych platform które nie przygotowały własnych aplikacji pod system Android TV. ( nie działają one na żadnych boksach z Androidem TV). Jeżeli chcielibyście korzystać z Box-a jako konsoli do gier to osobiście nie polecam. Oczywiście proste gry ze sklepu będą działać ale nie jest to na tyle wydajne urządzenia aby instalować na nim ciekawsze tytuły. Brakuje mi tu też przeglądarki internetowej, której nie możemy  doinstalować ze sklepu Google Play.

Hykker Smart Box Android TV wyceniony został na 179zł i biorąc pod uwagę jego parametry techniczne jest to dość wysoka cena, jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę że możemy kupić go w stacjonarnym sklepie niemal w każdym mieście (sieć sklepów Biedronka) z pełną gwarancją oraz wsparciem serwisu, to okazuje się że może to być atrakcyjna propozycja dla wszystkich którzy niedużym kosztem we własnym zakresie chcieliby zwiększyć możliwości swojego telewizora. Jeżeli poszukujecie urządzenia które ma wam głównie służyć do wyświetlania materiałów wideo czy to z zewnętrznych nośników czy też z popularnych serwisów internetowych to jestem pewien że Smart Box od Hykkera spełni wasze oczekiwania.