Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

 DSCN9984

Alfawise Z1 TV BOX - czyli wydajne smart tv 

Zakupy w Chińskich sklepach internetowych stają się coraz bardziej popularne, głównie za sprawą cen, które są znacznie niższe niż w naszych rodzimych sklepach czy też popularnych portalach sprzedażowych. A jak jest z jakością takich produktów? przekonajmy się. Dzisiaj pierwsza recenzja urządzenia które dotarło do nas wprost z GearBest a jest nim TV Box Alfawise Z1 

GearBest to jeden z większych Chińskich sklepów internetowych w którym możecie zamawiać elektronikę w bardzo atrakcyjnych cenach.  Atutem tego sklepu jest możliwość wyboru polskiego menu oraz naszej waluty, dzięki czemu zakupy w nim praktycznie nie różnią się od zakupów w naszych sklepach internetowych. Warto też wspomnieć że sklep ma swoje magazyny również w EU, dzięki czemu czas dostawy jest znacznie krótszy i nie musimy obawiać się o wysokie cła. 

Nie będę was przekonywał do zakupów akurat w tym sklepie ani też opisywał samej procedury zakupu, ponieważ bez problemu znajdziecie przynajmniej kilkanaście takich instrukcji w sieci, powiem jedynie że jest to równie łatwe jak zakupy w Polsce tak więc nie ma się czego obawiać. Skupmy się jednak na samym urządzeniu.  

I. Zawartość pudełka i ocena wykonania:

Alfawise Z1 TV BOX  dotarł do mnie w niezbyt wyróżniającym się czarnym pudełku ze zdjęciem urządzenie i podstawową  specyfikacją techniczną. Dużo lepiej wygląda zawartość pudełka, oprócz samego urządzenia znajdziemy tu zasilacz, pilot zdalnego sterowania, a nawet przewód HDMI.

wykonanie

Alfawise Z1 TV BOX pod względem designu nie wyróżnia się zbytnio na tle podobnych urządzeń. Typowe pudełko o wymiarach 105x105x15mm wykonane zostało z lekko matowego, czarnego tworzywa sztucznego na górze i spodzie urządzenia, oraz lekko przeźroczystego na bokach. Pod względem wyglądu prezentuje się to nieźle, jednak można mieć pewne uwagi co do sztywności samej konstrukcji która nieco ugina się i trzeszczy pod mocniejszym naciskiem. Oczywiście w tego typu urządzeniach nie ma to znaczenia ale uważam że należy o tym wspomnieć.

Na obudowie Alfawise Z1 nie znalazły się  żadne przyciski, nie mamy też wyświetlacza, natomiast całkiem przyzwoicie wygląda tu kwestia złącz. Do dyspozycji mamy dwa gniazda USB 2.0, złącze LAN , złącze HDMI, cyfrowe wyjście dźwięku SPDIF  oraz okrągłe wejście zasilania. Napisałem "przyzwoicie" ponieważ do ideału brakuje tu dodatkowych złącz USB 3.0 oraz analogowego wyjścia sygnału do podłączenia starszych telewizorów (tak takie jeszcze istnieją). 

Całość uzupełnia czytnik kart microSD który obsługuje karty do 64GB

Pilot zdalnego sterowania

Pozostał nam jeszcze pilot zdalnego sterowania, który akurat akurat zasługuje na wysoką ocenę.

Pilot wykonany jest z niezłej jakości dwóch rodzajów tworzywa sztucznego z których jeden ma lekko szczotkowaną strukturę, natomiast drugi błyszczącą. Miękkie dobrze działające przyciski zostały nieźle rozmieszczone a cały pilot dobrze leży w dłoni i przyjemnie się z niego korzysta. Dużym atutem jest tu wbudowany mikrofon  który we współpracy z oprogramowaniem Android TV pozwala na obsługę głosową odtwarzacza Alfawise Z1 TV BOX. Gdyby jeszcze wyposażono go w funkcję Air Mouse to byłby on niemal idealny. 

II. Specyfikacja Techniczna

Pomimo iż pod względem budowy i wykonania Alfawise Z1 TV BOX niczym szczególnym się nie wyróżnia to już pod względem parametrów technicznych, w tym przedziale cenowym bije konkurencje na głowę. Za cenę ok. 200zł z darmową wysyłką do Polski, (aktualną cenę Alfawise Z1 TV BOX sprawdzicie pod tym linkiem https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009876262287.html?wid=1433363)  otrzymujemy boxa z jednym z najmocniejszych obecnie procesorów stosowanych w tego typu urządzeniach czyli Amlogic S912,  2GB RAM oraz  16GB pamięci wewnętrznej. Do tego dwuzakresowe WiFi oraz wsparcie dla 4K. czy można oczekiwać więcej?

Pełna specyfikacja poniżej. 

General

Brand: Alfawise
Model: Z1
Type: TV Box
CPU: Amlogic S912
Core: 2.0GHz
RAM: 2G
RAM Type: DDR4
ROM: 16G
Max. Extended Capacity: 64G
Media Supported

Decoder Format: "HD MPEG1/2/4,H.265
Video format: 3D
Audio format: AAC,AC3,DDP,MP3,OGG,WAV
Support 5.1 Surround Sound Output: Yes
Product Details

Support XBMC: No
5G WiFi: Yes
Bluetooth: Bluetooth 4.1
Power Supply: USB Port
Interface: HDMI
Language: English,Traditional Chinese
HDMI Version: 2.0
Other Functions: Others
Power Requirement

Power Type: Battery
Power Input Vol: 5V
Dimension and Weight

Product weight: 0.3200 kg
Package weight: 0.4020 kg
Product size (L x W x H): 10.50 x 10.50 x 1.50 cm / 4.13 x 4.13 x 0.59 inches
Package size (L x W x H): 17.50 x 11.00 x 6.50 cm / 6.89 x 4.33 x 2.56 inches
Package Contents

Package Contents: 1 x TV Box, 1 x IR Remote Control, 1 x HDMI Cable, 1 x Power Adapter, 1 x Chinese - English Manual

 III. Konfiguracja i wrażenia z użytkowania

Alfawise Z1 TV BOX działa pod kontrolą Androida w wersji 7.1 i trzeba zaznaczyć że jest to zwykły Android jaki znacie z tabletów, a nie Android TV którego coraz częściej spotykamy w tego typu urządzeniach. Czy to dobrze czy źle? tutaj jak zwykle zdania są podzielone, taka wersja Androida zapewnia nam dostęp do pełnego sklepu Google Play, czyli możemy instalować wszystkie aplikacje jakie znacie z tabletów i telefonów czego niestety nie możemy zrobić w przypadku bardzo ubogiego sklepu dla Android TV, z drugiej jednak strony jest to okupione nieco utrudnionym sterowaniem, gdzie obsługa aplikacji za pomocą pilota zdalnego sterowania zazwyczaj bywa bardzo uciążliwa i tutaj często niezbędne okazuje się podłączenie do boxa myszy komputerowej. Aby jednak nieco ułatwić nam obsługę Alfawise Z1producent wzbogacił wspomnianego Androida o autorską nakładkę, wyglądem nieco przypominającą tą z Androida Tv. 

A jak spisuje się  Alfawise Z1? -  sami zobaczcie. 

Jeżeli chcecie zobaczyć jak działa Alfawise Z1 TV BOX to zapraszam do wideo-recenzji którą dla was przygotowałem.

Jeżeli film ci się podobał kliknij  tutaj i subskrybuj nasz kanał

Jak mogliście zobaczyć na filmie  Alfawise Z1 bardzo dobrze radzi sobie z obsługą plików wideo, możemy korzystać z większości platform i portali udostępniających wideo, zarówno tych  bezpłatnych jak YouTube, jak i tych w których musimy mieć wykupiony abonament np. Netflix, Showmax HBO GO, NC+ itp. Możemy też korzystać z rodzimych serwisów VOD jak: TVP VOD, VOD, Ipla Player itp. Nie ma też problemu z serwisami muzycznymi, przeglądaniem zdjęć, korzystaniem z przeglądarki internetowej czy dostępem do poczty i portali społecznościowych. Bez problemu zainstalujecie też wybrane gry wideo oraz aplikacje multimedialne. Alfawise Z1 bardzo dobrze współpracuje też z aplikacją Kodi o której zaletach chyba nie muszę wam przypominać. 

W przypadku Alfawise Z1 bardzo cieszy możliwość głosowego wyszukiwania informacji, filmów czy utworów za pomocą wbudowanego w pilota mikrofonu. Co prawda nie jest to jeszcze zapowiadany przez Google na koniec tego roku "Google Assistant" tylko odpowiednik znanej z telefonów funkcji "OK Google" ale i tak działa to nadspodziewanie dobrze 

IV. Podsumowanie

Muszę przyznać że Alfawise Z1 TV BOX pomimo iż nie wyróżnia się zbytnio pod względem designu i wykonania to jednak jest jednym z wydajniejszych Box Tv dostepnych obecnie na rynku. Jeżeli szukacie więc urządzenia które rozbuduje wasz telewizor o tak popularne funkcje Smart TV i pozwoli cieszyć się filmami w najwyższej rozdzielczości 4K, nie rujnując przy tym  waszego portfela to myślę że warto zastanowić się nad opcją kupna tego urządzenia na rynku Chińskim, tym bardziej że w sklepie GearBest możecie go już dostać za kwotę ok. 200zł.  Aktualną cenę Alfawise Z1 TV BOX sprawdzicie pod tym linkiem https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009876262287.html?wid=1433363