Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

SmartHome Smart EYE 300 IP Cam foto1 net 

 

 

Ferguson Smart EYE 300 IP Cam  - twój dom pod czujnym okiem

Dzisiaj chciałem zaprosić was na kolejną recenzje urządzenia wchodzącego w skład systemu "SmartHome" oferowanego przez firmę Ferguson, którym to tym razem będzie zewnętrzna kamera IP Smart EYE 300 IP Cam. Kamera ta jest o tyle ciekawa, że może działać niezależnie od tego czy posiadamy w naszym domu wspomniany system SmartHome czy też nie. Ponadto kamera dzięki połączeniu z siecią internetową pozwala na podgląd obrazu w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca na świecie, czy to za pomocą przeglądarki internetowej czy też dedykowanych aplikacji na urządzenia mobilne. 

I. Zawartość pudełka i ocena zewnętrzna:

Kamera Ferguson Smart EYE 300 IP Cam zapakowana została w tekturowe pudełko na którym znalazło się zdjęcie urządzenia oraz jego specyfikacja techniczna

W pudełku znajdziemy wszystko co niezbędne do zamontowania i podłączenia kamery, czyli kołki montażowe, zasilacz, kabel sieciowy, instrukcję obsługi oraz oczywiście samą kamerę.  

Trzeba przyznać że kamera już na pierwszy rzut oka sprawia bardzo dobre wrażenie. Solidna metalowa obudowa dobrze chroniąca zarówno obiektyw kamery jak i całą elektronikę, trzy mocne diody doświetlające do nocnych nagrań, zintegrowany czujnik ruchu oraz antena WiFi, to elementy świadczące o tym że mamy do czynienia z urządzeniem wysokiej klasy.  

Również trudno zarzucić coś samemu systemowi montowania kamery. Solidne ramie, które podobnie jak w przypadku samej kamery wykonane zostało z metalu, pozwala na precyzyjną regulacje kamery zarówno w pionie jak i poziomie dzięki czemu możemy dokładnie ustawić ją na monitorowany obiekt.

Kamera wyposażona jest w zintegrowany kabel o długości ok 50 cm zakończony wtyczką zasilania, gniazdem LAN oraz przyciskiem reset. Wszystko oczywiście zabezpieczone przed działaniem pyłu i wilgoci. 

Nie zapomniano też o złączu kart microSD,  które to znalazło się na tylnej części obudowy. Ponieważ kamera posiada klasę wodoodporności IP66, dostęp do złącza jest niestety nieco utrudniony, ponieważ wymaga odkręcenia dwóch śrubek mocujących specjalną klapkę, pod którą znajdziemy jeszcze gumową uszczelkę zapewniającą szczelność.

Jak widzicie pod względem wykonania jak i designu kamera Ferguson Smart EYE 300 IP Cam wypada nadspodziewanie dobrze i trudno się tu do czegoś przyczepić. Można jedynie żałować że nie jest ona obrotowa - na ale cóż, to już zupełnie inna półka kamer do monitoringu.

II. Specyfikacja Techniczna

System: P2P, free, Plug and Play, no port forwarding needed
Video Sensor: 2 Megapixel 1/2.7″ CMOS
Video Frame Rate: 1-30fps (50Hz)
Video Resolutions: 1920×1080, 640×352, 320×176
Video Lens: 3,6mm, 90° view angle (horizontal), 3 x digital zoom
WB and BLC: Auto
Video Compression Format: H.264
Video LUX: 0.4 Lux/F1.2
Night Vision IR: 3 strong LED lights, 110° IR angle
Night Vision Distance: 15m IR distance, photoresistor sensitivity: 0-5 Lx
Night Vision IR Cut: Auto switch without color cast
Image Adjustment: Hue, brightness, contrast, saturation, sharpness
Alarm Notification: Push for iOS/Android app; Upload pictures to email address; Upload alarm records to memory card and FTP server
Network Supportet IP Adresses: Static IP, dynamic IP, PPPOE
Network Ethernet: RJ-45 10/100Mbps
Wireless: Wi-Fi IEEE 802.11b/g/n
Wireless Antenna: 2,4GHz 3dBi
Wireless Transmission Rate: 150Mbps max
Recording Protocol: ONVIF 2.1 compatible
Internal Memory: 128MB
Micro SD Card: 128GB max
Power: 12 VDC 1A
Power Frequency: 50Hz/60Hz
Temperature: -10°C – 50°C
Humidity: 10%-90%RH
Dimensions: Φ72x180mm
Net Weight: 370g
Accessories: Power adapter, manual, screws, bracket, antenna
Certificates: ISO, FCC, CE, RoHS

III. Aplikacja i obsługa kamer

Do obsługi kamery producent oddaje nam niedużą aplikację na urządzenia mobilne z systemem Android jak i iOS o nazwie SmartEYE IP Cam. 

To właśnie dzięki niej będziemy mogli zarówno skonfigurować naszą kamerę, jak i uzyskać podgląd naszego monitoringu z dowolnego miejsca na świecie. 

Sam proces konfiguracji kamery tak naprawdę sprowadza się do pobrania wspomnianej aplikacji i za jej pomocą połączenia się z kamerą. Przy pierwszym połączeniu niezbędne będzie połączenie kamery z naszym routerem za pomocą kabla sieciowego i wpisanie danych dostępowych do sieci WiFi, od tej pory będziemy już mogli komunikować się z kamerą bezprzewodowo. Oczywiście jeżeli mamy przygotowaną instalację kablową w naszym budynku i doprowadzony kabel internetowy możemy korzystać z połączenia kablowego które jest bardziej niezawodne, szczególnie gdy kamera znajduje się w dość dużej odległości od routera i w takim przypadku konfiguracja WiFi w kamerze nie będzie potrzebna.  

Jeżeli udało się wam przebrnąć przez proces instalacji, warto teraz zainteresować się pozostałymi funkcjami i ustawieniami jakie oferuje wspomniana aplikacja.

Aplikacja może równocześnie obsługiwać cztery kamery, wyświetlając w głównym oknie miniaturki okienek z podglądem na żywo. W zależności od wielkości ekranu urządzenia na którym korzystamy z aplikacji, jest to bardziej lub mniej funkcjonalne rozwiązanie. Ze swojej strony powiem wam że świetnie wygląda to na urządzeniach z androidem podłączonych do telewizora, gdzie mamy wrażenie że korzystamy z profesjonalnego monitoringu, ale na ekranie smartfona też nie jest źle. 

Z tego widoku mamy też dostęp do kilku ważnych z punktu widzenia użytkownika ustawień i funkcji. 

Na początek warto sobie zmienić hasło do urządzenia, co pozwoli wam czuć się zdecydowanie bezpieczniej, nie martwiąc się że ktoś w prosty sposób przejmie kontrolę nad  kamerą.

Jeżeli zmieniliśmy już hasło, warto zatrzymać się przez chwilę przy ustawieniach zdarzeń oraz ustawieniach nagrywania. 

Ustawienia zdarzeń to bardzo przydatna funkcja, ponieważ umożliwia nam włączenie funkcji detekcji ruchu oraz powiadomień, dzięki czemu gdy tylko kamera wykryje jakikolwiek ruch, zostaniemy o tym natychmiast powiadomieni w wybrany przez nas sposób, dzięki czemu będziemy mogli szybko zareagować np. na nieoczekiwaną wizytę włamywacza.

Jeżeli chodzi o opcje ustawienia nagrywania, to jest ona istotna w przypadku gdy chcemy rejestrować obraz z kamery na karcie microSD lub serwerze. Do wyboru mamy brak zapisu, zapis ciągły oraz alarm. Dwóch pierwszych nie trzeba chyba nikomu opisywać, natomiast jeżeli chodzi o funkcję alarmu to działa ona w połączeniu z detekcją ruchu, tak że nagrywanie rozpoczyna się w momencie wykrycia przez kamerę jakiegoś zdarzenia. Kilkunastu sekundowa sekwencja zostaje wówczas zapisana na karcie  po czym nagrywanie zostaje przerwane aż do wykrycia kolejnego ruchu. Pozwala to na zaoszczędzenie miejsca na karcie oraz zapisanie najważniejszych zdarzeń.

Po kliknięciu w okienko wybranej miniaturki podgląd z kamery otwiera się nam na pełnym ekranie. 

Jak widzicie na powyższym zdjęciu, do dyspozycji mamy kolejny pasek z dodatkowymi funkcjami, takimi jak wyciszenie dźwięku mikrofonu (działa w przypadku kamer wyposażonych w mikrofon), uruchomienie nagrywania obrazu z kamery na nasze urządzenie, wykonanie zdjęcia czy też wybór jakości wideo.

Aplikacja posiada też funkcje przeznaczone do sterowania położeniem kamery ale to oczywiście dotyczy kamer obrotowych takich jak np. Ferguson Smart EYE 200 IP Cam, której recenzje również znajdziecie na naszym portalu.

Jeżeli podgląd z kamery na ekranie smartfona czy tabletu wam nie wystarcza to mam dla was dobra wiadomość. Z kamerą Smart EYE 300 IP Cam bez problemu połączycie się za pomocą komputera i przeglądarki internetowej. Warunkiem jest aby oba urządzenia pracowały w jednej sieci, chociaż i to nie jest problemem, ponieważ wystarczy odpowiednio przekierować porty w routerze żeby uzyskać dostęp do kamerki z dowolnego miejsca na świecie, ale to oczywiście temat na inny artykuł.  Załóżmy jednak że zarówno komputer jak i kamera pracują w jednej sieci, w takim przypadku wystarczy wpisać w przeglądarkę adres IP kamerki oraz numer portu (np. 192.168.1.10:81). Domyślnie kamera pracuje na porcie 81, co oczywiście możecie sobie zmienić w jej ustawieniach, natomiast adres IP znajdziecie na waszym routerze.

Po wpisaniu adresu zostaniemy jeszcze poproszeni a zalogowanie się (domyślne hasło to: L: admin H: admin) i już mamy dostęp do obrazu na żywo z naszej kamerki. 

Z pozycji przeglądarki mamy też dostęp do ustawień samej kamerki z którymi możecie się zapoznać na poniższych zdjęciach.

IV. Jakość obrazu 

Kamera Ferguson Smart EYE 300 IP jest kamerą FullHD dzięki czemu przesyłany obraz jest naprawdę wysokiej jakości. Dodatkowo wyposażona została  w trzy mocne diody pozwalające na monitorowanie obserwowanego obiektu czy terenu w zupełnych ciemnościach i to aż w promieniu 15m od kamery. Tak więc bez względu na porę dnia, nie będziecie mieli problemów z identyfikacją osoby będącej na nagraniu co ma istotne znaczenie w przypadku ewentualnego dochodzenia czy identyfikacji sprawcy.

Poniżej kilka zdjęć zarejestrowanych za pomocą kamery Ferguson Smart EYE 300 IP Cam w rożnych warunkach oświetleniowych

V. Zapis nagrań oraz przesyłanie powiadomień

Jak już wspominałem obraz z kamery możemy zapisywać zarówno na karcie microSD jak i np.na naszym serwerze NAS, co pozwoli nam na późniejszą ewentualną identyfikacje sprawcy. Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady.

Zapis na karcie microSD jest najprostszym i najtańszym rozwiązaniem, wystarczy zamontować kartę w kamerze i ustawić rodzaj zapisu za pomocą aplikacji mobilnej (zapis ciągły lub alarm). Niestety musimy tutaj pamiętać że karta ma swoją określoną pojemność, po wyczerpaniu której najstarsze pliki są nadpisywane przez nowe, co powoduje że w przypadku karty o małej pojemności łatwo możemy utracić najważniejsze nagrania, dlatego też proponuję zamiast zapisu ciągłego, skorzystać tu z funkcji "alarm", dzięki której kamera rozpocznie nagrywanie w momencie wykrycia ruchu, dzięki czemu będziemy mieć nagrania najważniejszych momentów bez obawy że zabraknie nam miejsca na karcie.

Rozwiązanie z kartą pamięci ma jeszcze jedną istotną wadę. W razie włamanie, jeżeli kamerka zostanie zauważona przez włamywacza, z pewnością zostanie ona przez niego zabrana, a my stracimy jakiekolwiek dowody. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z zewnętrznych sieciowych rejestratorów lub serwerów NAS z którymi te kamerki bardzo dobrze współpracują dzięki wsparciu protokołów ONVIF.  Korzystając z takiego rozwiązania mamy pewność że nie zabraknie nam miejsca na zapis nagrań ani też nie musimy się obawiać utraty danych w przypadku kradzieży kamery. Jedynym minusem jest niestety duży koszt takiego zestawu na który niestety nie każdy może sobie pozwolić. 

Szukając alternatywy dla drogich rejestratorów i serwerów NAS, oraz mało bezpiecznego sposobu z kartą miniSD,  postanowiłem sprawdzić nieco tańsze ale równie dobrze sprawdzające się rozwiązanie z wykorzystaniem routera z wejściem USB, oraz szybkich pamięci USB 3.0. Zainteresowanych odsyłam do recenzji kamer Smart EYE 100 i Smart EYE 200 którą jakiś czas temu zamieściłem na naszym portalu - LINK , w której wszystko dokładnie wam opisałem.

Ferguson Smart EYE 300 IP ma jeszcze jedną przydatną funkcje, a mianowicie wysyłanie powiadomień na adres e-mail. Możemy ją sobie tak skonfigurować, że gdy tylko zostanie wykryty jakikolwiek ruch w polu widzenia kamery, zostaniemy o tym powiadomieni na wybrany przez nas adres e-mail. Ustawienia odnośnie konfiguracji tej funkcji znajdziecie w zakładce Advanced Settings ; E-mail

VI. Podsumowanie

Ferguson Smart EYE 300 IP Cam to bardzo udana kamera, która sprawdzi się zarówno do amatorskich jak i profesjonalnych zastosowań. Kamera jest bardzo dobrze wykonana, zarówno obudowa jak i uchwyt mocujący w całości wykonano z metalu, dzięki czemu nie musimy się obawiać że ulegnie ona uszkodzeniu nawet w przypadku upadku. Zastosowany uchwyt oferuje duże możliwości regulacji, dzięki czemu możemy dokładnie ustawić obserwowany obszar a zintegrowany przewód znacznie ułatwia montaż i podłączenie kamery. Należy też wspomnieć że Smart EYE 300 IP posiada klasę szczelności IP66, co sprawia że nie straszny jej deszcz czy duże zapylenie, dzięki czemu może pracować w naprawdę trudnych warunkach. 

Mocną stroną kamery jest też sam obiektyw, pozwalający na przesyłanie i rejestrowanie obrazu w rozdzielczości FullHD, dzięki czemu możemy liczyć na bardzo wyraźny i szczegółowy obraz bez względu na panujące warunki oświetleniowe. Dodatkowo trzy mocne diody LED zapewniają niezwykle jasne i wyraźne nagrania nocą i to nawet w odległości 15m od obiektywu kamery, dzięki czemu nie będzie problemu z identyfikacją sprawcy bez względu na porę dnia. Dodatkowo kamera wyposażona została w czujnik ruchu, co w połączeniu z odpowiednimi ustawieniami w aplikacji mobilnej, pozwala na rozpoczęcie automatycznego zapisu zdarzenia i poinformowania nas o tym wprost na nasz telefon.

Kamerę Smart EYE 300 IP Cam możemy podłączyć zarówno przewodowo jak i bezprzewodowo co sprawia że sprawdzi się ona zarówno w miejscach gdzie mamy doprowadzony przewód internetowy jak i w tych gdzie dociera jedynie sygnał WiFi, co czyni ją bardzo wszechstronną. Tym co jednak stanowi o sile tej kamery, jest możliwość łączenia się z nią z dowolnego miejsca na świecie, czy to za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej, czy też za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej i oglądania przekazu na żywo z miejsca gdzie została ona zamontowana.. 

Czy warto więc wydać kwotę ok 400zł na tą kamerę? Biorąc pod uwagę zalety o których wspomniałem powyżej i tak naprawdę brak wad (przynajmniej jak na razie żadnych nie znalazłem) to uważam że jak najbardziej tak, tym bardziej że jest to zakup na lata i z pewnością warto w niego zainwestować.